eskort samsun

ÜNYENETHABER

“Ordu’yu Görenler, Başka İllere Gitmeye Gereksinim Duymayacaktır”

“Ordu’yu Görenler, Başka İllere Gitmeye Gereksinim Duymayacaktır”
04 Mayıs 2015 - 0:09

TRT Haber Kanalı “Ordu Özel”  programı için Ordu’da

 eee

Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun, Ordu’da turizm hareketliliği sağlayarak, Ordu’nun turizm odaklı gelişmesi, kalkınması için başlattığı tanıtım faaliyetleri kapsamında TRT Haber Kanalı “Ordu Özel” adlı program çekimi için Ordu’ya geldi.

                  TRT Haber Kanalı Yurt Haberler Şefi Tayfun Öçal yönetimindeki TRT Haber kanalı program ekibi, Ordu’nun çeşitli yerlerinde çekimler ve röportajlar gerçekleştirdi.

                TRT Haber Kanalı program ekibi, “Ordu Özel” adlıyla yayınlanacak program için Vali İrfan Balkanlıoğlu ile, Perşembe ilçesinin Şenyurt Mahallesinde bulunan Şenyurt Şelalesi’nin önünde bir röportaj gerçekleştirdi.

                “Ordu’yu Görenler, Başka İllere Gitmeye Gereksinim Duymayacaktır”

                Ordu’nun derelerinin turizme kazandırılması için başlatılan “Ordu’nun dereleri Turizme Akıyor” projesi hakkında TRT Haber Kanalı Yurt Haberler Şefi Tayfun’a bilgi veren Vali Balkanlıoğlu, “Ordu’nun dereleri türkülere konu olmuştur. Ordu’da çok sayıda dere var. Çok fazla yağmur, dağlara da çok fazla kar yağdığı için dört mevsim bu yunus_emre-21-214x300dereler kurumuyor, bol miktarda su akıyor. Bu sular da ormanların içinden süzülüp geldiği için neredeyse içme kıvamında sulardır. Bu suları kirleten herhangi bir etken de yoktur. Suların geldiği dağlarda tarım da yapılmadığı için sular kirlenmiyor, tertemiz akıyor. Sular aktığı güzergahlarda yer yer kanyonlar, yer yer de şelaleler oluşuyor.  Şalelerin dibinde de doğal göller oluşuyor.  Ordu genelinde irili ufaklı yüzlerce şelale var. Biz de bu şelaleleri turizm amaçlı değerlendirmek amacıyla ‘Ordu’nun Dereleri Turizme Akıyor’ diye bir proje başlattık. Karadeniz denilince insanımızın aklına maalesef ilk etapta Ordu gelmiyor. Ordu’yu tanıdıkça güzellik bakımından Karadeniz’de ne varsa her şeyin bünyesinde bulunduğunu, Ordu’nun Karadeniz’in güzelliklerinin bir özeti olduğunu görürüz. Yani bir insan Karadeniz’i gezmeye geldiğinde, Ordu’da bu güzellikleri gördüğünde, başka bir yere gitme gereksinimi bile olmayabilir. Tabii bölgemizde Trabzon, Rize, Giresun gibi güzel illerimiz var. Ancak, Ordu güzellikleri itibariyle bu illerin çok çok üzerindedir. Buraya insanlar neden gelmiyor diye baktığımızda, yeterince tanıtılmadığını görüyoruz. ‘Ordu’nun Dereleri Turizme Akıyor’ projesiyle Ordu’yu önce yurt içinde, sonra da yurt dışında tanıtmak amacıyla yola çıktık. Bu konuda ciddi sponsorlar da bulduk” dedi.

