eskort samsun

ÜNYENETHABER

“Ülkemizde 1118 Adet Kütüphaneye Karşın 600 Bin Kahvehane Bulunuyor”

“Ülkemizde 1118 Adet Kütüphaneye Karşın 600 Bin Kahvehane Bulunuyor”
31 Mart 2015 - 16:09

........

Ünye Belediye Başkanı Ahmet ÇAMYAR 51.Kütüphane haftası nedeniyle yapmış oldu başın açıklamasında”Eğitimin, bilimin, sanatın kısacası insanlığın temeli kitaba dayanır. Bu nedenle kitapsız bir dünya asla düşünülmemelidir.  İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur.DIK REKLAM

Kütüphaneler, bir toplumun kültür ve uygarlık birikiminin göstergesidir. Bilgi kaynağıdır, geçmişi geleceğe taşır. Gelişen teknolojiyle beraber insanların araştırma, tanıma ve öğrenme yolunda başvurabilecekleri gerçek bilgi kaynağı olan kütüphaneler,  hayat boyu öğrenme sürecinin ayrılmaz parçasıdır.  Kütüphaneler yaşamı doğru öğrenmek, algılamak için gerekli olan okumanın başlangıç yeridir. Bir kütüphane ortamında kitaplar arasında, kitap kokusu içinde araştırma yapmanın, okumanın ve emek vererek bilgiye ulaşmanın tadı bir başkadır. Okumak insan hayatına büyük katkı sağlar. Kitaplar en iyi dostlardır. Hz. Ali “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözüyle okumanın ve öğrenmenin önemini vurgulamıştır. Kur-anı Kerimde ilk ayet oku ile başlar.

Günümüzde gelişen uygarlık düzeyi ile birlikte radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları da çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da bunların hiçbirisi kitabın yerini tutamaz. Bilgisayar ve internet erişimi çoğu zaman bilgi kirliliğine neden olmaktadır. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun kanıtıdır.

Yapılan araştırmalara göre Japonya da kitap okuyanların nüfusa oranı %14, ABD de %12 iken ülkemizde % 0,01dir. Ülkemizde 1118 adet kütüphaneye karşın 600 bin kahvehane olması oldukça düşündürücüdür.

Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın kütüphaneler haftasını kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-