eskort samsun

ÜNYENETHABER

FESHANE TANITIM GÜNLERİ AMACINA ULAŞTI

FESHANE TANITIM GÜNLERİ AMACINA ULAŞTI
13 Mayıs 2015 - 1:00

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Durmuş ZOR…VİDEO HABER

Adsız

”Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Durmuş Zor Feshane tanıtım günlerini değerlendirdi.

”Ünye Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler ilk defa Feshane’de ki Tanıtım günlerine katıldık. Geçmişte neler yapıldı, nasıl yapıldı, artısı eksisi nedir onu değerlendirmeyeceğim. Ama bu dönemdeki ama. Orduluların birbiriyle buluşması ise, bu amaca ulaştığı kanaatindeyim.

ÜTSO dışında 20 ilçe Belediyemiz, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve bunların dışında yaklaşık 10 tane iş adamı kendi stantlarını açmışlardı. ÜTSO olarak bizim ve Ordu TSO standı vardı. Yerimiz oldukça güzel bir yerdi. Protokol ve sahnenin olduğu herkesin gelip geçtiği bir bölgeydi.

    Hedefimiz, ÜTSO olarak hem kendimizi hemde Ünyeyi tanıtabilir miyiz ?

”Bulunduğumuz sahnenin içerisine dört eski Ünye fotoğrafı yerleştirdik, 2 tanede Ünye’nin yeni resmi koyduk. 7 arkadaşımızın bizimle beraber olması ÜTSO’yu çok güçlü kıldı. 30 civarında Ünyeyi temsil eden iş adamlarımızın ürünlerinin standımızda sergilenmesi de bir ayrıcalık kattı. Başkaları farklı şeyler ortaya koyarken biz iş adamlarımızı tanıttık. Bizim amacımız, üyemiz olan insanların tanıtılmasıdır. İstanbul’da olan ağırlıklı olarak Ünyeli hemşehrilerimiz Ünye Belediyesinin ve ÜTSO’nun standını gezmiş oldular. Ama tanıdıkları olduğu için diğer ilçelerin stantlarını da gezmiş oldular.” dedi.

Hemen hemen hiçbir ayrım yapmadan bütün partilerin milletvekili ve milletvekili adaylarının ziyaretlerinden memnun kaldık.

”Önemli olan Ünyeyi kendi kabuğunun dışına doğru taşırabilmek ve İstanbul’daki Ünyeli ve Orduluları buluşturup hasret gidermek ise bu noktada çok iyi olduğunu söylemek istiyorum. Odamıza destek veren çok önemli iş adamlarımız sayesinde bol miktarda fındık götürerek aynı derecede ikram etme imkanı bulduk. Ünye’nin eşsiz tatlarından biri olan Ünye Lokumundan odamızın çalışanlarının yaptığı hazırlıklar doğrultusunda bol miktarda götürdük.” dedi.

Gelecek yıllara istinaden bir fikri olduğunu belirtti.

”Bizler bu imkanlarımızla ticaret ve turizm fuarlarına katılmalıyız. Bizim hedefimiz hemşehrilerimizle düğün ya da cenazede gibi görüşüp hal hatır sormak değil, Ünye’nin ve bölgenin ticaret ve turizmini geliştirmek olmalı. Dolayısıyla hem ulusal hem de uluslar arası bazda ticaret ve turizm fuarlarına katılırsak, Ordu ve Ünye’ye çok daha fazla katkısı olur diye düşünüyorum. Böyle bir ortak hareketin çok ses getireceğine inanıyorum.” dedi.

”ÜTSO, Ordu ilinde faaliyet gösteren 6 tane daha oda ve borsamız var ve birbirimizin rakibi değiliz. Hepimizin asıl amacı üyelerimize hizmet etmektir. Kuruluş amacımız da bu yöndedir. Dolayısıyla hepimiz bir araya gelebilir Ordu’nun Oda ve Borsaları olarak 50m2 ya da 100m2 bir yerde bütün ürün ve iş adamlarımızı ortaya çıkarırız. Birlikten güç ve rahmet doğar. Siyasi partiler birbirine rakip gibi görünse de aynı insanların üzerine kuruludur ve oy bekler, bizde aynı insanlardan ticaret, ekmek bekliyoruz. Para kazanmak ve ülkeyi daha iyiye doğru götürme mücadelesi verirler. Altınordu, Fatsa, Ünye’de neler var, iş adamlarımız birbiriyle kaynaşmalılar. Dünya’nın ya da Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen insanlarla kaynaşmalı ve kendimizi ortaya koymak suretiyle gücümüzü bir basamak daha yukarıya çıkarmanın mücadelesi verilmelidir. Dolayısıyla hak ettiğimiz yeri daha iyi buluruz diye düşünüyorum ve bu fikrim de hiçbir rekabet unsuru oluşturmadan bu memleketi daha ileriye taşımak düşüncesinden ortaya çıkıyor.” dedi.

 Ünye ile ilgili ürünler tanıtılırken insanlar hasret giderdiler

”Fındık fabrikamızın ürünleri, çimento fabrikamız, kilden yapılmış olan ürünler, ceviz yağı gibi ürünler Fatsa bölgesinde Ünyeli bir arkadaşımızın yaptığı bir üretimdir ve Türkiye’de bir tane daha yok.

