eskort samsun

ÜNYENETHABER

ÜNTİD ”Ünye, Ordu Büyükşehir Belediyesine Terk Edilmiş Durumda”

ÜNTİD  ”Ünye, Ordu Büyükşehir Belediyesine Terk Edilmiş Durumda”
06 Mayıs 2015 - 1:51

”Ünye’nin Turizm Şehri Olması İçin Çalışıyoruz”

SAM_6722-1024x576

Ünye Turizm İşletmecileri Derneğinin kurulduğu günden bu yana Ünye turizmine ciddi destekler sağladığını dile getiren Turizm İşletmecileri Derneği;

“Bu noktada Ünye’nin bir  Mavi Bayrak’ı olması, Ünye’nin turizm şehri olması ve turizm ile ilgili alt yapı sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirttik. Bununla ilgili belli bir noktaya geldik, ama sonuç isteğimiz gibi değil” dedi.

Ünye Mavi Bayrak’ı kazanmış değil, kaybetmiş olacak

Ünye’de Mavi bayrağın hiçbir donanımı olmayan bir plaja verildiği belirtilirken Dernek üyelerinden yapılan açıklamaya göre;

“Orduya Mavi Bayrak alabildiği için öncelikli olarak tebrik ediyoruz. Çünkü bu, Ünye turizmi adına ciddi bir kazanımdır. Ama verildiği noktaya gelince Ünye adına kayıp olacakmış gibi görünüyor. Mavi Bayrak aktif ve donanımlı plaja verilir. Ancak Kırkevler plajına, hangi kararla mavi bayrak verildi bilinmiyor. Mavi Bayrağın tamamen alt yapısı olmayan, donanımı olmayan bir plaja verilmesi mevcut donanımı olan Çınarsuyu, Gölevi, Kavaklar ve bunun yanında bir çok özel plaj gibi donanımlı plajların adının bile geçmemesi Ünye turizmi açısından bir kayıptır.

Mavi Bayrak ile ilgili Haziran ayında Turizm Bakanlığı tarafından denetime gelinecek ki Büyükşehir Belediyesinin bu süre zarfında Mavi Bayrak donanımını tamamlaması gerekiyor. Bu noktada Büyükşehir Belediyesinin 1 aylık bir zamanı var. Bu 1 aylık süreçte Kırkevler plajını donanımlı bir hale getirmezse Ünye Mavi Bayrak’ı kazanmış değil, kaybetmiş olacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 Vosvos Şenliğinin Startı Ünye’den Verilecek

10 yıl sonra Ordu’da “Vosvos Şenliği” yapılacağı belirtildi;

“Ordu Büyükşehir Belediyesi Vosvos Şenliği için çok ciddi bir çalışma içerisinde. Bu konuda dernek olarak Vosvos yunus_emre-21-214x300Şenliğinde startın Ünye’de verilmesi noktasında bir öneride bulunduk ve bu önerimiz kabul edildi. Kaymakamlık, Belediye ve Dernek olarak hep birlikte bir güzergah belirleyeceğiz. Böylelikle Vosvos Şenliğinde Ünye’mizi tanıtmış olacağız.

Ayrıca Ordu’da yakın zamanda motosiklet guruplarının toplanacağı bir etkinlik yapılacak. Burada da onlarca hatta yüzlerce motosiklet Ünye’de bizim belirleyeceğimiz güzergahlardan Ünye’mizi tanıyarak geçmiş olacaklar. Hatta burada kalınması içinde çalışacağız. Çünkü buradan sadece geçilmesi değil, otellerimiz, restoranlarımız, çay bahçelerimiz ve diğer esnaflarımızın da faydalanması gerekiyor ” denildi.

 Çaybaşı Kavşağından İtibaren Sarı Bant Uygulaması Gerekiyor

Büyükşehir Belediyesine, çevre yolunu kullanan turistleri Ünye’ye çekmek için çevre yolunun ayrıldığı güzergahtan itibaren sarı bant uygulaması önerisinde bulunduklarını dile getiren Dernek üyeleri;

“Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ile görüşerek, sarı bant uygulamasının Temmuz ayına kadar hayata geçeceğini öğrendim. Çünkü Çaybaşı’ndaki kavşağımıza karışık bir kavşak. Turistlerimizi Ünye’ye çekmek ve Ünye’ye gelmek isteyenleri doğru noktaya yönlendirmek için sarı bant uygulaması hayata geçecek” dedi.

Ünye Belediyesinin Turizm Departmanı Olması ve Ünye Belediyesinin Turizm noktasında yapması gerekenlerle ilgili tavsiyede bulundular.

“Ünye Belediye Meclisinden, Ünye turizm şehridir kararının alınması ve Ünye Belediyesinde bir turizm departmanı oluşturulması gerekir. Ünye Bundan 40 sene önce bir turizm şehriydi, bundan 100 sene sonrada bir turizm şehri olacak. Bunu yaşatacağız. Ancak bu noktada Ünye Belediyesinde turizm departmanı olması gerekiyor” dedi.

Ünye, Ordu Büyükşehir Belediyesine Terk Edilmiş durumda

Ünye Belediyesinin turizme her zaman destek verdiğini ancak Büyükşehir ile birlikte bu desteğin azaldığını dile getirdiler.

“Ünye’de turizm hızlı başladı ve turizm çalışmaları ön plana çıkardı. Ancak bu yıl baktığımızda ne kaldırımlar, ne diğer çevre düzenlemelerinde tamamen Büyükşehir’e teslim edilmiş bir Ünyeyi görüyoruz. Özellikle Bilboardlar gelişi güzel konulmuş durumda. Bu konuda Ünye Belediyesinin ve Sivil Toplum Örgütlerinin fikirlerinin alınması gerekirdi. Bilboardların konulduğu noktalara baktığımızda tamamen devasa kütleler ve özellikle çamlık bölgesinde Karadeniz’in sembolü olan Ünye çamlığının bilboardlarla kapatıldığını görüyoruz. Bir çok yerde bilboardlar Ünye’nin siluetini bozmaktadır. Ünye bir turizm şehridir bu konuda özel bir çalışma yapılarak, bununla ilgili düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

SAM_6722

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-