                “Ordu’yu Tek Yönlü Bir Ekonomik Yapıdan Kurtarmak İstiyoruz”

                Yapılan röportajda, yürütülen tanıtım faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Vali Balkanlıoğlu, “Mayıs ayının 17’sinde Arap aleminden ünlü gazeteciler, dünya çapında meşhur medya kuruluşlarının temsilcileri Ordu’ya gelecekler. Onlara Ordu’yu tanıtacağız. Ordu’nun fındığa dayalı bir ekonomisi var. Fındık varsa ve iyi para ederse herkes mutlu, yoksa ve para etmemişse herkes mutsuz. Dolayısıyla Ordu’yu tek yönlü bir ekonomiden kurtarıp, en az 50 ticari faaliyete katkısı olan turizmi Ordu’da geliştirmek istiyoruz. Yaptığımız tanıtım faaliyetleriyle % 20 oranında turist sayısında bir artış sağladık. Ordu’daki bu güzellikler bir çok dünya ülkesinde yok. Buralarda yaşayan insanlar bu güzellikleri tanıdıklarında buralara gelmek istiyorlar. Tabiri caizse cenneti dünyada yaşamak istiyorlar. Buraları gören Arap turistler ‘hazel cennet’ yani burası cennet diyorlar” diye konuştu.

                “Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu’da Turizm Patlaması Yaşatacaktır”

Ordu-Giresun Havalimanı’nın Ordu’da başlatılan turizm hareketliliğine olacak katkılarıyla ilgili de bilgi veren Vali Balkanlıoğlu şunları kaydetti;

“Ordu’ya Arap aleminden yatırımcılar da geliyor. Turizm yatırımı yapmak istiyorlar, gayrimenkul almak istiyorlar. Hükümetimiz mütekabiliyeti kaldırınca gayrimenkul almak, turizm yatırımları yapmak için yer arayanlar var, alanlar var. Dolayısıyla bizim tek engelimiz havalimanlarına uzak oluşumuzdu. Mayıs ayının 22’sinde, Türkiye’nin prestij projesi olan Ordu-Giresun Havalimanının açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın katılacağı törenle açılışı yapılacak. Bu havalimanı, özelliği itibariyle Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk ve tek havalimanıdır. Tamamen denizi doldurmak suretiyle yapılan 1800 dönümlük bir alan 35 milyon ton taşla doldurulmak suretiyle yapılmış ve çağımızın ulaştığı havalimanı teknolojileri ile donatılmış bir havalimanıdır. Bu havalimanı, hem yurt içinden, hem de yurt dışından insanların Ordu’ya rahatlıkla ulaşmasını sağlayacaktır. Bu havalimanı, hem Ordu’ya, hem de Giresun iline hitap edecek ve hizmet verecek bir havalimanıdır. Ordu ve Giresun’da yaşayan insanların veya bu şehirlere gelen insanların havalimanına ulaşması 20 dakikalarını alacaktır. Dolaysıyla havalimanının hizmete açılmasıyla birlikte Ordu’da turizmde bir patlama bekliyoruz. Biz Ordu’da bir turizm hareketliliği başlattık. İnsanlarımız buradan ekmek yerlerse, para kazanırlarsa, istihdam imkanı bulurlarsa, bu bizim en büyük kazanımımız ve mutluluğumuz olacaktır. Biz bunun için çabalıyoruz. Bu güzellikleri hem bizim insanımız görsün, hem de dışarıdan gelenler görsün. Ordu genelinde yüzlerce derelerimiz, şelalelerimiz, kanyonlarımız, yaylalarımız var. Karadeniz’de tek olan 3 tane Mavi Bayraklı plajımız var. Bunlardan birisi yerleşim biriminin içindedir. Perşembe ilçemiz dünyadaki sakin şehirlerden birisidir. Ordu, doğal yiyecekler, kuş sesleri arasında, orman içerisinde doğal tatil yapma, iç ve dış arınmayı sağlayan, stresten uzak bir tatil imkanı sunmaktadır. Bu güzellikleri görmek ve huzurlu bir tatil yapmak için onbinlerce kilometre uzağa gitmeye gerek yok. Ordu’da bunların hepsi mevcut.”

               TRT Haber Kanalı’nın Ordu’da gerçekleştirdiği çekim ve röportajlardan oluşan “Ordu Özel” programı, 6 veya 7 Mayıs tarihlerinde TRT Haber Kanalında yayınlanacak.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-