eskort samsun

ÜNYENETHABER

“Su, Kanalizasyon ve Çöp Temel Sorunlarımızdır”

“Su, Kanalizasyon ve Çöp Temel Sorunlarımızdır”
02 Temmuz 2015 - 10:31

“Hepimiz bir olacağız”

ii

 

Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Ünye Fen Adamları Derneği Başkanı Mu;sa KIRANLI gündemde olan çöp sorunu ile ilgili açıklama yaptı.

Yapmış olduğu açıklamada Başkan KIRANLI

“Yıllardır içimizi yakan bu çöp yığın soruna çözüm ararken yerel basınımızdan ve siyasi parti temsilcilerinden duyduğumuz haberler doğrultusunda inanmak istemiyoruz ama Ünye’mizden sonra Büyükşehir belediyesi tarafından da çöplerin şehrimiz sahil kısmına dökmesi ve bu bölümü şehir çöplüğü yapması kabul edilir bir davranış değildir.

yunus_emre-21-214x30043Şehir merkezlerine paralel deniz kenarlarının çöplük olarak kullanılması kabul edilebilir bir davranış değildir. Belediyelerin denize ya da deniz kenarına çöp dökmesi büyük bir hatadır. İş bilmezliktir. Orada yaşayanların yaşam haklarını gasp etmektir.

Evet, Ordu olarak Büyükşehirden ziyade Bütün şehir olma yolunda her şeye rağmen rızacı olma yolunda iken bu olayın oluşu ile artık Ünyeli olarak haklarımızı aramalıyız. Hiçbir ayrım olmaksızın, tüm siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, dernekler, esnaflar, halkımız bir olmalıyız.  Elbette taşkın yapmayacağız, hukuk dışına çıkmayacağız, Kentin sakini olacağız ancak önce kentin sahibi olmalıyız.

Derneğimiz olarak her defasında söylediğimiz üzere asla siyasi kimlik taşımayacak, herhangi bir parti ya da gurubun taraftarı olmayacağız. Onun için hiç kimse paylaşımlarımızı bir tarafa çekmemesini rica ediyoruz. Araştıracağız, araştırmalarımızı, edindiğimiz bilgileri kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. İlçemiz için yapılan yada yapılacak yatırımları takip edeceğiz. İlçemizin gelişmesi ve insanlarımızın yaşam standartlarının yükselmesi için projeler üreteceğiz.

Su, Kanalizasyon ve Çöp Olmazsa Olmaz Temel Sorunlarımızdır.

Çöp gerçekten şehrin en önemli sorunlarından biridir. Çöpler geri dönüşüm tesisleri ile zararlarından çok faydalı hale getiriliyor. Geri dönüşün tesisleri ile elektrik enerjisine çevirerek katkı sağlanabiliyor. Bu ülkemizde çeşitli illerde uygulanmaktadır. Bugün İsveç çöp ithal etmektedir. Bizler neleri tartışıyoruz.

Ordu’da çöpler 1970’li yıllardan bu yana Melet Irmağı’nın Karadeniz’le birleştiği Soya A.Ş Mevkii’ne dökülüyor,  Çöpler yağmurlu havalarda denize akıyordu. Kapasitesinin dolduğu çöplük alanının etrafında bulunan konutlarda kalanlar, yaz aylarında aşırı derecede rahatsız eden çöp kokularıyla birlikte yaşıyor. Ordu Asliye Hukuk Mahkemesi, Ordu Belediyesi’nin mevcut alana çöp dökmesine ihtiyati tedbir kararı getirmiş.

Bölgemiz coğrafi özellikleri bakımından engebeli ve dağlık olması sebebiyle çöp sorunu belediyelerin en önemli sorunları arasında yer alıyor. Şehir çöplerini depolayacak düz bir arazi bulamayan belediyeler, çöp dökülen mevcut alanların kapasitesinin dolması üzerine, çaresizlik içinde sorununa çözüm bulmaya çalışıyor. Karadeniz Bölgesinde genel olarak Bütün belediyeler çöplerini deniz kenarlarında belirledikleri arazilere dökerken, çöp suyu ve artıkları zaman zaman denize akıyor ve etrafa yaydıkları koku da çeşitli hastalıklara kapı aralıyor. Bu gerçekler bugün değil dünde böyleydi. Bugün gözlerini açanlara günaydın diyoruz. Bugüne kadarki yöneticilerimizin sorunlara çözüm bulmadıklarındandır ki bugün bu sorunlar konuşulmakta tartışılmaktadır. İnşallah bugünden sonraki yöneticilerimiz geleceğimiz için sorun değil çözüm üreteceklerdir.

