eskort samsun

ÜNYENETHABER

“Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları 3” Başarıyla Gerçekleştirildi

“Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları 3” Başarıyla Gerçekleştirildi
01 Nisan 2015 - 1:33

IMG-20150330-WA0014

Zinde Sosyal Gelişim Derneği,  Son Peygamber Platformu ve Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK)’in ile birlikte düzenlediği “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları 3”, Ünye’de, tüm Türkiye’de ve dünyada başarıyla tamamlandı.

Hicri 09 Cemaziyelahir 1436, miladi 29 Mart 2015 pazar günü Türkiye’nin 81 ilinde ve internet üzerinden online olarak dünyanın her yerinden aynı anda iştirak edilen sınava, 264 bin 929 kişinin başvurduğu açıklandı.

 En Büyük Katılımlı Sivil Yarışma

Dernek Başkanı Hüseyin DİKİCİ yarışma ile ilgili şu bilgileri verdi ;”Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışma, ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavlardan sonra Türkiye’deki en büyük katılımlı sivil yarışma olarak kendisine ait rekoru tazeledi. “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının” ilmihal konulu olan ilkine Türkiye’den 87 bin 014 kişi, Kur’an-ı Kerim meali konulu olan ikincisine ise toplam 174 bin 399 kişi müracaat etmişti.”

 Mahkumlar ve Engelliler de Katıldı

Son Peygamber Platformu Ünçek temsilcisi Selahattin ÇAKAR yaptığı açıklamada ;” yarışmanın Akkuş, Tekkiraz, Çaybaşı, İlküvez, Yusuf Bahri Anadolu İHL, Ünye Anadolu İHL, Ünye İmam Hatip Ortaokulu ve Ünye M Tipi Açık ve Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu olmak üzere 8 merkezde gerçekleştiğini ” söyledi.

Yarışmaya aynı anda Türkiye’nin değişik yerlerindeki 109 cezaevinden toplam 7 bin 282 mahkum sınava katılma fırsatı buldu. Ayrıca onlarca engelli de hem online hem de sınıflarda yarışmaya dahil oldular.

Ünçek Yönetim Kurulu üyesi Kenan ARSLAN ise ;”Soruların uzmanlar tarafından hazırlanmasından Türkiye’nin 81 iline dağıtılmasına kadar tüm süreci tamamen özgün şekilde organize edilen yarışma Türkiye genelinde 81 ilde, 679 ilçede, 1.238 okul ve 11 bin 571 sınıfta, 11 bin 723 gözetmen ile birlikte tertip edilen sınava 7’den 70’e herkes katılma imkanı buldu. 14 yaş altı yarışmacılar 80 soruyu, diğer yarışmacılar ise 100 soruyu 120 dakikada cevapladı. Sınavda, yaş ve ihtisas durumuna göre toplam 5 ayrı kategoride kayıtlar alındı.” dedi.

“İdeal İnsan Son Peygamber’in (sas) Hayatı” konulu yarışma “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi / Prof.Dr. İsmail Lütfi Çakan, N.Mehmet Solmaz” kitabından, hem okullarda hem de online olarak internet ortamında gerçekleştirildi.

Ünçek Başkan Yardımcısı İshak SARI tarafından yapılan açıklamada ise ;”Yarışma ile, ideal insan Peygamber Efendimizin (sas) hayatını sahih kaynaklardan okumak, O’nu doğru anlamak ve tüm insanlığa layıkıyla anlatmak, hayatı O’nun gibi bilinçli yaşamak için toplumda farkındalığın oluşması hedeflenirken, okuma alışkanlığının yeterli düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, anlayan, düşünen ve okuduğu bilgiyle hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkın, özellikle gençlerin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak gayesiyle düzenlendiği bildirildi.”

Düzenlenecek olan Ödül Töreni’nde dereceye giren 3 kategoriden her birinciye 1000 tl, İkinciye 750 tl, üçüncüye ise 750 tl ödül verilecek. Türkiye genelinde dereceye girenler ise Umre ve para ödülleriyle ödüllendirilecektir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-