eskort samsun

ÜNYENETHABER

Başkan Uslu’dan Çarpıcı Açıklamalar

Başkan Uslu’dan Çarpıcı Açıklamalar
30 Nisan 2015 - 23:00

”Bahçeler Yenilenmeli”VİDEO HABER

dddx

 

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa USLU fındık hakkında merak edilenleri  açıkladı .İlk olarak fındığın son durumun değerlendiren USLU “Fındığın  yandığı halk arasında konuşuluyor fakat durum resmi olarak onaylanmış değil,şuan konu ile ilgili en son Tarım İl Müdürlüğü bir tespit çalışması yaptı ve zirai don görülmedi dedi. Muhtemelen üst bölgelerde 700-800 rakımın üzerinde ufak bir hasar görülebilir.Yinede bunun tespiti şuan için değil havalar ısındığında belli olur.

Biz fındığın doğum zamanı olan bu günlerde sadece havaların iyi gitmesini umut ediyoruz.Havalar iyi gidip, fındık normal bir şekilde doğumunu yaparsa normal düzeyde bir fındık olur.Çok fazla bir fındık zaten olmaz.” derken fındık fiyatlarında ise “bugünkü fiyatların oldukça iyi olduğunu ve gün günde bu fiyatın üzerine çıkmak yerine düşebileceğini söyledi.

Zirai Dona Karşı Sadece “Dumanlama” Yöntemi 

Başkan Mustafa USLU fındıkta zirai donun önüne geçmenin sadece dumanlama yöntemi olduğu konusunda uyarı verdi.Açıklamalarına Başkan USLU şu şekilde devam etti; “Fındık artık eskisi gibi değil oldukça para ediyor.Şuan ki fiyatlar vatandaşı oldukça memnun edecek düzeyde.Zaten son yıllara  baktığımız zaman ihracatçılarda gayet cüzi miktarda rakamlar söz konusu.

İhracatçılar birliği olarak bizim bu yıl ki rekolte tahminimiz 514 bin ton iken Ziraat Odalarının tahmini  372 bin ton.Şubat ayı borsalardan geçen resmi rakam ise 415 bin ton ve sezon devam ediyor.

Üretim Türkiye’dir, Tüketim Almanya’dır

Almanya’da herhangi bir borsa olmadığı için Türkiye’nin ihracatı çoğunlukla Almanya’ya olmuştur.Sadece önceden Hamburg’un liman şehri olması dolayısıyla buradan giden fındığın Hamburg Limanına, oradan depolara ve depolardan dağıtımı yapılmasından ötürü bir Hamburg Borsası efsanesi oluşmuştur.Fakat bu bir efsanedir ve gerçekle hiçbir alakası yoktur.

İnsanlarımız Alışkanlıklarında Vazgeçmiyor 

Biz geçtiğimiz yıllarda depolarımızı açık tuttuk fakat vatandan depoculuğu benimsemediği için iyi bir talep olmadı.Hatta depoyu açık tuttuğumuza değmedi.

DSC_0831

Fındık Sanayicinin Elinde

Üreticinin elinde şuanda fındık kalmadı.Bu yıl ihracatçılar muhtemelen fındıktan 3 milyar dolar gelir sağlayacaklardır.Hedef ileriye doğru bu rakamı 5 milyar dolara çıkarmak olur.Çünkü bugünkü fiyatlar  insanları oldukça üreticiliğe teşvik edecek rakamlardır.Artık insanlar fındık üretmeye yönelmektedirler.

Hükümetin 2008 yılında düz ovalara fındık diktirmemek üzere alınmış bir kararı vardı.Düz ovalara dikmek üzere fındık yerine kivi, elma, armut gibi alternatif ürünler gösteriyordu. Hükümetin bu yıl çıkarmış olduğu yeni kararname ile bu olay bitti ve 14 ilde yapılan fındık üretimini 16 ile çıkarılarak, ovalara fındık dikilebileceği söylendi.Bundan böyle vatandaş muhtemelen fazla gelir elde etmek adına fındık üretimine yoğunlaşır.”

Borsa Başkanı USLU, Artık Türkiye’nin  600-700 bin ton civarında fındık pazarlayacak kapasitesi olacağını, ondan fazlasını ise kendisinin zor gördüğünü söylerken köylerde eskisi kadar insan kalmadığını dolayısıyla da fındık bahçelerine bakım yapılmadığını gerekçe olarak sundu.

Şuan için bölgemizdeki fındık bahçelerinin durumunun iyi olmadığını söyleyen Ticaret Borsası Başkanı Mustafa USLU, sözlerinde eski rekolteleri yakalamak için bahçelerin bakıma ve zamana ihtiyacının olduğunu vurguladı.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-