eskort samsun

ÜNYENETHABER

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Gölköy’de Yapıldı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Gölköy’de Yapıldı
15 Nisan 2015 - 19:30

 IMG_6512

İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere 3 ayda bir toplanan ‘İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’, Nisan ayı toplantısını Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında gerçekleştirdi.

Gölköy ilçesindeki CLS Tekstil işletmesinde yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısına, Gölköy Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, Gürgentepe Kaymakamı Murat Sarı, Gölköy Belediye Başkanı Ali Kemal Mert, CLS Tekstil firması sahibi Eyüp Çalış ile İl İstihdam Kurulu Üyeleri katıldı.

Toplantının başlangıcında bir konuşma yapan Vali irfan BALKANLIOĞLU, “Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürümüz Nisan ayı toplantımızı İşkur’un katkıda bulunduğu bir işletmede yapılması önerisinde bulunmuştu. Ben de bu öneriye kabul ederek, Nisan ayı toplantımızı Gölköy ilçesinde yapmayı kararlaştırdık. Gölköy’de toplanmamızın nedenlerinin başında da 700 kişiyi istihdam eden ve şu anda içinde bulunduğumuz bu tekstil firmasıdır. Firmanın sahibi genç bir teşebbüsü arkadaşımız, ilçe belediyelerinin ve İşkur’un desteği ile hem Gürgentepe’de, hem de Gölköy’de iki ayrı işletme kurarak, yörede yaşayan 700 kişiye ekmek kapısı açtı. Gölköy gibi bir yerde hakikaten ekonomik faaliyetleri çok sıkıntılı olduğu bir yerde böyle bir istihdam imkânı oluşturmuş.  Bölgede daha önce bir sigortalı işte çalışmayan, evine ekonomik katkı sağlayamayan ev hanımları, burada hem sigortalı, hem ailesine ekonomik katkıda bulunuyor. Belki de evin geçimini buradaki hanımlar sağlıyor” dedi.

İşkur’un istihdam yaratma konusunda önemli bir görev ifa ettiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, “Burada İşkur’da hiçbir niteliği olmayan, sadece ev işleri ve lezzetli yemekler yapan ama tekstil konusunda deneyimi olmayan, bilgi sahibi olmayan kızlarımıza kurs veriyor. Tekstilde hakikaten önemli bir sektör. Buralarda İşkur aracılığı ile 32 kursta 805 kişi eğitmişiz. Meslek sahibi yapmışız. Burada fabrika sahipleri açısından önemli olan husus nitelikli eleman bulabilmek. Ortaya çıkan masraflarda müesseseyi sıfırdan kuran arkadaşların altından kalkması zor. İşte burada İşkur devreye giriyor. Bu arkadaşlarımızın usta oluncaya kadar dört beş ay sigortasını İşkur ödüyor. Hem müessese sahibi mutlu, nitelikli eleman için kendi çok çaba sarf edip birçok maddi külfete katlanmamış oluyor. Hem kurs alanlar sanat sahibi oluyor onlar mutlu, hem de biz mutlu oluyoruz.  Ben bu işletmeyi kuran Eyüp Çalış kardeşimi böyle müteşebbislik çabasından dolayı kutluyorum. İnsanımız iş bulmuş çalışıyor. Ne büyük mutluluk. Değerli Başkanımızı da basiretinden dolayı kutluyorum. Hemşerilerinden birçok insanın burada çalışmasına vesile olmuş. Eğer bu insanlar burada geçinecek bir iş bulmasalardı belki buradan göçüp gitmiş olacaklardı. Hem nüfus tutulmuş oluyor burada, hem de birilerinin ekmek parası kazanmasına vesile oluyorsunuz. Bizde buraya geldik ki bu arkadaşımızı tebrik edelim diye. Belki Ordu’dan, Gölköy’den bir dünya markası çıkar neden olmasın ki? İnşallah onlarda olur diyoruz” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu’nun açılış konuşmasının ardından, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak tarafından Ocak ayında yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında alınan kararlar çerçevesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulunuldu.

Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İsa Kaymak, işe yerleştirme ve işveren hizmetleri, iş ve meslek danışmanlığı faaliyetleri, aktif işgücü programları, iş kaybı tazminatı, işsizli,k sigortası, ücret garanti fonu ve kısa çalışma ödeneği konularında kurum tarafından yapılan çalışmalar hakkında Vali İrfan Balkanlıoğlu’na ve Kuru üyelerine bilgiler verdi.

 Denetim Kurulu’nun, Ocak-Mart/2015 dönemine ait raporunun da görüşüldüğü toplantıda, Yürütme Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri de belirlendi, okullarda alan ve dal açılması teklifleri görüşülüp karara bağlandı.

 Toplantıda, 2015 yılı için fidan yetiştirme ve ekimi alanında uygulanacak 1.000 kişilik Toplum Yararına Programı da (TYP) onaylandı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-