Memleketin üretimi, sanayisi, ekonomisi, hemen hemen her alanında teknik bilgi ve donanıma sahip eğitimli nitelikli teknik kişilerin olduğu Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilciliği ve Ünye Fen Adamları Derneği olarak ayrım yapmaksızın bugüne kadar ki yöneticilerimize ve bugünkü yöneticilerimize, yaşadığı yeri önemseyenlere, geleceğimizi düşünenlere, kenarda oturup seyirci kalanlara sormak durumundayız?

Acaba Bölgede hiçbir belediyenin çöp ayrıştırma tesisi bulunmuyor mu?

Bu yapılamaz mı? “

 

Hatırlayalım. En son yapılan yerel seçimler. Tarih 30 Mart 2014 üzerinden çok bir zaman değil 15 ay geçmiş.  Ordu Belediye başkanımız, şimdi milletvekilimiz Sayın Seyit Torun başta olmak üzere ve mevcut büyükşehir belediye başkanımız Sayın Enver Yılmaz seçimlerde Çöp sorunu ile ilgili çözüm ve geri dönüşüm atık depolama tesislerinden projelerden bahsetmişlerdi. Acaba bunlar gerçek dışı mıydı?

Maalesef sahilimizdeki o vahşi depolamayla çok ciddi bir görüntü kirliliğini hep beraber yaşıyoruz. Bunun yanı sıra bizzat o bölgede oturan insanların ciddi bir şekilde bunda etkileniyorlar. Çok basit görünse de bu sorun hepimiz için aynı havayı teneffüs ettiğimiz şehrimizin geleceği için oldukça önemli bir sorundur.

Modern belediyecilikte çöpler artık eski usul yöntemlerle arabalarla toplanıp, bir tarafa yığılmaz. Çağdaş kentler artık katı atık bertaraf tesisleri ile çöplerini toplayarak çevresine zarar vermeden bu işi yapar. Ünye Belediye Başkanımızın mutlaka bu soruna alternatif çözüm üreteceğini bu yönde çalışmalarının olduğunu da biliyoruz. İnanıyorum ki tüm ilçe belediye başkanlarımızla birlikte Büyükşehir belediye başkanımız çok kısa sürede modern geri dönüşüm tesisleriyle bu problem tamamen ortadan kaldıracaklardır. İnşallah yakın dönemde su, kanalizasyon ve çöp sorunumuz kalmayacak, mavisiyle yeşiliyle, denizi kumuyla, çevreci görüntüsüyle Ünye’miz layık olduğu yere gelecek, kayıp şehir değil kazanan şehir olacaktır.

Yaptığımız araştırmalar sonrası edindiğimiz bilgiler neticesinde ilçemizde bulunan bir basın kaynağından alıntıyı sizlerle paylaşmak, bir hatırlatma yapmak istiyoruz;

