eskort samsun

ÜNYENETHABER

Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Ahilik Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
13 Mayıs 2015 - 15:29

Ahilik Haftası, Ordu’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

IMG_9494

İlk program  Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu ve Ordulu esnafların yöresel kıyafetlerle yürüyüşü ile başladı. Sırrıpaşa  caddesinden başlayan yürüyüş, Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen programın gerçekleştirileceği  Atatürk Anıtı’nda son buldu.

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen programa, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ODÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ahmet Ali Bayhan, Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Şaşmaz, Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu, daire müdürleri, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının temsilcileri katıldı.yunus_emre-21-214x300

Ahilik Haftası kutlama programında konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ahilik Teşkilatı geçmişte sönük kutlanırmış.  Ahilik nedir? Kökeni nereden gelir? Bir çok kimse bilmezdi. Biz, tarihimizde olan bir çok hadiseyi maalesef unuttuk.  Kökeni batıdan zannettiğimiz bir çok kuruluşu, aslında batıdan yüzlerce yıl önce bizim kendi öz değerlerimiz olduğunu  zaman geçince anladık. Esnaf teşkilatları, borsa, ticaret odası gibi bunların hepsinin batıdan bize geldiğini zannediyorlar.  Ama bizde en az 500 yıl  önce bunlar vardı.  Ahilik teşkilatı esnaf teşkilatıdır. Usta-çırak ilişkisiyle bir meslek nasıl edinilir,  çırak  adabı,  ustalığa geçiş, bunların törenleri ve sahip çıkma tamamen bizim öz kültürümüz. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasıyla meslek ve ticaretin gelişmesinde en önemli kuruluştur” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu, ”Bizim bu teşkilattan öğreneceğimiz bir çok şey var. Ahi Evran ayni zamanda keramet sahibi bir insandır.  Sadece meslek ve sanat ilkelerini irdelememiş, mahiyetindeki insanlara manevi anlamda gelişmesine de sebep olmuştur.  Bize ait bu öz Ahilik teşkilatını milletin zihnine tekrar yerleştirmek konusunda gösterdiği gayretten dolayı herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da törende yaptığı konuşmasında, “Bu yıl, Ahiliğin özüne ve ruhuna uygun  kutlanması konusunda  gerekli özeni göstererek, Ordu’nun yöresel kıyafetleri ile bir yürüyüş  gerçekleştirdik. Bugün bu görselliği sunma amacımız, yeni nesillerimizin, atalarının bu misyona uygun olarak körüklü çizmeyle, yeşil kıyafetle üzerindeki  yelek ve şapkayla  Ordu’ya mahsus kıyafet olduğunun bilinci içerisinde olmalarını istedik. 1200 yıllara ait Selçuklu devletinden mirası  bize kalan  bu güzel uygulamayı sanki başka bir ülkeden ihraç almışız gibi günün koşullarına uydurmak konusunda zorluk yaşadığımızın bilinci içerisindeyiz. Biz Ordu olarak bu kendimize  özgü değerlerimize sonuna kadar sahip  çıkacağız” dedi.

Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu ise yaptığı konuşmada,  “Her yıl Eylül ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz bu yıl Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın Ahilik Haftası Yönetmeliğinde yapmış olduğu değişiklikle Mayıs ayında yapılması kararlaştırılmıştır. Ahlak ile sanatın uyumlu bileşimi olarak tarif edilen Ahilik; Selçuklu devletinde dini ve milli birliğin korunmasında, Osmanlı Devletinin kuruluşunda, Osmanlı devletinin yükselmesinde ve terbiyesinde, büyük hizmetler vermiştir. Ahilik kültürü önceleri Esnaflar Locası daha sonra Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birlikleri aracılıyla günümüze taşınmaya çalışılmıştır.  Ahilik, İnsanlar arasında ki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenirlilik, İş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas almış bir yaşam tarzıdır” dedi.

Konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu tarafından hazırlanan ‘Şed Kuşatma’ gösterisi sunuldu.  ‘Şed Kuşatma’ gösterisinin ardından ise, Ordu Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen “Ahilik ve Ahi Evran” konulu Kompozisyon yarışmasında 1. olan Fatsa Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  öğrencisi Güldemet Orhan, 2. olan Korgan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sedagül Saç, 3. olan Gülyalı Ayşe Şahin Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Gülizar Kayaboynu adlı öğrencilere  ödülleri verildi.

Programın son bölümünde İl Kutlama Komitesi’nce 2015 yılı İlin Ahisi seçilen  Türkay Yavaş’a ise  plaketi ile Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifince alınmış olan televizyon hediyesi, Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından verildi.

Ahilik ve Ahilik Kültürü Haftası kutlama programı, Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyelerinin ahilik pilavı dağıtımıyla son buldu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-