ÇAKIR MEDYA

Arıcılara Polen Toplama Tuzağı Dağıtıldı

Arıcılara Polen Toplama Tuzağı Dağıtıldı
07 Nisan 2015 - 15:22

Arı ürünlerinin çeşitliliğini artırılması, arıcılara ek gelir kaynağı oluşturulması amacıyla hazırlanan  “Arı Ürünlerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Ordulu arıcılara polen toplama tuzağı dağıtıldı.

IMG_6041

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Merkezi toplantı Salonunda gerçekleştirilen polen tuzağı dağıtım törenine, Vali İrfan BALKANLIOĞLU, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal YILMAZ, Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürü Sadık Şahin GÜNAY, Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Mehmet YILMAZ, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur CÖRÜT, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati AYDIN ve birliğe bağlı arıcılar katıldı.

Ordulu arıcılara polen toplama tuzağı dağıtımı için düzenlenen törende bir konuşma yapan Vali İrfan BALKANLIOĞLU, “Ordu’nun arıcılığa ne kadar  önem verdiğini biliyorum. Çok güzel örnek bir çalışma. Muş-Malazgirt Kaymakamlığı, Erzincan-Refahiye Kaymakamlığı,  Bingöl Valiliği gibi doğuda stratejik bölgelerde çalıştım. Oralarda, dağ başında Ordulu  arıcılık yapanları görmüştüm. Sizleri tebrik ediyorum. Ekmeğinizi çıkartmak uğruna hayatınızı dahi bazen riske ederek, kuruyup gidecek hiçbir şeye faydası olmayacak çiçekleri ekonomiye kazandırıyorsunuz. Bu cesaretlerinizi ve  çabalarınızı tebrik ediyorum” dedi.

Vali BALKANLIOĞLU, ”Allah’ın bahşettiği en güzel nimet olan, insanların bağışıklık sistemini güçlendiren, birçok hastalıklara ve zararlara karşı koruyan, aynı zamanda nefis bir gıda maddesi olan bal üretimi son derece önemli. Yeter ki hakiki, düzgün, dürüst, namusluca bu iş yapılabilsin. Bu konuda güzelde bir tesis kuruluyor. Burada sertifika verebilecek. Sadece  bal değil, diğer yan ürünleri de elde edecek, sentezleyecek sistemlerde kuruluyor. İnşallah bu tesisimiz de bölgemiz ve Türkiye arıcılığına faydalı olur. Balda 5-6 tane ekonomiye kazandırılacak ürün var. İnsanlar rahat geçinmenin yolunu bulabilir. Mesela, her açıdan şifalı, insanlara direnç kazandıran polen elde ediyorlar. Bunun iyi bir propagandasının yapılması lazım. İnsanların yapı taşlarını içinde barındıran iyi bir besin. Bal birçok derde deva. Her şeyi ekonomimize kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Şu ana kadar Ordulu arıcılara 5400 adet polen tuzağı  dağıttıklarını, 2015 yılı içinde 1100 adet daha vermeyi planladıklarını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal YILMAZ, maliyetin ise 250 bin TL tutarında olduğunu söyleyerek, arıcılara yönelik çeşitli kurslar açıldığını 68 arıcıya sertifika verildiğini kaydetti ve “Amacımız, sadece bal  değil, polen ve propolis gibi çeşitliliğe gidilmesi” dedi.

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati AYDIN ise konuşmasında, “55 Arıcımıza 25’er adet polen toplama tuzağı dağıtacağız. Arıcılığı çeşitlendirmek için çalışmalarımız sürüyor” diyerek, polen toplama tuzağının faydalarını anlattı.

Konuşmaların ardından, Vali İrfan BALKANLIOĞLU ve diğer protokol üyeleri  temsili polen tuzağı dağıtımını gerçekleştirdi.

“Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, bal üretiminin yanında bal türevi olan polen, propolis, arı sütü üretiminin sağlanması hedefleniyor.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer

casino siteleri