ÇAKIR MEDYA

Siyasetçiler iktidarın Ünye şubesi mi , yoksa Ünye’nin Ankara temsilci midir?

Siyasetçiler iktidarın Ünye şubesi mi , yoksa Ünye’nin Ankara temsilci midir?
08 Ağustos 2022 - 1:03

İyi Parti Ünye İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Berkay Torunoğlu, A52 TV’de yayınlanan “Başkanla 52 Dakika” programının bu haftaki konuğu oldu.

A52 TV Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zor’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen programa konuk olan İyi Parti Ünye İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Berkay Torunoğlu, geçtiğimiz günlerde açıklanan fındık fiyatı, Ünye’deki eksiklikler ve genel siyaset hakkında düşüncelerini paylaşarak izleyicilerden gelen sorulara da cevaplar verdi.

İyi Parti Ünye İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Berkay Torunoğlu programdaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

Açıklanan Fiyat Düşüktür

CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener fındığa verilmesi gereken desteği vermişler ve halk tarafından o şekilde bir fiyat beklentisi oluşturmuşlardı. Çünkü son yıllardaki ekonomik kriz birçok ihtiyacımızı ulaşılmaz boyutlara getirdi. Fındık bölgemizin temel gelir kaynaklarından biridir. Fındık için açıklanan 54 Lira ve TMO’nun açıkladığı 52 Liralık fiyat düşüktür. Fındık Dünya’da Dolar ve Euro üzerinden kabul görmektedir. İktidar henüz fındık fiyatı açıklamadan rekolte ile ilgili piyasada spekülasyonlar yaratılmaya çalışıldı. Fiyatı açıklanmamış mahsulün fiyatı baskılanmaya çalışıldı. Bu durumda da ciddi yol kat edildiğini açıklanan fiyatla görmüş olduk.

Fındık Fiyatı 45 Liralara Düşebilir

TMO bir alım yapacak fakat çok ciddi bir alım yapması gerekiyor. TMO üreticiyi geri çevirirse biz fındığın fiyatının 45 ile 47 Liralara kadar düşeceğini düşünüyoruz. TMO, dönüm başına 100 kg/dönüm olarak hesaplıyor. Ama piyasada ortalama 200 kg gibi bir üretim var. Üretimin çoğunu TMO görmemektedir ya da var olduğunu kabullenmek istemiyor. Üreticinin 2B arazilerinden ürettiği ürünleri kabul etmeyen bir yaklaşım var. Üreticinin elindeki tüm fındığın alınması için bu rakamın arttırılması gerekmektedir. Eğer bu yapılmazsa fındık fiyatı baskılanacaktır.

Bir Sonraki Sezonda Fındık Fiyatını Biz Belirleyeceğiz

Fındığı birilerinin inisiyatifine bırakmamak gerekiyor. Bizim bölgemizin gelirlerinin büyük bölümü fındıktan gelmektedir. Bölge insanımızın ekonomik sorunlardan tek çıkış noktası fındıktan elde edilecek gelirdir. Hükumetimiz son 19 yıl içerisinde üretimi teşvik etmek yerine üretimi azaltan adımlar yaptı. Fındığa verilen rakam da üreticiyi desteklemekten çok bir geçiş yapmak oldu. Biz en az 74 Lira bekliyorduk. Onlara nasip olmadı ama Allah nasip ederse bir sonraki sezonda fındık fiyatını biz belirleyerek üreticinin hak ettiği rakamları veririz.

Devletin Fındık İçin Herhangi Bir Özel Yatırımını Görmedik

Ferrero mühendisleri ile birlikte bölgemizde çalışmalarda bulunuyor. Fındığı kaliteli ve rekolteyi yüksek tutarak daha uygun fiyata almak istiyorlar. Ferrero mühendisleri fındık ile ilgili çalışmalar yaparak bizleri bilgilendirebiliyor ancak rekoltenin bir sene yüksek bir sene düşük olması üretimde hata belirtisidir ve devlet bu mühendisler gibi önlem almıyorlar. Tarım ürünleri içerisinde ihracat kesintisi yapılan tek ürün fındıktır ve devletin fındık için herhangi bir özel yatırımını görmedik. Ayrıca pazar payını arttıramıyoruz ve rekolte yüksek olduğunda değerini bulamıyor. Farklı pazarlar bularak ürünümüzü değerlendirmemiz gerekmektedir.

Ünye Son 19 Yıldır Yanlış İstikamete Gitmektedir

Bizim hayal ettiğimiz Ünye ile bugün içinde yaşadığımız Ünye’nin arasında çok büyük farklar vardır. Ünye son 19 yıldır yanlış istikamete gitmektedir. Türkiye Gayrisafi Milli Hasılasından Ordu olarak aldığımız pay çok düşüktür. Çünkü üretmiyoruz, planlamamışız. Kültür Sarayı yapılamadı. Türkiye’de hiçbir şehirde bir kültür sarayı yıkılıp yerine avm yapıldığını sanmıyorum. İnsanlar Ünye’de kültür ve sanatın eksikliğini çekmektedir. Konser Atatürk Parkında düzenleniyor. Kültür merkezi sanat için eğitim verilen bir yerdir. Ünye’de çocuklarımızı geliştirip sanatçı çıkartmak için de gereklidir.

