eskort samsun

ÜNYENETHABER

Muhtar Seyhan İhtiyar’dan Kilise Polemiğine Sert Açıklama

Muhtar Seyhan İhtiyar’dan Kilise Polemiğine Sert Açıklama
16 Haziran 2015 - 11:11

Adsız

Ünye Yalı Kilisesi Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz hafta Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci ve İkizce Belediye Başkanı Bahri Söğüt’ün katılması planlanan televizyon programına, Bahri Söğüt’ün programın yapılacağı mekanın kilise olması gerekçesiyle katılmayıp tepki göstermesi kamuoyunda yankı buldu.

– Doğru bulmuyorum  –

Yalı Kilesi Kültür Merkezi’nin bulunduğu Ortayılmaz Mahallesi sakinleri adına gazetemize özel açıklama yapan Muhtar Seyhan İhtiyar, “Ünye Yalı Kilisesi yıllardır atıl durumdaydı. Yıllarca santral, sonrasında düğün salonu olarak kullanıldı. Biz tarihi yaşatmak için restorasyon yapılması mücadelesini verdik ve şuan ki haline geldi. Burası kültür amaçlı kullanılan bir merkez. İkizce Belediye Başkanı Bahri Söğüt’ün Yalı Kilisesi Kültür Merkezi’nde yapılan televizyon programına katılmamasını ve tepki göstermesini doğru bulmuyorum” dedi

– Oraya ibadet niyetiyle girilmiyor –

İhtiyar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İnancımızda bütün dinler kutsaldır. Bütün dünlerde bir birlerine karşı saygılıdırlar. Kiliselerde, havralarda, camilerde, mescitlerde Allah’a ibadet edilir. Bu amaçla yapılmışlardır. Tüm ibadethanelerin dokunulmazlığı vardır. yunus_emre-21-214x300Nice camiler vardır ki daha önceden başka dinler tarafından kilise olarak kullanılmış, camiye çevrilmiştir. İstanbul’daki Ayasofya buna örnektir. Geçmişte kilise olarak inşa edilmiş olan bu yapı bugün bu özelliğini yitirmiş olup, kültür müzesi olarak kullanıma açılmıştır. Biz Müslüman toplumuz, bizim için tarihi değeri vardır. Kaldı ki oraya ibadet niyeti ile girilmiyor. Yalı Kilisesi’nde de bizim amacımız tarihi binayı turizme kazandırmak ve kültür merkezi olarak kazandırmaktır.”

 

 

KAYNAK:Ünye Kent Haber

Bu Haber İçin Katkılarından Dolayı Ali ÖZTÜRK Bey’e Teşekkür Ederiz.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-