eskort samsun

ÜNYENETHABER

Danıştay yürütmeyi durdurma istemini reddetti.

Danıştay yürütmeyi durdurma istemini reddetti.
18 Şubat 2015 - 10:03

 

 

Türk Diyanet Vakıf Sen’in açtığı dava da rekararı çıktı

QQdd

Din Görevlilerinin uygulanan rotasyon uygulamasının yürütmesinin durdurulması istemiyle Türk Diyanet Vakıf Sen’in açtığı dava da, Danıştay yürütmeyi durdurma istemini reddetti.

Türk Diyanet Vakıf Sen Haber Merkezimize yaptığı açıklamada şöyle denildi;

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Din Görevlilerine getirilen Zorunlu Yer Değişikliği (Rotasyon) uygulamasının yürütmeyi durdurma ve iptali için Danıştay’a dava açmıştık.

Danıştay 5. Dairesi Esas No: 2014/5466 dosya numarası ile açılan dava 17.12.2014 tarihinde sonuçlandı ve 8 kişi olan mahkeme üyelerinin 5 ret/3 kabul olarak oy çokluğu ile “Yürütmeyi Durdurma” reddedildi, fakat iptal davası hala devam etmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2009 yılından bu yana Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan “Zorunlu Yer Değişikliği (Rotasyon)” gündeminden düşürmedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2009 yılında Ek-5 formu ile Rotasyona başlamış fakat Sendikamız Türk Diyanet Vakıf-Sen konuyu mahkemeye taşıyarak Ek-5 formunun uygulamasını “Yürütmeyi Durdurma” alarak iptal ettirmiştir.

Başkanlık yetkilileri boş durmamış ve 2011 yılında Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Ek-5 formunun ismini Ek-6 yaparak mahkeme kararından kurtulmayı amaçlamışlardır.

2011 yılında değişiklik yapılan Yönetmelik tekrar Türk Diyanet Vakıf sen mahkemeye taşınmış ve mahkeme devam ederken, 2014 yılında yapılan değişiklikle bu defa kademeli olarak Rotasyon tekrar Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine konulmuş ve mücadeleye devam edilmiştir.

Din Görevlilerinin hizmet kalitesini arttırmayacağına ve adaletli uygulanmayacağına inanmadığımız bu uygulamanın iptali için bir üst mahkemeye itirazımız olacak ve bu adaletsiz uygulamadan Başkanlık yetkilileri vazgeçinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.”İfade edildi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-