ÇAKIR MEDYA

Ordulu Yazar Nursen Karayanız’a Yayınevinden Dava

Ordulu Yazar Nursen Karayanız’a Yayınevinden Dava
15 Nisan 2018 - 3:52

Ordu’nun yetiştirdiği genç yazarlardan Nurşen KARAYANIZ’ın adı,  Zülfü Livaneli’nin ‘Kardeşimin Hikayesi’ romanını kopyaladığı iddiaları ile Türkiye’gündemini meşgul ediyor.Ulusal basında ve sanal medyada Karayalnız’a tepkiler çığ gibi büyüyor.Ünye’de gerçekleşen Ramazan etkinliklerinde kameralarımıza konuşan Nurşen Karayalnız’ın bu iddialara nasıl tepki vereceği merak edilirken,bu iddialara kendisinden henüz bir açıklama gelmedi.

İddiaya göre, Nursen Karayanız bu yıl başında Kariyer Yayınları’ndan çıkan ‘Kıyamet Çiçeği’ kitabını, Livaneli’nin 2013’te çıkan ve 500 binden fazla satan ‘Kardeşimin Hikayesi’ kitabından kopyala-yapıştır yaparak yazdı.

Hürriyet yazarı İhsan Yılmaz’ın aktardığına göre iki kitabın da giriş cümleleri birebir aynı. Karayanız kitabını roman kahramanlarının isimlerinin değiştirip yeni cümleler ve bölümler ekleyerek yazmış.

YAYIN EVİNDE ÖZÜR

Livaneli’nin ‘Kardeşimin Hikayesi’ kitabından kopyalanarak basılan ‘Kıyamet Çiçeği’ toplatılıyor. Kamuoyundan özür dileyen yayınevi yazara dava açmaya hazırlanırken. Livaneli şaşkın.

  Nursen Karayanız, Zülfü Livaneli’nin ‘Kardeşimin Hikayesi’ romanını satır satır kopyaladı ve Kariyer Yayınları’ndan ‘Kıyamet Çiçeği’ olarak bastı. Kariyer Yayınları intihalin ortaya çıkmasının ardından kamuoyundan özür dileyerek kitabı toplatma kararı aldığını duyurdu. Yayınevi, Karayanız ile sözleşmelerini iptal edip kendisine dava açacaklarını da belirtti.

Hürriyet yazarı İhsan Yılmaz yayınevinden yapılan açıklamayı ve Livaneli’nin tepkisini köşesine taşıdı.

‘GÜVENİMİZİ KÖTÜYE KULLANDI’

Editörlerinin Livaneli’nin kitabını okumadıkları için intihali fark etmediklerini belirten yayınevi şu açıklamayı yaptı: “Nurşen Karayanız tarafından yayınevimize basılması talebiyle getirilen dosya, editörlerimiz tarafından incelendi. Metin edite edilirken Zülfü Livaneli’den alıntı olarak sosyal medyada paylaşılan bazı ifadeler dikkat çekmiş ve Karayanız’a bu durum baskı öncesi hatırlatılmıştır. Karayanız, buna rağmen tüm cümlelerin kendisine özgün olduğunu vurgulamıştır. Editörlerimiz yine de tespit ettiği alıntı cümleye ‘Zülfü Livaneli’den alıntıdır’ dipnotunu düşerek ‘Kıyamet Çiçeği’ isimli kitabı bu şekilde yayımlamıştır.

Editörlerimiz Zülfü Livaneli’nin ‘Kardeşimin Hikâyesi’ isimli kitabını okumadıkları için intihal tespit edememiştir. Kitabın yayımlandıktan sonra intihal olduğu ortaya çıkmıştır. Yayımcılar arasında güven esastır. Karayanız öncesinden uyarıldığı halde güvenimizi kötüye kullanmıştır. Nurşen Karayanız’ın ismimizi böyle bir olaya karıştırmasından dolayı son derece üzgünüz ve kamuoyundan özür dileriz.”

‘İÇİM ACIDI’

Olay karşısında oldukça şaşkın olduğunu söyleyen Livaneli ise ‘Kardeşimin Hikâyesi’nin Rusça baskısının yayımlandığı gün böyle bir haberle karşılaşınca içinin acıdığını belirtti: “Ne diyeyim bilemiyorum. Genç arkadaşımız niye böyle bir şeye gerek duydu, yayıncısı nasıl bastı anlayamadım. Keşke ‘esinlenme’ kategorisine girebilecek bir kitap yazsaydı da böyle üzücü bir durumla karşılaşmasaydı. Son zamanlarda intihal epey yaygınlaştı ama böyle bir tıpkıbasım hiç görmemiştim. Aynı gün ‘Kardeşimin Hikâyesi’ kitabımın Rusça baskısı geldi. Yayınevi ve çevirmen de aylarca, en doğru çeviriyi yapmak için titiz bir biçimde uğraştılar. Bu basımla bizdeki haberi karşılaştırınca içim acıdı. Kimseyi üzmek kırmak istemiyorum ama umarım bir daha böyle yanlış davranışlar olmaz. En büyük zarar kendilerine.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer

casino siteleri