Böyle özel şeyleri biz oraya götürdük. Bize satıyor musunuz ? diye soranlar oldu. Halbuki biz satmıyoruz, tanıtıyoruz dedik. Bol miktarda katalog oldu. İnşaat sektöründeki arkadaşlarımıza mesaj attık. Bize kartlarınızı, kataloglarınızı gönderin biz ücretsiz olarak bunu dağıtacağız dedik. Çünkü bizim göreviz orada buydu. Otellerimiz ve motellerimizin bize vermiş oldukları katalog ya da broşürlerin tamamını orada dağıtıp öyle döndük. Bunların ne kadar süre içerisinde geri dönüşüm yapacağını zaman gösterecektir. Ama hepimiz biliriz ki fuar ya da sergilerin dönüşü en erken 1 yılda olur. Hiçbir tanıtım ya da reklem 1 gün sonra kendisini göstermez. Biz Çaybaşı, Akkuş, İkizce ve Ünye olarak bu bölgenin doğru sözcülüğünü yapabilirsek bu bölge emsallerinin biraz önüne çıkar. Bu bölge insanının gerçekten birlik beraberlik ve kalkınmaya ihtiyacı var.” dedi.

Bizler Oda olarak siyasetin dışındayız

”Geldiğimiz günden beri bunu ısrarla söyledik. Bütün partilere mensup arkadaşlarımız var. Onlar arzu ettikleri yerlere seçimden seçime oy verir ve o partiler içerisinde görev alırlar. Bu onların en doğal haklarıdır ama bu odanın çatısı altına girdiğimizde siyasi kanaatleri dışarıda bırakırız. Ünyeli olmalı ve ÜTSO nun üyesi olmak, Ünye ekonomisini nasıl kalkındırır, Ünye’ye neler isterizin tartışmasını yaparız.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın ana muhalefet Partisi temsilcilerinin bir araya toplamasını önemli bulduğunu belirten Başkan ZOR;

”CHP, MHP Milletvekili adaylarını yanı başına aldı ve Ordululuk adına güzel bir fotoğraf oldu. Bu Ordululuğa ve Ünyeliliğe yakıştı ve bende bunu kendilerine memnuniyetim olarak dile getirdim. Bizim sandığın dışında ayrımımızın olmaması lazım. Biz Ünyeli, Çaybaşılı, İkizceli, Akkuşlu, Orduluyuz. Biz şartları belirlenmiş yerde en iyi oyunu oynayarak üyelerimizi temsil ettik. Bu noktada beraber olduğumuz 7 arkadaşıma da tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Biz ısrarla Organize Sanayi Bölgesi, Tokat-Niksar-Akkuş yolu deriz. Liman diyorduk artık demiyoruz Büyükşehir Belediye Başkanımız onu inşallah yapacak. 3 tane ısrarla istediğimiz ve söylediğimiz şeylerden birinin iyiye doğru gideceğinden artık eminim. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ünye Limanını hakettiği şekilde büyütürse onun devamında şu olacaktır, tonajlı gemiler geldi Ünye Limanında malı boşalttı. O mal nereye gidecek ? Orta Anadolu’ya gidecek yoksa sadece Ünye’de bu malı tüketemezsiniz. Ünye’nin ticaret hacmi o kadar güçlü değil. Bununla beraber inşallah devamında Akkuş-Tokat yolu olarak girdiğimiz Orta Anadolu bağlantı yolumuzu yaparız. Orta Anadolu’ya artık tırlar Ünye Limanı’na mal getirir ve buradan Dünya’nın farklı yerlerine malımızı göndeririz. Bu limana gelen malı’da Orta Anadolu’ya göndeririz. Böylece o ikinci problemimizi de aşarız diye ümit ediyorum.

Organize Sanayi Bölgesi ile isteklerini dile getirdi

”Tabii ki arzumuz yapılabilmesi, ama hepiniz biliyorsunuz ki Çimento bölgesindeki yerimiz artık yok, oraya kurulamadı. Önümüzdeki süreçte bu 1 – 2 yıl sürer belki. Daha fazla süre vermeyi doğru bulmuyorum çünkü hiç kimse doğru süreyi orada veremez. OSB kurulması ile ilgili yeni dönemde çalışmalar yapılacaktır. İnşallah Ünye hak ettiğini bulur. Türkiye çapında Ünye ölçeğinde 12 – 13 tane ilçe vardır. Nüfusu 100 bin’in üzerinde olup OSB’si olmayan ama 30 – 40 bin nüfusu olup OSB’si olan ilçeler var. Bu geçmişten bu güne kadar bu işi güzel yapamadığımızın belgesidir. Ben her dönem sorumluluğu üzerimde kabul ederim. Adım kadar vebalim var derim. 25 yıldır OSB için çırpınıp hiç adı olmayan yerlerde OSB varken bizde yoksa kusuru kendimizde bulacağız.

Başkan ZOR, Yeni dönemde gerçekten laf ile slogan değil ayaklarının üzerine basacak bir şeyler isteyelim diye düşünüyorum dedi ve sözlerine devam etti;

”ÜTSO olarak tüm milletvekili adaylarımızdan taleplerimiz bu yöndedir. OSB kurulamayacaksa o zaman OSB teşviklerinden faydalanacak bir yazı ile kanun çıkarılsın. Herkes bu teşviklerden yararlansın. Bütün millletvekillerimizden ve adaylarımızdan insanlarımızın mağdur olmaması için bunu isteyeceğiz. Onun için bu tanıtım günlerinin birlik beraberlik rüzgarı estirdiğini ve bütün adaylarımızın bir araya geldiğini bildirmek isterim.” diyerek, Feshane’de ki Ordu Tanıtım günlerinde hem Meclis Başkanı ve Vekili hem de Meclis üyelerinin kendilerini yalnız bırakmadıkları ve toplu ve güçlü olmalarını temin ettikleri için kendilerine teşekkürlerini iletti.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-