eskort samsun

ÜNYENETHABER

Fındık Fiyatında Kritik Eşik: 150 Liranın Altına Düşmesin

Fındık Fiyatında Kritik Eşik: 150 Liranın Altına Düşmesin
20 Haziran 2024 - 14:12

CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, Türkiye’nin fındık üretiminde 1. sırada olmasına rağmen üreticilerin zor durumda olduğunu belirterek, “Fındıkta 150 liradan aşağı bir rakamı asla kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz.” dedi.
CHP Giresun Milletvekili ve TBMM Divan Katip Üyesi Elvan Işık Gezmiş, yaptığı yazılı basın açıklamasında, Türkiye’nin dünya fındık üretiminde birinci sırada yer almasına ve 2 milyar dolar gelir elde etmesine rağmen, AK Parti iktidarının yanlış tarım uygulamaları ve özelleştirme politikaları nedeniyle üreticilerin mağdur olduğunu söyledi.
Doğu Karadeniz halkının ana geçim kaynağı olan fındığın, aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğunu ifade eden Gezmiş, “Fındık bizim baş tacımızdır. Fındık bizim yaşam biçimimizdir. Düğün, sünnet gibi etkinlikler hep ‘fındık sonrası’ yapılır. Ev, eşya alma işleri de hep fındık sonrasına bırakılır ve ihtiyaçlar da ‘fındık veresiye’ alınır. Ayrıca, bölgemiz arazisi dik ve engebelidir, üreticilerimiz zor koşullarda çalışmaktadır. Bahçelerin bakımı zor olduğu gibi gübre, ilaç, budama gibi maliyetler ile toplatılma, kurutulma ve patozla ayıklaması da masraf gerektiren işlerdir.” dedi.
Yoğun ve zorlu bir üretim sürecinin yanı sıra her geçen gün artan girdi maliyetlerinin altında üreticinin ezildiğini, üreticinin hakkını güvence altına almak ve alın terinin karşılığını vermenin devletin borcu olduğunu vurgulayan Gezmiş, şu açıklamayı yaptı:
“Dünyada fındığın yüzde 70’ini biz üretiyoruz ve 8 milyon yurttaşımız bu işten ekmek yiyor. Ancak parayı çok uluslular kazanıyor. Yani cefasını gariban Karadeniz çiftçisi çekiyor, sefasını sermayeye hizmet eden fındık şirketleri sürüyor. Çok uluslu şirketlerin fiyatları baskılamak için rekolteyi yüksek gösterme oyunlarına ve emek sömürüsüne göz yummayacağız. Fındık üreticisi sahipsiz değildir, fındıkta 150 liradan aşağı bir rakamı asla kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz.”

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-