Ordu’nun Karadeniz bölgesinde çöp sorununa en iyi çözümü getirmiş ilk olma özelliğini taşıyan bir yer olduğunu söyleyenleri, haberleri hatırlayalım. Tüm kamuoyu huzurunda kendilerine hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi şükranlarımızı sunuyoruz. Yapılan hizmetler unutulmamalıdır. Unutulmadığının karşılığı da ortadadır. Eski belediye başkanımız,  şimdi milletvekilimiz Sayın Seyit Torun, çöp konusunu çözüme kavuşturmak için 10’a yakın ülke gezerek, teknolojik anlamda en doğru sonucu nasıl alabileceği konusunda uzun bir araştırma yaptığını, hatta Avusturya’daki çöplüğü incelemesi sırasında vücudu mikrop almış ve hasta olduğunu okumuştum. Şimdi gündeme gelen çöp sorunu ile ilgili tartışmaları okuyunca, bu bilgininde gerçeklere dayanmadığını anladım.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından 19 ilçe Belediyesinin depolama yaptığı alanlarda inceleme yapılarak sahil belediyeleri çöplerini deniz kenarına veya yeşil alanlara dökmek zorunda kalırken, iç kesimlerdeki Belediyelerin yol kenarlarına veya yeşil alanlara çöp depolamak zorunda kaldığı belirlenmiş. Bazı belediyelerin 30 yılı aşkın aynı noktaya çöp döktüğü ortaya çıkarken, Ulubey Belediyesi’nin 56 yıldır aynı noktaya çöp döktüğü belirlenmiştir. Üzüntü ve kaygı verici…

Yerel basın mensubu başyazarı yazısından alıntıyı paylaşıyorum; Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığını ile yapılan bir görüşmede doyurucu ve de Ordu kamuoyunu rahatlatacak müjdeler olduğunu duydum. Sevindirici, umut verici….

Bu güne kadar düzensiz çöp dökülen Atınordu, Ünye, Fatsa, Gölköy ve Çatalpınar çöp depo alanları kontrol altına alınarak, geçici olarak ama düzenli çöp alanlarına dönüştürülmüş. Bu ne demek, mevcut düzensiz ve sağlıksız çöp alanları üzeri kapatılarak ve ilaçlanarak düzenli ve kontrollü alanlara dönüştürülmüş.

Yapılan çalışmalar sonucunda iki adet düzenli çöp depolama alanı tespit edilmiş. Gürgentepe İlçesi ve Çaybaşı ilçelerinde bu çalışmalar başlatılmış. Gürgentepe ilçesindeki düzenli depolana ile ilgili çalışmalar AB Yatırımları Daire Başkanlığı ile ortak yürütülüyormuş. Düzenli Depolama ve Katı Atık Bertaraf Tesisi için ön izin oluru alınmış. Bu izinlerin alınması o kadar da kolay değil. Bunu bu işler ile ilgili olanlar ancak bilebilirler. Kesin olur için imar planı çalışmaları hızla sürdürülüyormuş.

 

Diğer Ünye Bölgemizde ise, ihale bile yapılmış ve düzenli depolama alanı için çalışmalar başlatılmış. Yani ikinci bölge bizden daha şanslı olarak depolama sorunu çoktan çözmüş. Sadece bu bölgenin Katı Atık Depolama Tesisi keşif bedeli: 2.023.820.92 T.L olduğunu söylersek alınan yolun ne kadar umut verici olduğu konusunda yeterli olur herhalde. Birde bunun Katı Atık Bertaraf Tesisi var ki asıl bu yatırım çok önemli. Keşif Bedeli ise: 9.443.077.25 TL.

Bu tesisin birde aktarma istasyonları, mobil aktarma istasyonları var ki nihai Projede çöpün BİYOKURUTMA SİSTEMİ ile tamamen geriye dönüşümü sağlanıyor. BİYOKURUTMA SİSTEMİNİN Ordu için en ideal tesis seçimi olduğuna ben de inanıyorum. Çöp ile ilgili her ülkenin ayrı bir tesis seçmesi gerekiyor. Çünkü, ülkelerin çöp kültürleri çok farklı. Bizim ülkemizde daha çok ıslak çöp atıldığından bu ıslaklık ve nem oranının azaltılması gerekiyor. Bunun içinde bu tesisin seçilmesini olumlu karşılıyorum.  Evet, bu yazı yerel basından…

Evet; Aldığım teknik eğitim ile çöp sorunu ve çözümü ile ilgili birçok üniversite tez çalışmalarını okudum ve bu tür tesisler ile ilgili gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çalışmaları araştırmamız nedeniyle bilgi ve donanıma sahibim.  Ve siz değerli kamuoyu ile paylaşıyorum. Ordu da yapılan çalışmalardan bahsetmek istiyorum;

04.11.2014 tarihinde yapılan Ordu Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Karakterizasyon Çalışması Raporu 19.11.2014 tarihinde tamamlanmış. Ayrıca 19 ilçenin ilgili birimleri ile yapılan saha çalışmalarında raporlar tamamlanmış ve ilgili raporlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Türkçe ve İngilizce olarak sunulmuş AB Yatırımları Daire Başkanlığından cevap beklenmekteymiş.

