ÇAKIR MEDYA

“Antibiyotik de Değil Sağlığımızda Israrcı Olalım”

“Antibiyotik de Değil Sağlığımızda Israrcı Olalım”
25 Nisan 2018 - 10:31

              Sağlık Bakanlığı tarafından gereksiz  ve yanlış antibiyotik kullanımının azaltılması amacıyla “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası”nın devam ettiğini ifade eden Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha YEŞİLDUMAN akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili olarak;

Antibiyotiğin yanlış ve gereksiz kullanımına karşı vatandaşlarımızın bilgi ve farkındalığının artırılması için halk eğitimlerinin devam ettiğini belirterek eczaneler dahil sağlık tesislerimize afişler asarak, uygun yerlere stantlar açarak ve el ilanları dağıtarak akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Dr.Saliha YEŞİLDUMAN, Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastalarımızın tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır Antibiyotik tanı konulduktan sonra, en uygun yoldan, etkin dozda ve uygun süreyle kullanılmalıdır. dedi.

Antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi olmadığını ifade eden YEŞİLDUMAN, Tanı açısından gerekli değerlendirme yapılmadan ve enfeksiyon olmaksızın antibiyotik kullanılması, seçilen antibiyotiğin yanlış olması, antibiyotik dozunun yetersiz veya fazla olması, doz aralıklarının uygunsuz olması durumlarında antibiyotikleri uygun kullanılmamış oluruz. Gerekli olmadığı halde aynı anda birden fazla antibiyotiğin kullanılması, kültür sonucuna uygun olmayan antibiyotik kullanımı da antibiyotiği uygunsuz kullandığımızı gösterir.

Unutmayalım ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrıyı kesmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez, her hastalıkta kullanılmaz. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz halegelir.”dedi.
 

       Akılcı antibiyotik kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiği ifade eden YEŞİLDUMAN;

Antibiyotikleri doktorumuz reçete ettiğinde, eczacımıza danışarak kullanalım. İlacımızı almanız gereken zamanı atlamayalım ve ilacımızı reçetelenen dozda kullanalım. Tedaviye başladıktan birkaç gün sonra kendimizi daha iyi hissetsek dahi  tedavi sürecinin tamamını devam ettirelim. Bakterilerin tamamen yok edilmesi ancak bu şekilde mümkündür.  Hekimlerimiz yazmadıkça antibiyotik kullanmayalım. Hekimlere antibiyotik yazılması konusunda ısrarcı olmayalım

Unutmayalım ki gereksiz antibiyotik kullanımı fayda değil, zarar verir. Sağlıklı bir gelecek için antibiyotikleri  akılcı kullanalım. Antibiyotikte değil, Sağlığımızda ısrarcı olalım.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer

casino siteleri