eskort samsun

ÜNYENETHABER

“En Büyük Zenginlik Genç Nüfustur”

“En Büyük Zenginlik Genç Nüfustur”
23 Mart 2015 - 19:00

Yeşilay Haftası Ödül Töreni Yapıldı

DSC_7497

Vali İrfan BALKANLIOĞLU,  1-7 Mart Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ödül törenine katıldı.

Valilik Büyük Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ödül törenine, Vali İrfan BALKANLIOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN, Yeşilay Ordu Şube Başkanı Prof.Dr. Ali AYYILDIZ, yönetim kurulu üyeleri Mahmut AKYOL, Taliye KOÇDEMİR, Abdullah ÇIRAKOĞLU, Ali ÇAKMAK, Eyyubi KILIÇ, Kemal MENCELOĞLU  katıldı.

“Bizim En Büyük Zenginliğimiz, Genç Nüfusumuzdur”

Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan BALKANLIOĞLU, Yeşilay’ın, Türkiye’nin çok eski bir gönüllü kuruluşu olduğunu belirterek, “Yeşilay, daha çok insanın akıl ve beden sağlığını, geçici veya daimi körelten veya yok eden zararlı alışkanlıkla mücadele konusunda çalışmalar yürütmektedir. Bizim en büyük zenginliğimiz, genç nüfusumuzdur. Genç nüfusumuzun son derece kaliteli yetişmesi, akıl ve beden sağlığının yerinde olması, ülkemizin geleceği açısından son derece önemlidir. Zaten kaliteli ve iyi yetişecek insanın, akıl ve beden sağlığının iyi olması lazım. Her şeyin başı akıl ve sağlık. Eğer akıl yoksa, sağlık yoksa o memlekette hiçbir şeyden bahsedilemez. Bir memlekette yapılabilecek en büyük kötülük onların neslini akıl ve beden sağlığından uzak tutacak kötü alışkanlıklara kavuşturmaktır. Dolayısıyla bütün dünya artık bu tehlikenin bilincine ve farkına vardı. Dost-düşman herkes birbirine bu konuda yardımlaşma yapıyor ve yapmak zorundadır” dedi.

“Toplumca, Uyuşturucu ve Kötü Alışkanlıklara Karşı Seferberlik Havasında Dikkatli Olmamamız Lazım”

Gençlerin uyuşturucu tehlikesinden uzak tutulması gerektiğine dikkat çeken Vali BALKANLIOĞLU, “Bizler mesleğimiz icabı uyuşturucuya bulaşmış kişilerin öyle dramatik sahneleriyle karşılaştık ki inanılmaz. Öz annesini para vermedi diye asan kesen, sofrada kaynar yemeği başından aşağı aktaran gençlerle karşılaştık. Ve yapılacak çokta bir şey yoktu. Bu işe müptela olduktan sonra bunların rehabilite edilipte yeniden eski sağlığına kavuşmaları, tekrar toplum içine girmeleri zor oluyor. Son derece kuvvetli bir iradeye sahip olmaları gerekiyor. Aldığı zararlı maddelerden dolayı beyin hücreleri ölmüş, acıma hissi, utanma hissi zamanla yok olabiliyor. Dolayısıyla sadece Yeşilay değil, toplumca bütün herkesin bu tehlike karşısında adeta seferberlik havasında dikkatli olması lazım. Özellikle anne babalar üzerine çok fazla görev düşüyor. Yavrularımız Allah korusun ellerimizin arasından sabun gibi kayar gider, farkında bile olamayız. Bu çocuklar kimlerle düşüp kalkar, kimlerle arkadaşlık eder, ne tür tehlikelerle karşı karşıya kalır, bunların hepsine bakmamız lazım.  Hele hele eğitim kurumları bu konuda çok daha dikkatli olmalı. Bu konuda ilimiz çok fazla tehlikenin içinde olmamakla beraber yine de uyanık olmak lazım. Allah korusun her türlü sıkıntı genelde ihmalden ve önemsememekten kaynaklanıyor. Bu anlamda dikkat çekmek, gençlerimizi bu tür tehlikelere karşı uyarmak için ödüllü yarışmalar hazırlamışlar. Bütün yarışmaya katılanlar eserlerin tamamı birbirinden mükemmel. Dereceye giren kardeşlerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Yeşilay Ordu Şube Başkanı Prof.Dr. Ali AYYILDIZ, farkındalığı artırmak, bağımlılıkların azaltılmasına bir nebzede olsa katkıda bulunmak için Ordu Şubesi olarak birçok etkinlik düzenlediklerini belirterek, ”Amacımız, Ordu’da Yeşilay’ın adını duyurmak, farkındalık yaratmaktır. Alışkanlıklara son verip  yaşamayı seçin sloganıyla sağlıklı yaşayalım” dedi ve sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından, bağımlılık konusuna dikkat çekmek, bağımlılıkla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Ordu Öykülerinizle Sağlıklı Yaşam İçin Işıldasın” konu başlıklı öykü  yarışması ve satranç turnuvası ödül törenine geçildi.

Öykü yarışmasında dereceye giren Nihal ÇİÇEK, Şevval AK, Çağla ÖZTÜRK, Ecemnaz AKPINAR, resim yarışmasında dereceye giren ve Yeşilay özel ödülüne layık görülen İren Şencan YÜCEL ile resim yarışması 3. kategori birincisi Öykü ARSLAN’a ödülleri Vali İrfan BALKANLIOĞLU tarafından verildi.

Satranç yarışmasında minikler kategorisinde dereceye giren Tarık KABUL, Emir Utku ÖZGEN, Mehmet Metehan KIR, İclal İlayda ZENGİN, küçükler kategorisinde Levent Burak İYİGÜN, Hüseyin Alp MANAP, Ahmet Umut KIR, Açelya GÜMELE, yıldızlar kategorisinde Yasin KORKMAZ, Hüseyin YILMAZ, Öznur DURGUN, Asude Sena ŞENSOY’a ödülleri, Yeşilay Ordu Şube Başkanı Prof.Dr. Ali AYYILDIZ  ve diğer katılımcılar tarafından verildi.

Ödül  töreni, Yeşilay Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklere destek veren Türkiye Satranç Federasyonu Ordu İl Temsilcisi Önder Zafer FAZLA, öykü yarışması seçici kurul üyeleri Prof.Dr.Ali AYYILDIZ, Yrd.Doç.Dr. Mesut TEKŞAN, Yahya PALAVAR, Birol ÖZTÜRK ve Ufuk ERSOY’a, Vali İrfan BALKANLIOĞLU’nun  sertifikalarını vermesiyle sona erdi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-