eskort samsun

ÜNYENETHABER

Vali Balkanlıoğlu, El Cezire Dergisine Ordu’yu Tanıttı

Vali Balkanlıoğlu, El Cezire Dergisine Ordu’yu Tanıttı
07 Mayıs 2015 - 1:41

“Ordu’nun Güzelliği Huzur ve Mutluluk Veriyor”

IMG_8501

            El Cezire Dergisi, Vali İrfan Balkanlıoğlu ile röportaj yaptı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’nun turizm potansiyelinin değerlendirilerek, Ordu’da bir turizm hareketliliği sağlanması ve bu yolla Ordu ekonomisinin gelişmesi amacıyla başlattığı tanıtım faaliyetleri kapsamında Ordu’nun yunus_emre-21-214x300turizm belgeseli çekiliyor.

Ordu Valiliği tarafından hazırlanan ve DOKA tarafından desteklenen “Ordu Belgeseli” projesi ile Ordu’nun doğal güzellikleri, tarihi ve turistik mekanlarının çekimi, profesyonel bir ekip tarafından yapılıyor.

Proje Koordinatörü Ümit Şener nezaretinde, Yönetmen İbrahim Güldalı’nın yönetiminde Ordu’nun değişik yörelerinde 8 günden buyana çalışmalarını sürdüren belgesel çekim ekibinde yer alan El Cezire Dergisi Muhabiri Bilge Egemen, Çiseli Şelalesi çekimleri esnasında Vali İrfan Balkanlıoğlu röportaj gerçekleştirdi.

    El Cezire Dergisi’nin önümüzdeki ayda çıkacak sayısında yayınlanacak röportajda Vali İrfan Balkanlıoğlu her yönüyle Ordu’yu anlattı, Ordu’yu tanıttı.

“Ordu’da Tanıtım Eksikliği  Var”

Ordu’nun  turizmden yeterince istifa edemediğini, bunu da tanıtım eksikliğine bağlayan Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Karadeniz’de güzellik anlamında ne varsa hepsi Ordu’da fazlasıyla mevcut. Sayısız dereler, şelaleler, göller, yaylalar ve krater göller, derin vadiler var. Her taraf yemyeşil orman. Türkiye’nin en büyük yaylaları ve menderesleri Ordu’da. Perşembe yaylasında bu menderesleri  görürsünüz. Bakmaya kıyamazsınız son derece güzel. Bir de dağlarımızda orman gülleri 10-15 gün içerisinde  açacak. Bu güzellikler hakikaten gezmeye, görmeye değer. İnsanımız doğayı, yeşili, temiz havayı, berrak suları ve su seslerini  özlediğinde  arınmak için buralara huzur bulmaya gelmeli. Bizim sahilimiz çok güzel. Ordu’da sahil doldurulmamış ve  arkadan tünellerle, yollarla geçiyor. Dolayısıyla ormanın denize sarktığı yemyeşil, masmavi denizle kucaklaştığı koylar bizde aynen duruyor. O, hırçın dalgaları seyretmek insana huzur veriyor, gençliğine geri götürüyor. Bu sahilin dışında da bizim ormanlarımız, yaylalarımız ve buradaki ormanların içerisinde butik oteller ziyaretçilerimize güler yüzlü tatlı dilli misafirperver Orduluların hizmetleriyle açık durumda. İnsanlar kuş sesleriyle uyuyup, kuş sesleriyle uyanıyor. Hiç kirlenmemiş, hiçbir kimyevi maddeyle temas etmemiş doğal otlar var. Yöre halkı bunları çok iyi biliyor. Tamamen doğadan toplanan otlardan 5-6 çeşit nefis yemekler yapıyorlar. Ben bunların ismini kısa sürede ezberledim. Çünkü her sofraya muhakkak gelir. Dolaysıyla insanlar tamamen yaylalarda otlayan kuzulardan, bu güzel otlardan ve doğal yiyeceklerden beslenecek, bu oksijeni teneffüs edecekler, çağlayanları ve su seslerini dinleyecek, 3-5 günde 1 yıllık stresi sıkıntıyı geride bırakıp güzel bir tatil yapacaklar. Ordu bunu fazlasıyla sağlayacak imkânlara sahip” diye konuştu.

