eskort samsun

ÜNYENETHABER

“Yeni Mahalle” Projesinde Ahbap Çavuş İddiaları!

“Yeni Mahalle” Projesinde Ahbap Çavuş  İddiaları!
20 Haziran 2024 - 7:56

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ İştiraki İçin”Yeni Mahalle” Projesinde Usulsüzlük İddiaları!

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesinde eski otogar alanında gerçekleştirilecek “Yeni Mahalle” dönüşüm projesi, büyük bir skandal ve usulsüzlük iddialarıyla gündemde. Ordu’nun en prestijli projesi olarak lanse edilen bu projede, ihaleyi kazanan firmanın belirlenmesi sürecinde ciddi şaibeler ortaya çıktı.

 

Şaibeli İhale Süreci ve ORKENT-Çakır İnşaat Bağlantısı Nedir?

 

Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan ORKENT tarafından kat karşılığı inşa edilmek üzere açılan ihaleyi, Ünyeli Çakır İnşaat firması kazandı. İhaleye yedi firma katıldı ve en yüksek oranı %45.5 ile veren Çakır İnşaat, 20 milyon 150 bin TL teklifle projeyi aldı. Ancak, ihale süreci boyunca yaşanan gelişmeler ve ortaya atılan iddialar, sürecin adil ve şeffaf yürütülmediğine dair ciddi kuşkular yarattı.

 

İhalenin sonuçlanmasıyla birlikte, ORKENT Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Şen ile Çakır İnşaat’ın sahibi Engin Çakır arasındaki yakın ilişkiler gündeme geldi. Bu durum, kamuoyunda büyük bir rahatsızlık yarattı. CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in daha öncede ortaya attığı iddialar göre, ORKENT’in ihalelerinde paravan şirketlerin kullanıldığı yönündeki şüpheler ülke gündemine gelmişti.Yeni mahalle projesinide Çakır İşaatın alması bu iddiaları daha da güçlendirerek yeniden konuşulmasına sebep oldu.

 

Kamuoyunda Tepki ve Güvensizlik Artıyor

 

ORKENT Yönetim Kurulu’nun, “Yeni Mahalle” projesinin bölgeye yeni bir soluk getireceğini belirtmesine rağmen, kamuoyunda bu açıklamalara güven azaldı. Ünyeli firmanın, geçmiş iş bitirimlerine rağmen toplumdaki izleniminin vasatın altında olması, projeyle ilgili ciddi endişeler doğurdu. Özellikle, ORKENT ve Çakır İnşaat arasındaki bağlantılar, kamuoyunda projede çıkar ilişkilerinin ön planda olduğu izlenimini güçlendirdi.

 

Milletvekilinden Ağır Suçlamalar Akıllara Geldi

 

CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in kamuoyuyla paylaştığı bilgiler, ORKENT’in ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı ve paravan şirketlerin kullanıldığı iddialarını gündeme getirmişti.

Hilmi Güler’den Toplumun Tepkisi ve Beklentileri Var

 

Ordu kamuoyu, kentsel dönüşüm uzmanlığı iddiasındaki ORKENT’in ve şaibeli ihale sürecinin perde arkasını sorguluyor. Toplumda, projenin başarısız olacağı ve kentsel dönüşüm yerine kişisel çıkarların ön planda olduğu bir süreç yaşandığı düşünülüyor. Kamuoyunda, “Orkent ve Çakır İnşaat’ın kokusu yakında çıkar” görüşü hakim.

 

Gözler Orkent ve Çakır’da olacak

 

Bu skandal, Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni ve ilgili kurumları ciddi bir güven krizine sürüklerken, kamuoyunun tepkileri de her geçen gün artıyor. Önümüzdeki günlerde bu konunun daha fazla tartışılacağı ve skandalların gün yüzüne çıkacağı bekleniyor. Çakır İnşaat’ın projeyi nasıl yöneteceği ve ORKENT’in bu süreçteki rolü yakından izlenecek.

Sessizlik Güvensizliği Artırıyor?

Ordu halkı, şeffaf ve adil bir ihale süreci talep ederken, yaşanan bu gelişmelerin ardından projenin akıbeti büyük bir merak konusu. Büyükşehir Belediyesi ve ORKENT’in, kamuoyunu tatmin edecek açıklamalar yapması ve iddialara cevap vermesi bekleniyor. Aksi takdirde, bu skandalın daha da büyüyeceği ve kamuoyunun güveninin tamamen sarsılacağı kaçınılmaz görünüyor.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-