Düşünülen Bertaraf Sistemi Geri Kazanım ve Atıktan Türetilmiş Yakıt sisteminden oluşuyor. Ordu’nun günlük çöp kapasitesi 227 ton olarak bildirildi. Bunun 24 tonu geri dönüşüm suyu olarak ayrışıyor. Geri kalanın 90 tonu Geri Dönüşüm Tesisine aktarılıyor ve ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt’a) dönüştürülüyor. Geri kalan ise Durugöl Depolama alanında depolanıyor.

Atıktan tüketilmiş Yakıt ise 50 ton olarak Ünye Çimento Fabrikasına gönderiliyor. İşlenemeyen 40 ton çöp tekrar Durugöl’de depolanıyor. Biyokimya Depolama alanına giden 113 ton çöpün buradaki tesislerde nem oranı % 25 in altına düşürülüyor. Nem oranı düşürülmeli ki, yakıt malzemesi özelliği artırılsın. Yani bu tesis ile nem oranı azaltılan çöpün geriye kalan kısmı 60 tona indirilebilecek.

Bu 60 tonluk kalan kısmin % 10 direkt ATY’ ye, kalan kısımdaki metaller de ayrıştırılacak ve en son geri dönüşümü olmayan kısmın miktarı ise % 30 olarak tahmin diliyor. Yani bu tesis bittiğinde 113 tonluk çöpün ancak % 30 geri dönüşümü olamayan son atık olarak kalacak.

Fazla teknik detaylar dolu bir yazı oldu ancak yapılan çalışmaların tamamlanan ve devam eden bölümlerini detaylandırarak çok önemli mesafelerin alındığının herkesçe bilinmesinde faydalı olacağını düşünüyorum.

Bakış açımız, hele hele olumlu bakış NEREDEN BAKTIĞIMIZ çok önemlidir. Bakınız tarih 24 Mart 2015 basından haberler… Ünye’nin çöp sorunu çözüme kavuşuyor. Ünye’nin batı girişinde dağ görünümü ve dayanılmaz kokusuyla yıllardır sorun olan çöp alanı, Büyükşehir Belediyesinin yapacağı Katı Atık Bertaraf Tesisiyle çözüme kavuşuyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki belediyelerin baş ağrısı olan çöp sorununa kökten çözüm getirmek için yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü çalışmalarda sona geldi. Büyükşehir Belediyesi, düzenli çöp depolama ve yeni inşa edilecek çöp tesisiyle yıllarca sorun yumağı haline gelen çöpü Ordu’nun gündeminden çıkarmayı hedefledi.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarıyla birlikte yapılan incelemeler sonunda düzenli depolama için iki nokta belirlendi. Buna göre Gürgentepe ilçesi Işıktepe Mahallesi ile Çaybaşı ilçesi Göksu Mahallesi’nde iki boş alan düzenli depolama alanı seçildi. Bu alanların seçilmesinin ardından Katı Atık Bertaraf Tesisi yapımı için düğmeye basıldı.

İlk etapta Fatsa Kumru yolu üzerinde belirlenen alan ile Altınordu ilçesinde Katı Atık Bertaraf Tesisi inşa edilecek. Bu tesisin yanı sıra toplanan katı atıkların düzenli depolara taşınması için Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerinde 3 adet ‘Transfer İstasyonu’ yapılacak. Ayrıca katı atıkların düzenli depolara taşınması için ilçelere 19 adet mobil aktarma platformu kurulması planlandı. Planlaması yapılan tüm bu tesislerin ihale şartnamesinin hazırlanma aşamasında olduğu ve bir ay sonra ihaleye çıkılacağı belirtildi.

