eskort samsun

ÜNYENETHABER

Fındık Yeşil Kokarcasına Dikkat!!!

Fındık Yeşil Kokarcasına Dikkat!!!
08 Temmuz 2015 - 4:39

Adsız

Ünye’de fındık aylarının yaklaşması ile birlikte çiftçilerimizin dikkat etmesi gereken bir böcek türü meydana çıktı. Bu böcek türünden fazlasıyla şikayetçi olan çiftçilerimiz için bizlerde Çakır Medya\Ünye Net Haber ailesi olarak bir araştırmada bulunduk ve Duman Tarım ve Hayvancılık İşletmecisi Volkan Duman ile bir röportaj yaptık.

yunus_emre-21-214x300Duman Tarım ve Hayvancılık İşletmecisi Volkan Duman, Fındık Yeşil Kokarcası (Palomena Prasina) isimli böceğin fındıklara ciddi anlamda zararlar verdiğini ve çiftçilerimizin bu böcek türü ile ilgili gerekli tedbirleri mutlaka alması gerektiğini, aksi taktirde ürünün kalitesine önemli ölçüde etkileyerek emgili iç oluşumuna neden oluşabileceğini dile getirdi.

Duman Tarım ve Hayvancılık İşletmecisi Volkan DUMAN;

”Erginleri 11 – 14 mm boylarında ve yeşilimsi renktedirler. Yumurtaları açık yeşil renkte, fıçı biçiminde olur. Kış mevsimini ergin olarak dökülmüş yaprak altlarında ya da korunabilecek yerlerde geçirirler. Kışlayan erginler Mart ayının sonu ya da Nisan ayının başları gibi hava sıcaklığı 18 – 20 dereceye ulaştığında kışlıklardan çıkarlar.

Fındıklara ve meyvelere ciddi zararlar verirler

Erginler ve gençler fındık meyvelerinde emgi yapmak suretiyle zararlı olurlar. Zarar biçimi olarak ise fındık kurdunda olduğu gibi sarı karamuk ve kara karamuk meydana getirirler.

Bunların yanı sıra ihracatta önem arz eden ve olgun meyvelerde beslenme sonucu çöküntülü meyveler oluşturur. Ve bu durum özellikle Temmuz ayı içerisinde çok sık görülmektedir. Bu durumda da ürünün kalitesine önemli ölçüde etkileyerek emgili iç oluşumuna neden olmaktadır.

Fındık Yeşil Kokarcası (Palomena Prasina) ile mücadele edebilmek için yabancı ot temizliğine dikkat edilmesi gerekir

Özellikle fındık bahçelerinde yabancı ot temizliğine dikkat edilmelidir. Akabinde kışlamış erginlere karşı ayrı bir mücadele img288gerekmez. Kışlamış erginlerin çıkışı Nisan ayı ortalarından itibaren en yüksek noktaya ulaşır. Bu tarihten itibaren kışlamış erginlere karşı ilaçlı mücadele yapılabilir.

Ancak bu dönem fındıklarda en önemli zararlı olan fındık kurdu mücadelesine denk geldiğinden her iki zararlıya karşı etkili olabilecek bir ilaç kullanılabilir. Fakat nimflere karşı Temmuz ayında ilaçlama gerekir. İlaçlamaya karar vermek için bahçe büyüklüğüne göre 10-30 ocak seçilir. Sabah ya da akşam serinliğinde bir bez çarşaf üzerine ağaçlar silkelenerek düşen nimfler sayılır. Ocak başına 1 nimf bulunan bahçelerde mücadele uygulanır ve bu kapsamda kullanılacak ilaçlar ve dozları hakkında en yakın il veya ilçe müdürlüklerine başvurulması gerekir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-