Siyasetçiler Ankara’nın Ünye’deki Temsilcisi Olmuşlar

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Ünye’deki temsilcisi Kültür Sarayı ile ilgili sanki Ankara’dan bir beyanat var ve burada paylaşılıyor gibi bir tutum içerisine giriyor. İl olma konusunda da Ünye’nin haklı talebini iktidar partisi temsilcileri Ankara’dan icazet alıp hükümetin böyle bir projesinin olmadığını açıkladılar. Siyasetçiler iktidarın Ünye şubesi mi yoksa Ünye’nin Ankara temsilci midir? Bizim siyaset büyüklerimiz Ankara’nın Ünye’deki temsilcisi olmuşlar. Akkuş Niksar yolunda, kültür sarayı, fakülte, liman meselesinde olduğu gibi bir umut tacirliği yapılıyor. Akkuş-Niksar yolu projesi için ayrılan bütçe bin lira olarak açıklanmıştı. Bu şehrin ihtiyaçlarıyla dalga geçmek, insanlarla kafa bulmaktır.

Hükümet Yapamayacağı Şeyleri Vaat Ediliyor

Şimdi de erken seçim atmosferi var. Bugün seçim olsa Adalet ve Kalkınma Partisi görevi devraldığı bir önceki hükümetin pozisyonuna düşecektir ve ciddi kan kaybetmektedir. Bir umut tüccarlığı ile bazı şeyler diri tutulacak ve yapılamayacak şeyler vaat edilecektir. Türkiye için oluşturulan bütçe faiz ve enflasyon karşısında eridi ve %100 arttırılarak yeni bir bütçe oluşturuldu. Bu bütçeyi karşılayacak bir ekonomik gelir yok. Tarihte ilk defa anaparanın faiz oranları anaparayı geçmiştir. Ekonominin en iyi olduğu zamanlar bu yatırımlar yapılamamış, bugünkü ortamda yapma şansı hiç yoktur.

Mart Nisan Aylarında Erken Seçim Yapılabilir

Mart ya da Nisan aylarında erken seçim yapılacağını tahmin ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı zamanında yapılacak seçimde aday olamamaktadır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın aday olabilmesi için bir erken seçim şarttır. Eğer seçim Kasım ayında yapılırsa anketler önünde seçimi kazanamıyorlar. Bundan dolayı hükümet Kasım ayında seçim yapamıyor. Hükümetin aklında artık bütün imtiyazlarını kullanıp Nisan ya da Mayıs ayında Türkiye’yi erken seçime götürmeyi düşünüyor. O döneme kadar da affedilecek her şeyi affetmeyi, yaş emekli sorunlarını çözerek Türkiye’yi seçime götürecektir. Bizde artık milletimizle beraber yapısal reformları önceleyerek, hukuksal adaletsizliğin üstesinden gelerek bir an önce Türkiye’yi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği medeniyetler seviyesine ulaştırmayı amaçlıyoruz.

Tarım İle İşsizliğin Önüne Geçilebilir

Belediye Başkanı olsaydım vatandaşla ilişkileri güçlendirmek için Halkla İlişkiler birimini geliştirirdim. Sorunların tespit edilebilmesi için halkın içinde olunması gerekmektedir. Benim en büyük hayalim tarımla ilgili yatırımlar yapmaktı. Tarım politikaları geliştirilirse Ünye’de özellikle genç işsizliği çözebileceğimize inanıyorum. Biz bütün projelerimizi vatandaşlar ile paylaşıyoruz ve anlatıyoruz. Ünye’nin haberlerini ve canlı yayınlarını vatandaşlar takip ederse bizim planlarımızı ve anlattıklarımızı öğrenebilirler.

Göreve Geldiğimizde 50-60 Yıllık Şehir Planı Çizeceğiz

Biz göreve geldiğimiz gün her şeyden önce Ünye’ye 50-60 yıllık bir şehir planı çizeceğiz. Bu planın içinde tarım arazilerini, sanayi alanlarını, turizm arazilerini ve kültür alanlarını belirleyeceğiz. Ardından projelerimizi şehir ve yurt dışında yaşayan Ünyelilerle paylaşacağız. Bunlar şeffaf bir yönetim şekliyle yapılacak.

Tarımı Kalkındırmak İçin Önce Tarım Müdürlüğü Kurmak Gerekir

Ben 2 dönem önce Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine Demokrat Parti’den aday olmuştum. O dönem “Biz bir tarım müdürlüğü kuracağız” demiştim. Tarımı kalkındırmak için önce tarım müdürlüğü kurmak gerekir. Böylelikle bölgede komple bir tarımsal gelişim arzu ettim. Biz vatandaşa hibe vermek zorunda değiliz. Biz vatandaşı üretime teşvik edip, ürettiği ürünün de pazara doğru şekilde inmesini sağlayacak güçteyiz. Ben bunu 2014 yılında hayal etmiştim.

6’lı Masa İle Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş

Biz 6’lı masada Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı olduğumuz için bir araya geldik. Bizim ittifakımız güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüşle alakalı bir durum. Bu gerçekleştiği zaman 6’lı masa  tekrar bir araya gelir yada gelmez, bu o zaman belli olur. 6’lı masadaki partiler ve insanlar Türkiye’nin kötülüğünü istemiyor. Ve sonuç olarak 6’lı masa en kısa sürede ülkemizi güçlendirilmiş parlamenter sisteme geri döndürecek.

Kişilerin Türkiye Cumhuriyetinde Önemi Yoktur, Önemli Olan Sistem Ve Halkın Ne İstediğidir

Bizim amacımız birini Cumhurbaşkanı yapıp bütün yetkileri onda toplamak değil.  Biz İyi Parti olarak iyi bir sistem istiyoruz. Bu sistem içinde Cumhurbaşkanının kim olduğunun pek de bir önemi yok. Siz bugün aynı şekilde Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapsanız, Meral Akşener de kontrolü kaybedecektir. Bir kişiye bu kadar yetkinin verilmesinin doğru olmadığı gibi, bir kişinin bu sistem içerisinde bu kadar önemli olması da doğru değil. Kişilerin Türkiye Cumhuriyetinde önemi yoktur, önemli olan sistem ve halkın ne istediğidir.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer

casino siteleri