eskort samsun

ÜNYENETHABER

Sigara İçenlere Kritik Tavsiyeler

Sigara İçenlere Kritik Tavsiyeler
20 Haziran 2024 - 16:39

Dünya genelinde 2 milyar insanın sigara ve diğer tütün ürünlerinin bağımlısı olduğunu belirten uzmanlar, 2018-2023 Tütün Kontrolü Planı’na göre Türkiye’de sigara içenlerin sayısının 15 milyondan fazla olduğunu belirtti. Türkiye’de 15 yaş ve üzeri toplam nüfusta her 4 kişiden en az 1’inin sigara kullandığı belirtilen açıklamada; bu orana göre yaklaşık 20 milyona yakın kişinin düzenli sigara içicisi olduğu açıklandı. Türkiye’de, kişi başına düşen ortalama günlük sigara tüketim adedi sayısında 17,1 ile dünya birincisi olduğu belirtildi.

Bu rakamın Yunanistan’da 15.7, İsrail’de, 15.5 ile Japonya ve Avusturya’da 15.4 adet olduğu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), toplum sağlığına yönelik zararları en aza indirmek amacıyla elektronik sigara kullanımının kontrol altına alınması için acil eylem çağrısında bulundu.

“Maalesef İlk Sıradayız”

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Dr. Ali Coşkun; “Ülkemizde son yıllarda sigara içilmemesini sağlamak için yapılan toplum yararına kanun değişiklikleri, takip ve kontroller olmasına rağmen sigara içilmesinde dünyada maalesef ilk sıralardayız. Sigaraya bağlı olarak gelişebilen kanserlerin başında akciğer kanseri olmak üzere;  gırtlak, ağız boşluğu, yutak, mide, yemek borusu, kalın bağırsak, pankreas, böbrek, mesane, meme ve kadınlarda rahim ağzı kanserleri gelmektedir. Kanserler dışında, vücudu her türlü tahrip eden hastalıklara zemin hazırlayan sigara; kalp hastalıkları, damar tıkanıklıkları, koloniler tıkayıcı akciğer hastalığı (KOAH), felç atakları, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın da kolayca gelişmesine uygun zemin hazırlar. Sigara tüm bunların dışında; aile içinde hele de sigara içenler ebeveynler ise tüm aile fertlerini pasif içici yapıp, tüm zararları onlara da paylaştırdığı gibi ailenin gelecek nesilleri olan çocuklara da kötü bir rol model olmaktadır. Nesillerin sanki gelecek kuşaklara gen aktarması gibi, genetik olarak değil ama davranış psikolojisi olarak, adeta içiciliği de aktarabilmektedir” dedi.

“Sigarayı Terk Edelim”

Sözlerine devam eden Ali Coşkun, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi; “Özellikle orta gelir ve daha aşağısındaki aileler için ailesi veya kendisi için pahalı bulup alamadığı her eşyanın eksikliğinden de sigarayla çöp ettiği paraların sorumluluğu vardır. ‘Çok zenginim içerim’ diyenlere de o parayı, muhtaç olan kişilere vermenin daha ulvi bir görev olduğunu hatırlatmak isterim. Bir kişi ortalama bir ayda bin 500 lira sigaraya para ziyan etmektedir. Bir muhtaç aileye her ay bu para verilse veya eksik olan bir ihtiyaç alında ne güzel ve faydalı bir iş olur değil mi? O halde gelin 4 Şubat Dünya Kanser Gününü idrak edeceğimiz  önümüzdeki günlerde, sağlığımız için bu önemli bu günü milat kabul edelim. Tüm sigara içen vatandaşlarımız 4 Şubat’a kadar  sigarayı terk edelim. Artık yeni bir hayata başlayalım. Kansersiz bir yaşam için, kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları olmadan, tertemiz bir yaşam için ilk adımı sigarayı bırakarak atalım. O bizi bırakmadan, biz onu bırakalım. Sigarayı bırakalım, hayatımızı kurtaralım.”

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-