eskort samsun

ÜNYENETHABER

Vali Balkanlığlu, Astro Cumali Uzay Gözlemevi’nde

Vali Balkanlığlu, Astro Cumali  Uzay Gözlemevi’nde
11 Nisan 2015 - 1:05

Vali İrfan BALKANLIOĞLU, Ulubey  İlçesi’nde Astro Cumali  Uzay Gözlemevi’nde incelemelerde bulundu

IMG_6245

Vali BALKANLIOĞLU, Ulubey Sayacabaşı mevkiinde 2005 yılında açılan ve sahipliğini Cumaittin TURAP’ın  yaptığı Türkiye’nin ilk özel rasathanesi (gözlem evi) olan  NASA’dan alınan program şifresiyle anında dünyadaki gözlem evleriyle bağlantıya geçilerek online görüşmelerin yapılabildiği, uzay cisimlerinin ve gezegenlerin hareketlerinin canlı olarak izlendiği Astro Cumali Uzay Gözlemevi’ni ziyaret ederek, bilgi aldı.

Astro Cumali Uzay Gözlemevi’nde yaptığı inceleme sonrası basın mensuplarına  değerlendirmelerde bulunan Vali irfan BALKANLIOĞLU, “ Burada Cumaittin TURAP isimli bir kardeşimiz var. Yıllarca İsviçre’de kalmış, çocukluk  hobisini burada gerçekleştirmiş. İsviçre’de bulunduğu sürece eğitim almış bir uzay gözlemcisi neyi gözlemler, neye bakar, hangi makinelerle gözlemlenir hepsini öğrenerek bilgi sahibi olmuş ve Ulubey’de bu hayalini gerçekleştirmiş” dedi.

Cumaittin TURAP’ın  gözlemevini  kurarken  her türlü fedakârlığı yaparak, maddi manevi hiçbir şeyden kaçmadığını belirten Vali BALKANLIOĞLU, ”Yaptığı araştırmalarla uzay gözleminin en iyi buradan yapılacağına karar verip, gözlemevini bu alana kurmuş. NASA ve diğer uluslararası uzay istasyonlarıyla da irtibat halinde” diye konuştu.

TURAP’ın ilgisizlikten yakındığını belirten Vali BALKANLIOĞLU, ”Cumaittin beyi tebrik ediyorum. Türkiye’de en büyük teleskop burada. Çocuklarımızın uzaya olan merakını artırmak içinde dönem dönem okul  çocuklarını da  buraya getirmeyi planlıyorum” şeklinde konuştu.

Ziyaretinden dolayı Vali İrfan BALKANLIOĞLU’na teşekkürlerini sunan Cumaittin TURAP, 35 yıl İsviçre’de işçi olarak çalıştığını ve 1995 yılında malulen emekli olduktan sonra memleketi Ordu’ya döndüğünü ve  yaklaşık 1 milyon liraya kurduğu gözlemevine ilgi gösterilmesini özellikle okul öğrencilerinin  gelmesini istediğini dile getirerek, “Gösterdiği yakın ilgi ve destekten dolayı Sayın Valim irfan BALKANLIOĞLU’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

IMG_6245 IMG_6277

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-