eskort samsun

ÜNYENETHABER

FINDIĞIN BAŞKENTİ ARTIK GİRESUN

FINDIĞIN BAŞKENTİ ARTIK GİRESUN
03 Mayıs 2015 - 9:14

Adsızff

Milletvekili genel seçimleri öncesi Giresun fındıkta golü attı.Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası inşaatının temeli  törenle atıldı. Temel atma törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’de katıldı.

Yıllardır Ordu’da mı yoksa Giresun’da mı kurulsun tartışması yaşanan Fındık Borsası resmen Giresun’a kurulmuş oldu.

Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası’nın Giresun’da kurulacak olması Ordu’da tartışmalara neden oldu.
Giresun’daki temel atma töreninde konuşan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu ”Bugün burada fındık adına büyük bir adım olduğunu düşündüğümüz tesislerin temelini atıyoruz. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı’na 2009 Yılı Ocak ayında sunulan projemiz, 2009 Yılı Temmuz ayı içerisinde 532 proje arasından 3,3 Milyon Euro ile en büyük bütçeyi almaya hak kazanmıştır. Ülkemiz 2023 vizyonuna uygun olarak bu projenin tüm fındık sektörünün projesi olması gerektiğini buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’de , “Bugün çok önemli bir yatırımı temelini atıyoruz. Bu yatırım çok uzun yıllardan beri Giresun’da tartışılan konuşulan ve maalesef hayata geçirilemeyen yatırımlardan bir tanesi. Ne işe yarar bu lisanslı depoculuk, nasıl katkı sağlayacak, nasıl bir olumsuzluğu ortadan kaldıracak ? Bugün temelini attığımız tesis özellikle fındık rekoltesinin talebin üzerinde olduğu dönemlerde, ortaya çıkan o olumsuz tabloyu ortadan tamamen kaldıracak olan bir projedir. Üreticimiz ürettiği fındığı buraya teslim edecek, teslim ederken fındığın kalitesi teslim edilecek, o kaliteyi ve teslim ettiği miktarı yansıtacak şekilde kendisine bir belge verilecek. Kıymetli evrak niteliğinde olacak. O anda o gün fındığın piyasa fiyatı neyse onunla bankaya giderek istediği zaman istediği anda bedelini alabilecek veya o belgeyle kredi çekebilecek” şeklinde konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-