eskort samsun

ÜNYENETHABER

Ünye de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Coşku ile Kutlandı

Ünye de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Coşku ile Kutlandı
01 Temmuz 2015 - 18:17

VİDEO HABER

jj

 

 

01.07.2015 tarihinde Ünye Cumhuriyet Meydanında, Ünye Başsavcısı Mehmet Ayaz, Ünye Liman Başkanı Uğur Uzunoğlu, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem, Ünye Emniyet Müdürü Ömer Akar, Ünye Müftüsü Vedat Başsan ve Ünye Jandarma ve Garnizon Komutanı Gökhan Coşkun’un katılımı ile Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlandı.

Program Ünye Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunularak başladı ve ardından saygı duruşu, İstiklal Marşı ve son olarak da Protokol üyeleri Ünye İskelesinden teknelerle denize açılarak deniz şehitleri için çelenk bırakıldı.

Ünye Liman Başkanı Uğur UZUNOĞLU;

yunus_emre-21-214x30043”Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilip, 01 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren Kabotaj kanunu ile Türk milleti denizlerinde de egemenlik hakkını kazanmış ve bu tarihi Denizcilik Bayramı olarak kutlamaya başlamıştır. 1. Dünya Savaşında büyük kayıplar vererek başlattığı kurtuluş mücadelesi ile tekrar güç kazanan ülkemiz için Kabotaj Kanunu, bağımsız Türkiye’nin denizlerde de egemen olduğunun açık bir göstergesi ve tüm dünyaya ilanı olmuştur. Bu sebeple 1926 yılından beri her yıl 01 Temmuz günü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

Toplumumuzun çoğunluğu tarafından bilinmeyen Denizcilik ve Kabotaj Bayramının daha etkin kutlanması ve anlatılması, deniz sevgisi ve kültürünün oluşturulması, denizcilik açısından zengin bir kültüre sahip Türkiye Denizciliğinin en iyi şekilde değerlendirilerek dünya denizciliğinde hakettiği yere ulaştırılması denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik,  balıkçılık ve deniz taşımacılığı konularında bütün vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi, denizlerimizin, kıyılarımızın ve sahillerimizin öneminin daha iyi kavranması gerekmektedir.

Başlatılan eğitim ve denetim seferberliği ile  hayal bile edilemeyen başarılar gerçekleştirilmiş, Türk bayraklı gemilerin kara listeden önce gri listeye daha sonrada beyaz listeye geçmesi sağlanmıştır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-