eskort samsun

ÜNYENETHABER

Sevgi, Saygı Ve Merhamet Üzerine Herşey…VİDEO HABER

Sevgi, Saygı Ve Merhamet Üzerine Herşey…VİDEO HABER
15 Nisan 2015 - 15:54

Müftülük Kutlu Doğum Haftası Kapsamında Halil Efendi Sosyal Tesislerinde Konferans Düzenledi.

 

IMG_20150415_101620

2015 Kutlu Doğum Haftası “Sevgi, Saygı ve Merhamet” teması ile Ünye’de kutlandı. Programa Konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapukaya, vermiş olduğu konferansla katılımcılara dini ziyafet verdi.

Halil Efendi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen programa Ünye Kaymakamı Mustafa DEMİR, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet AYAZ, Ünye belediye Başkan Vekili Mustafa TELCİOĞLU, İlçe Emniyet Müdürü Ömer AKAR, İlçe Müftüsü Vedat BAŞSAN, din görevlileri, daire amirleri, kuran kursu öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, Cerrahoğlu Camii İmamı Veysel KILIÇARSLAN, Kuran Tilaveti ile salonda bulunan dinleyicileri büyüledi.

Programın açılış konuşmasını yapan Ünye Müftüsü Vedat BAŞSAN;

”Asırlar boyu, başta Anadolu olmak üzere İslam coğrafyasında, farklı din, dil mezhep ve meşrep mensuplarının temel hak ve hürriyetlerine saygılı olmak kaydı ile güven içerisinde ve huzurlu bir şekilde birlikte yaşadılar. ‘Yaratılanı hoş gör Yaratandan ötürü’ anlayışı, hakim anlayış haline geldi. Coğrafyamızın yeniden selam ve güven duygulu olması, İslam’ın medeniyetler inşa eden eşsiz ilkelerden ve sımsıkı sarılmaktan geçmektedir. Farklılıklar çatışma ve ötekileştirme sebebi değil Allah’ın güç ve kudretinin değeri olarak görmek asıl olması gerekendir.

Ülkemizde gönül dünyamıza barış, huzur, merhamet, adalet ve fazilet aşılamanın yolu birlikte yaşama ahlakına yeniden ihlal etmekten geçer. Kıymetli dostlarım, Kur’an-i Kerim ve Hz. Peygamber (s.a.v)’in dediği ilkelerin, bugün ve yarın için önemlerini sizin taktirlerinize bırakıyorum.” şeklinde açıklamalarda bulunurken bu programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Ünye Kaymakamı Mustafa DEMİR;

“Alemlere rahmet olan Peygamberin ümmetiyiz ve bu şeref de bize yeter. Hayata başlarken bir ezanla başlıyoruz, hayata veda ederken de yine onun adıyla veda ediyoruz. Dinimizin kıymetini önemini biliyor muyuz, çok merak ediyorum. Hepinize en içten dileklerimle saygılarımı sunuyorum.” şeklinde duygularını dile getirdi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet KAPUKAYA;

”Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) dünyaya gelmeden önce kız çocukları o dönemlerde diri diri toprağa veriliyordu. Bunlar gerçek ama bizler masal gibi dinliyoruz. O dönemi görmediğimiz için anlayamıyoruz belki ama bunlar yaşandı. İnsanlık böyleydi ve kölelerin hiç bir hakkı yoktu. İşte böyle bir toplumdan bugün insanlığın iftihar tablosu olan ve hala olmaya devam eden bir nesil yetiştirdi Peygamber Efendimiz. Bu hiç bir zaman kolay olmadı. Peygamber Efendimiz çok mücadele etti, çok uğraştı ve Allah’ın yardımı ile bunu başardı.

Bugün insanlar tarafından medeniyetin başkenti olduğu söylenen Amerika’da siyahi insanlar öldürülüyor. Batılılar bizi suçluyor. Oysa ki Peygamber Efendimiz değil miydi siyahi bir insan olan ve hiç kimsenin değer vermediği Bilal-i Habeşi’yi yetiştiriyor ve ona ezan okumasını söylüyor. İşte bu olay insanlığın gerçek bir inkılabıdır. Hiç değer verilmeyen insanları değer görmeyen varlıkları Peygamber Efendimiz yüceltiyor.” diyerek katılımcılara konferansı ile dini ziyafet verdi.

 

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-