ÇAKIR MEDYA

MÜFTÜ BAŞSAN ” MİRAÇ MÜJDELİ BİR GEÇE”

MÜFTÜ BAŞSAN ” MİRAÇ MÜJDELİ BİR GEÇE”
12 Nisan 2018 - 16:10

 

Ünye İlçe Müftüsü Vedat Başsan yaptığı açılamada 13 Nisan Cuma gününü 14 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gecenin Miraç Kandili olduğunu hatırlattı.

Miraç’ın kelime anlamının yükseğe çıkmak ve yükselmeyi sağlayan araç anlamına geldiğini aktaran Müftü Başsan, “Miraç, Müjdelerin Olduğu Bir Hadise” diyerek, o gece yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Fırsat anını ganimete çevirmek gerektiğine de dikkat çeken Başsan, “Bütün inanan kardeşlerimizin kadın, erkek her birinin miraç kandilini tebrik ediyoruz” dedi.

Kandillerin Dua Anı Olduğuna Değinen Ünye İlçe Müftüsü Vedat Başsan: “Miraç hadisesi İsra süresi var Kuran-ı Kerimde, gece yürüyüşü demek tabi İsra kelimesi. Miraçla alakalı başka surelerde Allah (c.c) yükseltildiğiyle alakalı ama nasıl bilemiyoruz biz ruhen, bedenen ama ehlisünnetin kabul ettiği hem ruhen, hem bedenen. Hadise tabi enteresan Peygamber (as) Mekkeli nüfus sahibi insanların tamamen etrafını kuşattığı bir dönemde, yani İslam tebliğ edilecek ama Müslümanlar işkence altında, cenabı hak onu hem teselli ediyor, hem de davasının hak dava olduğunu hedefe ulaşacağını orada ona müjdeliyor.

“Miraç Müjdelerin Olduğu Bir Hadise”

Miraç hadisesinde cemaatimize de duyurduğumuz üç tane hadise gerçekleşiyor 5 vakit namazın orada farz kılındığı, tevhit inancına sahip insanların günahkârda olsalar cennete girecekleri müjdesi, şirke bulaşmayan insanların, birde bakara suresinin sonu var, inanç esaslarını sayan ayeti kelimenin orada nazır olduğu, böyle müjdelerin olduğu bir hadise. İslam tarihinde Müslümanlar acısından önemli bir gecedir.

“Kandil Gecesi Neler Yapılmalı”

Bu anlamda bizim yapabileceğimiz nafile namaz kılmaktır veyahut kaza namazı kılmaktır, Kuran söz konusu olduğu için Kuran-ı okumaktır. Hatta bir vesile kılıp miraçta Kuran ayetlerine nazil olduğu içinde Kuran-ı biraz daha açık okumak, bunun için vesile kılmaktır miraç kandilini. Zaten kandiller bizim için ve Anadolu’da ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları açısından her dönemde geçmişteki ecdadımızda sahip çıkmışlar kandilleri önemsemişlerdir.

“Fırsat Anını Ganimete Çevirmek Lazım”

Bütün inanan kardeşlerimizin kadın, erkek her birinin miraç kandilini tebrik ediyoruz. Rabbim inşallah hem Müslümanların, hem de ülkemizin hayrına, huzuruna, birliğine ve dirliğine vesile eylesin kandilleri. Kandillerin bizi birleştiren bir değer ve unsur yapısı var. Yani kandiller geçmişte olduğu gibi bugünde bizi birleştiriyor. Camilerde hem bedenimizi, hem ruhumuzu buluşturuyor, hal ve hatırımızı sormamıza vesile oluyor. O anlamda kandiller önemli ve bir fırsat anı diye düşünmek gerekir. Fırsat anını ganimete çevirmek lazımdır.

“Kandiller Dua Anıdır”

Allah resulünün de ifadesiyle bazı gecelerde, tüm dua için özel bir zaman yoktu ama bazı hassas dönemler ve mekânlar vardır. Allah’ında insanlar oraya rağbet ettiği için önem affettiği gecelerde duaların kabul olunacağına dair işaretler var, peygamberden bize tavsiyeler var. Biz inşallah orada hep beraberce hem toplum olarak, hem kendimiz için, ailemiz için, yaşadığımız belde için, millet için inşallah güzel bir dua ederiz. Duası kabul olan iyi insanlar hatırına belki Cenabıhak bizimde duamızı kabul eder diyerek değerlendirmeye çalışalım. O geceler duaların kabul olunacağını peygamberden bu müjdeyi, bu haberi aldığımız için o geceyi Kuran okuyarak, namaz kılarak, boş şeylerden uzak durarak geçirmekte fayda var” dedi.

Miraç kandilinin Ramazan ayına son 1 ay kaldığının habercisi olduğuna da dikkat çeken Müftü Başsan: “Miraç ramazana son 1 ayın kaldığının habercisidir. Artık ramazan yavaş, yavaş geliyor, rahmet, bereket, insanların yardımlaşma, birlik ve beraberlik ayı. Onunda habercisidir inşallah rabbim peygamberimizin duasıyla ‘yarabbi recebi ve şabanı bizim için mübarek eyle, ramazana da ulaştır’ diyor böyle dua ediyor. Rabbim inşallah bizleri, hepimizi ramazan ayına ulaştırır” diyerek sözlerini noktaladı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer

casino siteleri