eskort samsun

ÜNYENETHABER

Ramazan Davulcuları Bahşişleri Topluyor

Ramazan Davulcuları Bahşişleri Topluyor
17 Temmuz 2015 - 3:41

Ünye’de Ramazan davulcuları bahşişlerini toplamaya başladı.

ramazan-davulculari-bahsisleri-topluyor-7514776_x_o
Ramazan ayının girmesi ile birlikte, sahur saatinde sokak ve mahallelerde davulları ile gezerek vatandaşların sahura kalkmalarını sağlayan Ramazan davulcuları bahşişlerini toplamaya başladı. Öğle saatlerinde yine sokaklara çıkan Ramazan davulcuları, mahalle ve sokaklarda davul çalıp maniler söyleyerek vatandaşlardan bahşiş topluyor.

Fevzi Çakmak Mahallesi davulcusu Turan Tire, 24 yıldır Ramazan ayında davul çaldığını belirterek, Ramazan aylarında mahalle halkını sahura kaldırmak için davulculuk yaptığını ve Ramazan ayı haricinde ise boyacılık yaparak, inşaatta çalışarak, ekmek parasını kazandığını ifade etti.
Fevzi Çakmak Mahallesi Davulcusu Turan TİRE;

”Bu sene sahur saatleri önceki senelere göre farklı. Bu sebepten dolayı mahalle halkı genelde sahura kadar yatmıyor. Davulun sesisin de insanların uyandırma noktasında pek bir anlamı kalmıyor. Fakat  Ramazanda davulculuk bir gelenek olduğu için bu işi icra ediyoruz. Davul sesi olmadığı zaman insanlar Ramazan ayının gelip gelmediğini anlayamıyor. Davul sesini duyduğu zaman herkes balkona, cama çıkıyor ve gerçekten Ramazan ayı gelmiş şeklinde ifadelerde bulunuyorlar.

Akabinde davul sesini hoş karşılayan da oluyor, tepki verende oluyor ama mübarek Ramazan ayındayız, bizde onları hoş karşılıyoruz, tepkiye tepki ile karşılık vermiyoruz, manimizi okuyup geçiyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulunarak Tüm İslam Aleminin ve Fevzi Çakmak Mahallesi sakinlerinin Ramazan Bayramını kutladı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-