eskort samsun

ÜNYENETHABER

Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet  Algıları Sempozyumu Düzenlendi

Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet  Algıları Sempozyumu Düzenlendi
28 Mart 2015 - 1:41

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ODÜ İlahiyat Fakültesi tarafından  “, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet  Algıları” sempozyumu düzenlendi.

IMG_5870 (1)

ODÜ Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumun açılış programına Vali İrfan BALKANLIOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, ODÜ  Rektörü Prof.Dr.Tarık YARILGAÇ, ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr Yavuz ÜNAL, Prof.Dr. Nihat DALGIN, Prof.Dr.Abdurrahman ÖZDEMİR, Prof.Dr.Saffet KÖSE, Prof.Dr.Halit ÇALIŞ, Prof.Dr.Ahmet YALMAN, İstanbul Müftüsü Prof.Dr.Rahmi YARAN, Ordu Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU, emekli vaizler, çok sayıda davetli katıldı.

“Din, Gelenek ve Ahlak bağlamında Mahremiyet  Algıları” sempozyumu açılış töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan BALKANLIOĞLU, “Böyle bir sempozyum ilimizde düzenleniyor olmasından mutluluk duymaktayız. Bütün dinler akıl sahibi insanlar için inmiştir. Bizim dinimizin temel fonksiyonu da, güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir. Ecdadımız edebe, hayaya, son derece önem vermiştir. Örf ve adetlerimiz içinde büyüklere saygı göstermek, davranışlarımıza dikkat etmek önem arz eder. Toplumda ahlak ve maneviyat tam anlamıyla içimize işlemiş olsa, kendimiz için istemediğimiz hiçbir şeyi başkası içinde istemesek, komşumuz açken tok yatmasak, komşu çocuklarını kendi çocuklarımızdan ayırt etmesek, onlara ahlak ve maneviyat davranışları konusunda  uyarılarda bulunsak, herkes hakkına razı olsa, herkes birbirinin elinden ve dilinden emin   ahlakı ile ahlaklanabilsek, toplumda  polise, jandarmaya ve  kilide ihtiyaç duyulur mu?” diye konuştu.

İlahiyat Fakültelerine son derece önemli görevler düştüğünü belirten Vali BALKANLIOĞLU, ”Düzenlenen sempozyumla, burada bulunan hocalarımız bize açıklamalarda bulunacak, bizleri aydınlatacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.DIK REKLAM

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, konuşmasında “Şehrimizde ağırlamaktan onur duyduğumuz 80’e yakın bilim adamamız 3 gün boyunca burada hem sempozyum vasıtasıyla hem şehrimizi bilgilendirecek, hem de akademik çalışma yapacaklar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu önemli sempozyuma, kendine özgü değerlerini ve özelliklerini yitirmeden gelişen ilimizin evsahipliği yapıyor olmasının mutluluğunu taşıyorum. Üç günlük bilimsel  etkinliğin hayırlara vesile olmasını, akademik ve soysal alanda olumlu sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum” dedi.

Ordu Üniversitesi’nin genç, yeni bir üniversite olduğunu, şehre, bölgeye ve  ülkeye kazanımlarının ortada olduğunu söyleyen ODÜ  Rektörü Prof.Dr.Tarık YARILGAÇ, “Sempozyuma katılım da bunu gösteriyor. İlahiyat Fakültesi Dekanımıza teşekkür ediyor, sempozyumun ilimiz açısından hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr Yavuz ÜNAL ise sempozyuma 30’ u üniversite toplam 42 farklı kuruma mensup 22 farklı bilim dalında toplam 79 alan uzmanı katıldığını, sempozyum akademik anlamda şiddetle ihtiyaç duyulan disiplinler arası çalışmalar için güzel bir örnek ve Ordu’da bir ilk  oluşturacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi.

Oturum Başkanlığını Prof.Dr. Nihat DALGIN’ın yaptığı Prof.Dr.Abdurrahman ÖZDEMİR, Prof.Dr.Saffet KÖSE, Prof.Dr.Halit ÇALIŞ, Prof.Dr.Ahmet YALMAN, Prof.Dr.Rahmi YARAN’ın konuşmacı olarak katıldığı sempozyum  29 Mart Pazar gününe kadar devam edecek.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-