eskort samsun

ÜNYENETHABER

ODÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Kefelioğlu Araştırma ve İnceleme Gemisi Denize İndirildi

ODÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Kefelioğlu Araştırma ve İnceleme Gemisi Denize İndirildi
15 Mayıs 2015 - 9:38

Adsız

Vali İrfan Balkanlıoğlu, ODÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Kefelioğlu Araştırma ve İnceleme Gemisi’nin  Denize İndiriliş Töreni’ne katıldı.

Fatsa Limanı içinde gerçekleştirilen törene, Vali İrfan  Balkanlıoğlu, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, ODÜ Kurucu Rektörü Prof.Dr.Haluk Kefelioğlu, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Garnizon Komutanı Binbaşı Salih Gödek, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Erişmiş,  ODÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İsmet Balık, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

ODÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Kefelioğlu Araştırma ve İnceleme Gemisi Denize İndiriliş Töreni’nde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamamıza rağmen maalesef denizlerimizden yeterince istifade ettiğimiz söylenemez. Herhangi bir ülkeye gidin deniz kenarında iseniz limanlar, tekneler, gemiler görürsünüz. Karadeniz’de bunun eksikliğini yaşadık. Tamamen karayoluna ağırlık vermişiz. Denizden faydalanamamanın üzüntüsünü yaşamamız gerekiyor. Burada öğrenciler denizle ilgili tam anlamıyla eğitim alacaklar. Zamana ayak uydurarak, asıl talep olan bölümün açılması da  yerinde bir davranış. Bu  konuda Üniversite rektörümüzü ve fakülte dekanımızı kutluyorum. İnşallah öğretim görevlisi de temin edecekler. Her şey buradan geçecek eğitimle mümkün. Denizcilik Fakültesi, birçok öğrencinin burada mezun olmasına, Fatsa’ya hareket kazandırmasına vesile olacaktır” diyerek, hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulundu.yunus_emre-21-214x300

Araştırma ve İnceleme Gemisi’ne ismi verilen ODÜ Kurucu Rektörü Prof.Dr.Haluk Kefelioğlu, ”Burası benim ilk göz ağrım. Zamanında   izbe  olan bu yerleri eğitim-öğretime kazandırdık. Çorbada tuzumun olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. Adımın  yaşarken  bir araştırma gemisine verilmesi beni çok mutlu etti, onurlandırdı” diyerek duygularını dile getirdi.

ODÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İsmet Balık ise yaptığı konuşmada, ”Eski bir balıkçı teknesini gerekli bakım onarım yaptırmak suretiyle araştırma ve inceleme gemisine dönüştürdük. İsim olarak ta fakültemizin kurucu dekanı olan Prof.Dr.Haluk Kefelioğlu’nun soyadını verdik. Araştırma gemisi, bir deniz bilimleri fakültesinin olmazsa olmazıdır. Çünkü deniz aracı, araştırma ve eğitim alanınız olan denizle buluşmanızı sağlayan yegane araçtır. Araştırma sahanıza uygun olarak küçük ya da büyük bir araştırma geminiz mutlaka olması gerekiyor. Yoksa eliniz kolunuz bağlı demektir. Yaklaşık 8 yıllık bir eğitim kurumu olan fakültemiz yavaş yavaş bu anlamda da eksiklerini gidermektedir. Son iki yıl içerisinde bir şişme bot bir de fiber teknemiz oldu. Ancak bunları  römork ve arazili araç yokluğu nedeniyle denize indirmekte sıkıntı çekiyoruz. Kefelioğlu araştırma/inceleme gemisi de 1993 yılı yapımı yaklaşık 23 yaşında bir trol teknesiydi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ücret ödemeksizin bağış olarak bu gemiyi fakültemize kazandırdık. 22.5 m boyunda ve 7 m eninde olan 422 HP gücünde motora sahip bu gemiye bakım-onarım, seyir ve araştırma amaçlı yaklaşık 200 bin TL harcama yaptık. Bundan sonraki süreçte hızla ekip ve ekipman eksiğimizi gidermemiz gerekecek” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra, Vali İrfan  Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından ODÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Kefelioğlu Araştırma ve İnceleme Gemisi’nin kurdelesi kesilerek, denize indirildi.

Vali İrfan  Balkanlıoğlu, daha sonra ODÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Kefelioğlu Araştırma ve İnceleme Gemisi’nde incelemelerde bulundu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-