Planlanan sisteme göre, Katı Atık Bertaraf Tesisinde Altınordu, Gülyalı ve Perşembe ilçelerinden günde toplanan ortalama 227 ton çöpün ilk aşamada ortalama 24 ton sızıntı suyu arındırılacak. Geriye kalan 203 ton çöpten kağıt, pet, cam gibi olanlarından 90 ton geri dönüşümlü atık elde edilecek. Geriye kalan 113 tonluk miktarı ise ‘biyokurutma’ işlemine tabi tutulacak. Biyokurutma sonucu çöpün nem oranı yüzde 25’in altına düşürülecek. Nem oranının azalmasıyla birlikte çöpün ağırlığı bir anda 60-65 ton arasına inecek. Geriye kalan bu miktar Gürgentepe ve Çaybaşı ilçelerinde belirlenen düzenli depolama alanlarına dökülecek. Bu iki düzenli depolama alanlarında AB kriterlerinin son teknolojisi uygulanacak. Mevcut çöpten ayrıştırılan geri dönüşümlü 90 ton atığın büyük bir bölümü firmalara satılarak yakıt olarak yararlanması sağlanacak. Bu durumda 3 ilçeden toplanan 227 tonluk çöpün ancak 60 tonluk miktarı organik atık olarak kalacak. Düzenli depolama alanları dolduğunda üzeri kapatılarak mesire alanı haline getirilecek. Yetkililer, yakın zamanda ihaleye çıkacak olan bu projenin işleme alınmasıyla yılsonuna kadar Ordu’da çöp sorununun çözümlenmiş olacağına dikkat çektiler.

Şimdi soruyorum. Haber yapanlara, köşe yazısı yazanlara, yerel yönetimlerde görev yapanlara,  aday olanlara, seçilmişlere soruyorum. Bu yukarıda yazılanların gerçeklik payı nedir?  Yalan mı? Lütfen dün dündür diyerek dünü unutmayalım. Dün söylenenlerin takipçisi olalım. Dünü hatırlamazsak geleceğe yol alamayız. Konuşur konuşur. Yerimizde sayarız. Dün olduğu gibi yarında aynı sorunları konuşuruz.

Teknik ve teknolojinin zirveye ulaştığı günümüzde temizlik ve çöp sorunu gibi bir sorunun çözülemeyişinin kabul edilebilecek bir mazereti olamaz. Deniz kenarına çöp depolamak yada dışarıya bırakılan çeşitli çöp bidonları veya varillerle bu mesele çözülemez.

Kesin çözüm olmasa dahi bugün ülkemizde değil il, pek çok ilçe belediyesi dahi çöp sorununu yer altı çöp konteynerleri ile çözmüştür. Yerel yönetimlerin bazı gereksiz lüks işler yerine, zaruri ihtiyaç olan işlere el atması çok daha iyi olur. Birçok Belediye çöplerini ihale ile satıp para dahi kazanmaktadır.

Ehemmiyetli bir etraf meselesi olan çöpün zarını en az seviyeye indirmek, hem de ondan yararlanmak uygar bir hayat tarzıdır. Temiz bir havanın teneffüs edilebildiği, suların temiz olduğu, insanların yollarda rahat yürüdüğü, gürültü olmadığı, yeşilliğin yerini betona bırakmadığı ortam uygar ortamdır.

Bu yazdıklarımın gerçekleşmesi zordur ama gerçekleşmemesi içinde bir neden yoktur. Yaşadığımız kente sahip çıkmak uygarlıktır. Doğduğumuz, doyduğumuz memleketimize hizmet etmek ve birlikte yaşadığımız insanların yaşam standartlarının yükseltmek için çalışmak, medeni insan olmanın bir göstergesidir.

Vasat bir insanın elinden geleni yapması, kenarda duran zeki olduklarını düşünen insanlardan daha faydalıdır. Dünyada hiçbir yerinde turubunde oturan ünlüler değil sahnede olan cesur insanlar alkışlanır. Bu duygu ve düşüncelerimizle Ülkemiz, İlimiz ilçemiz, yurttaşlarımız için çaba gösteren, emek veren, proje üreten herkesi alkışlıyoruz.” Dedi.

890faf60d0454329ce0db43f60b58586

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-