eskort samsun

ÜNYENETHABER

ORDU’NUN DERELERİ FESHANE’DE AKIYOR…

ORDU’NUN DERELERİ FESHANE’DE AKIYOR…
09 Mayıs 2015 - 1:58

11

Ordu Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde organize edilen ve “Ordu’nun Dereleri Feshane’ye Akıyor” sloganıyla yola çıkılan  “Ordu Tanıtım Günleri”İstanbul Feshane’de başladı.

10 Mayıs Pazar akşamına kadar devam edecek olan “Ordu Tanıtım Günleri” nin açılışına Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Mustafa Şentop, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Sanayici ve İşadamları ile çok sayıda davetli katıldı.

Mehter Takımı ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başlayan “Ordu Tanıtım Günleri” açılış töreni, protokol konuşmaları ile sürdü.

Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Tanıtım Günleri’nin  4 gün süreceğini söyleyerek, katılımcıların tamamen Ordulu olduğunu ve Ordu Valiliği ile birlikte  yapılan işbirliği sonucu programın hazırlandığını ifade etti.

BAŞKAN YILMAZ; “2,5 MİLYON VATANDAŞIN KALBİ BURADA ATACAK”

Başkan Enver Yılmaz “İstanbul’da yaşayan Ordulular ile 4 gün boyunca bir köprü ve gönül bağı kuracağız. Geniş bir katılım bekliyoruz. Yaklaşık 4 gün boyunca burada Ordu festivali, Ordu şenliği olacak. Yapımcıların tamamı Ordulu olacak. Standlarımızın tamamı Ordulu hemşerilerimizin ticari faaliyetlerine ilişkin ve belediyemizin faaliyetlerine ilişkin olacak. Yaklaşık 2-2.5 milyon vatandaşımızın kalbi burada atacak. Ev sahibi biz olacağız, ev sahibi Başbakan Yardımcımız Numan Bey olacak, ev sahibi Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Genel Başkan Yardımcımız velhasıl ev sahibi her birimiz, gönüldaşımız İstanbul’daki Ordulu hemşerilerimiz olacak. Bu akşam Soner Arıca’nın konseri ile birlikte Feshane’deki etkinliklerimiz, şenliklerimiz devam edecek. Doya doya bir Feshane şenliği yaşamanızı istiyorum ” dedi.

VALİ BALKANLIOĞLU; “ÇOK GÜZEL MEMLEKETİNİZ VAR”

“Ordu Tanıtım Günleri”  açılış töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ordu’ya atanıp göreve başlayalı 10 ay oldu. Ordu’ya hayranlığımı, her gördüğüm güzelliğe hayretle baktığımı gizleyemiyorum. Çünkü çok güzel memleketiniz var. Karadeniz’in özeti. Karadeniz’de güzellik namına ne varsa Ordu’da fazlasıyla mevcut.  İnsanlar Karadeniz’e gezmeye neden giderler, neyi görmek isterlerse bunların hepsi Ordu’da fazlasıyla mevcut” diye konuştu.

Ordu’nun tanıtılmaya ve tanınmaya çok ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Vali Balkanlıoğlu, ”Bazı Karadeniz illerimize, özellikle Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden 160-300 bin turist gelirken; iç turizmde Karadeniz’i nihai hedef olarak gezmeye gelen vatandaşlarımız maalesef memleketimiz Ordu’dan teğet geçiyor ve bu güzellikleri göremiyorlar. Biz de, hem içeride hem de dışarıda Ordu’yu tanıtmak istiyoruz. Bu etkinlik de buna vesile olacak” yunus_emre-21-214x300dedi.

Orduluların memleketlerine sahip çıkma ve memleketi tanıtma konusunda birer kültür elçisi gibi davranması gerektiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Burada Büyükşehir Belediye Başkanı’nı tebrik ediyorum. Ordu Tanıtım Günleri güzel organize edildi. Buraya gelen insanlar Ordu’da güzellik namına hepsini görebilir, Ordu’ya gitmiş gibi her şeyden haberdar olabilir. Buraya gelenler niçin Ordu’ya gideyim? sorusunun cevabını burada bulacaktır” diyerek, katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

BAŞBAKAN YARDIMCISI PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ; “ASLINDA BURASI KÜLTÜREL BİR FONKSİYONDUR”

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş ise konuşmasında; “Daha önceden dernek ve federasyonlarımız tarafından yapılan Ordu festivaline katılıyorduk. Bu yıl Büyükşehir Belediyesi bunu yerinde bir kararla Belediye Başkanlığı olarak düzenlemeyi uygun görerek, bu kararı aldı. Bundan sonra daha derli toplu bir şekilde Feshane Ordu Günleri’ni uzun yıllar idrak ederiz. Bu hemşehri günlerinin çok önemi var. Sadece bir araya gelip Ordu’nun derelerini söylemek yada Ordu’nun yemeklerini yemek, Ordu’ya ait halk oyunlarını seyretmek, izlemekten başka bir iş yapmıyoruz. Bu hemşehri günlerin en önemli özelliği; bizi yöresel olarak her bir şehrin köklerini hatırlatmak olmasıdır. Bu bakımdan önemlidir. Aslında burası kültürel bir fonksiyondur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve diğer davetlilerin katılımıyla “Ordu Tanıtım Günleri” etkinliğinin açılış kurdelesi kesilerek; İlçe Kaymakamlıkları, Belediyeler ve Özel Sektör Kuruluşlarınca açılan standlar gezildi.

4 gün sürecek olan “Ordu Tanıtım Günleri”nde Ezel Kalender, Soner Arıca, Kandemir Kaytaz, Aydın Beyoğlu, Seyfettin Tomakin, Gaye Aksu, Fatih Yaman ve Gece Yolcuları gibi ünlü sanatçılar da konserleriyle yer alacak.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-