eskort samsun

ÜNYENETHABER

Torun’dan Fındık Fiyatları İçin Net Mesaj: “150 Liranın Altını Kabul Etmiyoruz!”

Torun’dan Fındık Fiyatları İçin Net Mesaj: “150 Liranın Altını Kabul Etmiyoruz!”
13 Haziran 2024 - 1:47

Torun’dan Fındık Fiyatları İçin Net Mesaj: “150 Liranın Altını Kabul Etmiyoruz!”

Ankara, 13 Haziran 2024 – CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında fındık alım fiyatları ve üreticilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Torun, fındık fiyatlarının kilogram başına 150 liranın altına düşmesini kesinlikle kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Torun, “Fındıkta, kilogram başına 150 liradan bir kuruş bile aşağısına razı olamayız. Üreticinin mağduriyetini önlemek ve emeklerinin karşılığını almasını sağlamak istiyorsak, 150 liranın altındaki bir fiyatı asla kabul etmemiz mümkün değil,” dedi.

Fındığın Türkiye’nin ihracatta en çok döviz kazandıran ürünlerinden biri olduğunu belirten Torun, “Ülkenin en zor zamanlarında bile döviz kazandıran bir ürün olan fındık, maalesef yıllardır hak ettiği değeri bulamadı. Her yıl aynı mağduriyetler yaşanıyor ve sorunlar gündeme getiriliyor ama bir çözüm bulunamıyor,” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki fındık üretiminin doğrudan ve dolaylı olarak 8 milyon kişiye geçim sağladığını vurgulayan Torun, “Fındık sektörü kan kaybettikçe, bu büyük istihdam alanı daralıyor. ‘Sektörü nasıl büyütürüz’ sorusu hiç sorulmuyor. Enflasyon ve döviz kuru dalgalanmalarının altında ezilen üreticiler, fındık üretiminden vazgeçiyor. Göç etmeye başlıyor ve tarım alanları sahipsiz kalıyor,” diye konuştu.

Torun, fındık üreticisine verilen desteğin son 10 yıldır artırılmadığını belirterek, “Özellikle Doğu Karadeniz’deki fındık üreticisinin durumu çok kötü. Makineli tarım yapamıyorlar, girdileri çok yüksek ve doğal şartlardan dolayı dönüm başına aldıkları verim düşük. Fındık üreticisini sahipsiz bırakıyorsunuz,” şeklinde eleştiride bulundu.

Ayrıca, fındık üreticilerinin kahverengi kokarca istilasıyla da mücadele ettiğini söyleyen Torun, Tarım ve Orman Bakanlığının bu konuda yetersiz kaldığını iddia etti.

Fındıkta lider olmanın avantajının kullanılamadığını belirten Torun, “Rekolte oyunlarına kulak asmadan bu yıl da fındıkta kilogram başına 150 liranın altına razı olamayız. Bugünkü maliyetler ve enflasyon göz önüne alındığında, üreticinin alın terinin karşılığını almasını ve mağdur olmamasını istiyorsak, 150 liranın altındaki bir fiyatı kabul etmemiz mümkün değildir,” dedi.

4o

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-