eskort samsun

ÜNYENETHABER

ARZANOĞLU Fındığın Son Durumunu Değerlendirdi

ARZANOĞLU Fındığın Son Durumunu Değerlendirdi
08 Haziran 2015 - 16:53

VİDEO HABER

Adsız

Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin ARZANOĞLU, fındık ve rekolteler hakkında değerlendirme yaptı.

Değerlendirme sonrasında üreticiye de çağrıda bulunan Arzanoğlu, şuan için fındığın altından daha değerli olduğunu ve bu sebepten dolayı üreticilerin mahsullerinin bakımını düzenli bir şekilde yapmaları gerektiğini söyledi. Aynı zamanda sahil ve üst kesimlere nazaran orta bölgelerde rekoltenin daha yüksek olduğunu söyleyen Arzanoğlu, sahil ve üst kesimlerde rekoltenin %50 ve %60 civarında seyir ettiğini ve buralara nazaran orta kesimlerde %100’lük bir rekolte görüldüğünü söyledi.

Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin ARZANOĞLU;yunus_emre-21-214x300

”Bugün itibari ile 50 randıman fındık fiyatı 18.50 TL civarında seyir etmektedir. Yeni fındık rekolteleri 650 bin ton civarında olduğu söyleniyor fakat bu baktığımız zaman çok afaki bir rakam değil. Tabi burada Azerbaycan, Gürcistan, İtalya ve İspanya fındıkları da harmanlandığında dünya çapında rekoltenin 1 milyon tona ulaşacağı görülmektedir. Tahmin ediyorum ki Ordu bölgesi civarında fındık fiyatları 15 – 17 TL gibi rakamlar arasında gelip gidecek görülüyor. Şuan da palaz fındıkların yavaş yavaş kendini gösterdiği ve görülen fındığında gayet güzel olduğunu söyleyebilirim.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sahil kesimi ve yükseklere nazaran orta bölgelerde daha fazla fındık var

Ersin Şahin Arzanoğlu, geçen sene rekoltenin çok olduğu sahil kesimi bölgelerinde şuan için %50 – %60 civarında rekoltede seyir ettiğini ve orta bölgelerin sahil kesimine nazaran daha fazla rekolteye sahip olduğunu söyledi.

Fındık altından daha değerli

Fındık üreticilerine de çağrıda bulunan  Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin ARZANOĞLU, fındığın şuan için altından daha değerli olduğunu ve su sebepten dolayı üreticilerin fındıklarının ve bahçelerinin bakımlarını düzenli bir şekilde yapması gerektiğini de söyledi.

 İhtiyacınız olduğu kadar fındık satın

Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin ARZANOĞLU, üreticilerin fındıklarını ihtiyaçları kadar satması gerektiğini, aksi taktirde üretici mahsulün tamamını satma eğiliminde bulunursa, fındık fiyatlarında ciddi bir düşüş olabileceğini söyledi.

 

 

11428961_812572388850345_2032385530_n findik2

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-