“Ordu’nun Güzelliğini Herkese Göstermek İstiyoruz”

“Ordu,  bozulmamış doğası, bozulmamış yaylalarıyla Türkiye’nin en güzel ili.  10 aydır geziyorum daha görmediğim birçok güzellikler var. Her köşesi ayrı bir güzellik, ayrı bir sürpriz sizin için. Fakat tek eksikliğimiz tanıtımdaki noksanlığımız. Biz işte bu güzelliği herkese göstermek istiyoruz” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Bu kadar güzelliğine rağmen fazla ziyaretçi çekmemesinin nedenini tanıtım eksikliğine bağlıyoruz. İnsanlar buraya bir kez gelseler hem çevresine tavsiye edecek,  hem de kendileri defalarca gelecekler.  Bizde tanıtım için çabalıyoruz. Bir de bunlardan mahrum çölde yaşayan insanlar onlarda buraları görmek istiyor. Saklı bir güzellik. Bisiklet parkurları var orman içerisinde orman kenarlarından yayla ve şelale kenarlarından bu güzellikleri görebilecek şekilde değişik parkurlar da bulunuyor. Of-Road yarışlarını sevenler için parkurları var. Ayrıca yamaç paraşütü Türkiye’de en güzel Ordu’da yapılabilir. Genelde tatil ve turizm deyince insanların aklına sahil kum güneş deniz geliyor. Ama artık bu bir yerde out olma durumuna geldi. İnsanlar artık yaylalarda endemik çiçeklerin bulunduğu doğada şelalelerin göllerin akarsuların aktığı yerlerde tatil yapmak istiyor” şeklinde konuştu.

“Havaalanı Turizme İvme Katacak”

Vali Balkanlıoğlu, ”Dünyada denizin tamamen doldurulmasıyla yapılan Ordu-Giresun  havaalanı turizmimizde iyi bir ivme ve patlama yaşatacak. Çünkü turizmde en önemli husus ulaşımdır. Havaalanından şu güzelliğe gelmek yarım saat. Dolayısıyla Ordu’nun her yerine ulaşmakta mümkün. Dolayısıyla hava ve kara ulaşımı mükemmel Ordu’da. Bu bize büyük bir güç kattı. Havalimanımızda bitti bizim de turizmde bir mazeretimiz kalmadı. Ordu-Giresun  havaalanıyla birlikte bir tanıtım atağına geçtik. Biz de bu turizmde varız diyeceğiz. Biz de  bu pastadan pay istiyoruz. Daha doğrusu onların pastasından pay almak değil de pastayı büyütmek istiyoruz. Buraları gezdikçe, gördükçe bayılacaklardır. Kısa bir tanıtım çalışmalarımızla birlikte bir hayli Arap turistlerde buralara gelmeye başladı. Yatırımcılar buralarda tatil amaçlı oteller yapmak istiyorlar. Bu anlamda sizlere çok teşekkür ediyorum.  Dünyanın 161. Cittaslow (sakin şehir) Perşembe İlçemiz. Mutlaka görmenizi isteriz. Ayrıca, Ordu, Karadeniz’de 3 tane mavi bayrak sahibi bir  il. Ordu merkezde bile mavi bayrak var ve  sahilde bile denize girebiliniyor  Denizi temiz güvenli soyunma giyinme kabinleri, duş alma gibi yerleri mevcut. Dolayısıyla böyle mavi bayrak almaya hak kazanmış. Sahili ayrı bir güzellik, ormanı ayrı bir güzellik. Ordu, Türkiye’de gezmeye görmeye değer en güzel yayla turizmi yapılacak il. Bu doğallığını bozmaması için tedbirler alıyoruz” dedi.

“Ordu’nun Güzelliği Huzur ve Mutluluk Veriyor”

Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Ordu’nun bir huzur iklimi, bir yaşam standardı sunduğu bir gerçek. Ev pansiyonculuğu şeklinde tatil yapmakta mümkün. Ağaçların arasında kuş sesleriyle, tamamen doğal yiyeceklerle güzel bir tatil yapmak maddi ve manevi arınmak ve bütün stresi sıkıntıyı burada bırakıp Ordu’dan arınmış olarak tertemiz işine gücüne dönmek mümkün” diyerek sözlerini tamamladı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-