eskort samsun

ÜNYENETHABER

BAŞKAN ŞENOL KUL “CUMHURBAŞKANI DA ARASA İMZALAMAM”

BAŞKAN ŞENOL KUL “CUMHURBAŞKANI DA ARASA İMZALAMAM”
21 Haziran 2015 - 13:40

TERME’DE OLAYLI SANTRAL TOPLANTISI

11267733_10206799871817482_7736018410937266629_n

TERME BELEDİYE BAŞKANI ŞENOL KUL: “CUMHURBAŞKANI DA ARASA İMZALAMAM” DEDİ.
Terme’de yapılması planlanan Termik santral için 26 Haziran’da yapılacak 2. Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) toplantısı öncesi Terme Çevre Platformu yönetimi ve santral karşıtları bir araya gelerek istişare toplantısı yaptı.

AKP’LİLER SALONU TERKETTİ.

Toplantıda TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Özcan Çolak’ın hükümeti suçlaması üzerine bazı kişiler salonu terk etti.
Açılış konuşması yapan TERÇEP Sözcüsü Hasan Demir, “26 Haziran ÇED toplantısı öncesi görüş ve bildirileri konuşmak için buradayız. Perşembe gününe kadar neler yapabiliriz, bunu konuşacağız. Bu sorun sadece TERÇEP’in değil, Terme’nin sorunu. Yürütme kurulu bu işte yalnız bırakılıyor. Zaman birlik olma zamanı” dedi.
Toplantıda katılımcıların bazıları görüş ve düşüncelerini şöyle açıkladılar:
Samsun TMMOB Çevre Mühendisler Odası Başkanı Özcan Çolak: “26 Haziran’da ÇED toplantısı yapılacak. Bizi yorucu bir süreç bekleyecek. Mücadelemize her zaman devam edeceğiz. Önemli olan santrali yaptırmamak. Bu mücadelede halk yoksa, kadınlar yoksa gerisi boş. Türkiye’yi eğrisi ile doğrusu ile 13 yıldır yürüten bir iktidar var. Her şeyi bundan bilmek zorundayız. Eğer sitem edeceksek soracağımız yer belli. AKP’li, CHP’li , MHP’li olarak hepimizin hedefi ortak. Biz TMMOB Çevre Mühendisler Odası olarak her türlü desteği sağlayacağız.”
Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hayati Tosun: “Bu iş sabır işi. Bir iki günde kazanılacak iş değil. 72 bin kişi nüfusu olan yerde 150 kişinin katılımı ile bu sorun çözülmez. Burada herkes kanser olacak. Bunun mücadelesini siz vereceksiniz, biz öncülük edeceğiz. Halka rağmen yatırım yapılıyorsa bunun sorgulanması lazım. Neler yapılabilir konuşulması lazım. Siyasetle verilmiş bir karar bu. Mücadeleyi en fazla vermesi gereken de havayı soluyacak olan da sizlersiniz.”
Gazeteci Coşkun Özbek: “Bizim buraya geliş amacımız halkın bu toplantıya katılımını sağlamak. Santral ile ilgili görüşlerinizi Valiliğe ve Bakanlığa gönderin. Dilekçe imzalayıp 26 Haziran günü Belediye Başkanı Şenol Kul ile Ankara’ya iletin. Öncelikle parti il başkanları ve milletvekilleri ile görüşülsün imzaları alınıp Anakara’ya iletilsin. Bunun etkili olacağı görüşündeyim.”
Temiz Ünye Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Şensoy: “Bu mücadeleyi burada vermezsek kazanırlar. Terme ve Ünye halkını örgütlememiz lazım. Tek dayanağımız halk, gençler, çocuklar ve kadınlar.”
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul: “Bizim İKK’da yani ÇED toplantısında yer almamız gerekiyordu, fakat çağırılmadık. Dilekçe gönderdim davet gelmedi. Ama biz yine de orada olacağız. Bizi içeri almasalar da gurup olarak giderek demokratik tepkimizi göstermeliyiz. Orada burada konuşacaklarına Samsun’daki 9 milletvekilimizi 26 Haziran’daki toplantıya bekliyoruz. Hedef belli. Santrali buraya yaptırmamak. Siyaset çözüm üretme siyaseti. Siyasetçiler ve Termeliler bir araya gelmeli. Bu iş belediyenin değil, halkın elinde. Bizi aşabilirler ama halkı asla. Halka rağmen santral yapılamaz. Eleştirilerin verilere dayalı olması lazım. Suçlu bulmak sorunları çözmez. Bizim ortak paydamız Terme. Santralin onayı, eğer başka yere gitmez de Belediye’ye gelirse Cumhurbaşkanı da arasa bunu imzalamayacağım.”

yunus_emre-21-214x300

 

 

 

 

 

kaynak:okuyorum

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-