ÇAKIR MEDYA

“DOĞUM HEDİYESİNİ DEVLET VERECEK”

“DOĞUM HEDİYESİNİ DEVLET VERECEK”
15 Ocak 2015 - 10:08

AK Parti Kadın Kolları Çaybaşı ve İkizce İlçe Kongreleri gerçekleştirildi. Kongrelerde konuşma yapan Ordu İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rabia Gözpınar, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Sn. Ahmet Davutoğlu’nun geçen hafta kamuoyu ile paylaştığı ailenin ve dinamik nüfus yapısının korunması programının tek kelime ile kadınlar lehine müthiş yeniliklere kapı açacağını, hiçbir kurumsal yapı ailenin yerine getirdiği fonksiyonları ne sosyal ne de ekonomik olarak yerine getiremeyeceğini ifade etti.

“Hızla yaşlanıyoruz”

Gözpınar, “Aile konusuna ek olarak nüfus konusu da çok önem taşıyor. Ülkemizin en büyük gücü, büyük dinamik ve nüfusumuzdur. Ancak doğurganlık oranının düşmesi ve beklenen yaşam süresinin artması nedeniyle, ülkemiz nüfusu yavaş yavaş yaşlanmaktadır. 2013 yılında 65 yaş üzeri nüfusumuz 6 milyona yaklaşmış ve bu oranın toplam nüfus içindeki payı% 7,7 olmuştur. 2023 yılında bu rakamın % 10,2’ye 2050 yılında ise 20,8 ‘e çıkacak. Acil tedbir almalıyız. Hükümetimiz gerekli desteği fazlası ile veriyor” dedi.

Gözpınar, şu açıklamaları yaptı: “Hükümetimizin uygulamaya koyacağı ve devrim niteliği taşıyan dinamik nüfus yapısının korunması için önemli değişikliklerin önümüzdeki günlerde yasalaşacağını bunlardan bazılarını sizlere açıklamak istiyorum; Çalışanların doğuma bağlı izin hakları güçlendirilecek, doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin derece, kademe ilerlemesinde değerlendirilmesi sağlanacak, Analık izini bitiminden sonra ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üç ve üzeri çocuklar için 6 ay olmak üzere ayrı ayrı zamanlı çalışma imkânı getirilecek, engelli çocuk doğuranlar için bu süre 12 aya çıkarılacak, ücretleri de tam olarak ödenecektir. Yarı zamanın ücreti işveren, izinli sayılan yarı zamanın ücreti ise devlet tarafından karşılanacaktır. 0-12 aylık bebekleri evlat edinenler de aynı kapsama alınacaktır. Memurlar için prematüre doğumlarda ilave izin hakkı sağlanarak, bebek erken dünyaya geldiği süre kadar ek olarak izne intibak ettirilecektir. Bütün annelere “doğum hediyesi” programı başlatılacaktır, doğum yapan anneye ilk çocukta yarım altın değerinde 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü çocukta ise 600 TL olmak üzere tek sefere mahsus yardım yapılarak, anneye ve bebeğe ilk altın devlet tarafından takılmış olacaktır.

Devlet memurlarının sahip olduğu babalık izni ve benzeri hakları, özel sektör çalışanlarını da kapsayacak şekilde genişletilecektir. Babaya, eşinin doğum yapması halinde 5 gün izin hakkı verilecektir. Doğum izninden sonra ebeveynlere annelere çocuklarının ilkokula başlama yaşı olan 5,5, yaşına kadar 30 saate kadar kısmı çalışma hakkı getirilecektir. İşçiler için şayet anne doğum sonrasında hayatını kaybederse geri kalan izinleri babanın kullanması sağlanacaktır. İŞKUR’un meslek kurslarına katılım sağlamaları şartıyla kadınların çocuklarını bırakabilecekleri oyun odaları yaygınlaştırılacaktır. Kaliteli, hesaplı ve kolay erişilebilir kreş ve okul öncesi imkânları yaygınlaştırılacaktır.

Kreş ve bakım evleri vergi teşviklerinden istifade edecek, böylece çalışan kadınlarımızın çok daha iyi şartlarda çocuklarını bırakabilecekleri ortamlar oluşturulacaktır.

Doğum sonrası veya herhangi bir aşamasında 18 yaşını bitiren çocuklar tarafından kullanılacak adına “Çeyiz Hesabı” denilen bir tasarruf hesabı açılacak, ebeveyn bu hesaba ne kadar yatırmışsa çocuğun evleneceği zaman ebeveynin yatırdığı bu miktara ortalaması % 15 civarında devlet katkısı sağlanacaktır.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer

casino siteleri