ÇAKIR MEDYA

ÜNYE ULUSALDA TANITILDI

ÜNYE ULUSALDA TANITILDI
27 Nisan 2018 - 11:52

On-altıncı Yüzyıl klasik Osmanlı mimarisinin izlerinin taşıyan Ünye Yaşayan Kültürel Miras müzesi ulusalda tanıtıldı.

“Burada dünü yaşıyoruz” diyen, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Yaşayan Kültürel Miras müzesinin gün yüzene çıkarılış süreciyle ilgili bilgiler verdi.

Başkan Çamyar, tarihi geçmişi gün yüzüne çıkarmakla ilgili göreve geldikleri günden buyana çalışmalar yürüttüklerini de belirtti.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar: “Ünye 1864 yılında Abdülmecid döneminde sancaklık yapmış olan bir yer. İl olan bir yer Canik vilayeti, Ünye vilayeti ve Trabzon vilayeti, Karadeniz’de üç yer var. Dolayısıyla biz tarihi geçmişi olanda bir ilçeyiz bu anlamda. Öte yandan bu tarihi geçmişimizi gün yüzüne çıkarmakla ilgili biz göreve geldiğimiz günden itibaren ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Önceden şehirlerde oteller olmadığı için, Ünye’de Osmanlı döneminde denizcilik geleneği çok yaygın bir liman kenti. Onun için burada Osmanlı-Rus savaşında kullanılan savaş gemilerinin imar edildiği bir yer. Bu vesileyle buraya gelenler konaklamak için kaptanların evlerini gözlerlermiş, yani nerede konaklayabilir diye.

“Biz Dünü Yaşıyoruz Burada”

Baktığımızda onun için fenerin bir anlamı var, evlerdeki çam sistemlerinin bir anlamı var. İnsanlar burada gelip konaklıyorlar, kaptanın evinde kalıyorlar. Kaptan Server Paşanın evindeyiz, bugün ki ifadeyle Yaşayan Kültürel Miras Müzesindeyiz.  Bu müze için Ünyemiz de her şeyden önce bir alan çalışması yaptık, Hacettepe Üniversitesinden arkadaşları getirdik buraya 6 aylık bir çalışma yaptılar. Bizim geçmişteki çocukluk dönemindeki oynanan oyunlar, değimler, atasözleri bunlarla ilgili bir derleme yaptık. Bu derlemeyi bugün ki kuşaklara aktarıyoruz. Biz dünü yaşıyoruz burada” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer

casino siteleri