ÇAKIR MEDYA

Ünye’de Turizm Haftası Kutlandı

Ünye’de Turizm Haftası Kutlandı
17 Nisan 2018 - 15:21

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, Ünye’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, Okul Müdürü İsa Ünel, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi ve Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren konuşma yaptı.

Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisi ve Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı halk oyunu gösterinin ardından açık büfe ikramlar ile son bulan programa Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un danışmanı Arif Ergün, Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, turizmciler, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsa Ünel, dünyada ve Türkiye’de turizmin önemine değinerek okul hakkında bilgi verdi.

Ünel açıklamasında; “Turizm denince akla insanların turizm tesislerinin hizmetlerinden yaralanarak seyahat etmeleri gelir. Dünya da 2016 verilerine göre 1 milyar 235 bin kişi turizm amacıyla seyahat etmektedir. Bu seyahatler sonucunda 1 trilyon 220 milyar dolar turizm geliri elde edilmiştir.

Türkiye 2016 yılında 25 milyon 352 bin turist ağırlayarak yaklaşık 26 milyar dolar gelir elde etmiştir. Bu kadar büyük pastadan Karadeniz bölgesi özelde de Ünye’mizin pay almaması düşünülemez. Bu amaçla turizm tesisleri, hava alanları gibi yatırımların yanında turistik hizmeti üretecek kalifiye elemanları yetiştirmek kurumlara da ihtiyaç vardır.

Bu amaçla 2008 yılında açılan Ünye mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi akademik eğitimin yanında mesleki eğitime de büyük önem vermektedir. Mesleki alanda yapılan ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler almıştır. Yaklaşık 400 öğrencisi, 40 öğretmeniyle orta Karadeniz’in büyük kurumu haline gelmiştir. Okulumuz yabancı dil konusu büyük önem arz etmektedir. İngilizce, Rusça ve Fransızca öğretilmektedir.

Ünye mesleki ve teknik Anadolu Lisesi olarak öncelikle Ünye de bulunan turizm işletmelerinin personel ihtiyacının karşılanması yoluna gidiyoruz, arta kalan öğrencileri Antalya bölgesine gönderiyoruz. Mezunlarımız turizm işletmeleri tarafından kapışılıyor, okulumuza kadar gelerek mezunlarımızla iş sözleşmeleri imzalanıyor. Bu durum bizim için gurur vesilesi oluyor.  Dedi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi öğrencilere seslenerek “Buradan mezun olup başka şehirlerde görev aldığınızda, tecrübe edinip Ünye’yi turizmde daha yukarılara taşıyacağınıza inanıyorum.” Dedi.

Sobi sözlerinde şunları kaydetti; “Turizm için bacasız sanayi diyoruz ama sanayi doğaya ve dünyaya zarar verir ancak turizm doğaya önem verir, bu manada özel bir sektördür. Buradan mezun olup başka şehirlerde görev aldığınızda gönüllü bir Ünye elçisi olarak gitmenizi istiyorum. Oralarda tecrübe edinip Ünye’yi turizmde daha yukarılara taşıyacağınıza inanıyorum. Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak 2018 yılı turizm sezonunun Ünye’mize, Ordumuza ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Ünye’de turizm adına anlatılacak çok şey olduğunu belirterek sözlerine başlayan Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren ise,

“Son 50 yılda Ünye’nin tarihini tahrip etmişiz ama artık tarihine sahip çıkan bir anlayış hakim Ünye’de. Ünye’nin güzelliklerini gün yüzüne çıkarması adına ‘Kültür Yolu’ projesinde çok ciddi mesafe katettik. Yalı Kilise’sini onardık ve hizmete açtık. Saray Hamamı’nı yeniden kazandırdık. Kültür Bakanımız Numan Kurtulmuş’un desteği için çok teşekkür ediyorum. Ünye Kalesi ile alakalı pürüzler giderildi, dehlizlerin açılması için bu yaz ihaleye çıkıyoruz. Kültür Sitesi projemizde amaç odur ki Ünye kültür ve sanatta Karadeniz’in başkenti olacak. Işıkları her akşam yanan, her akşam kültürel bir etkinliğin olduğu, yaşayan bir kültür sitesi istiyoruz.

Ünye’yi tüm dünyayla tanıştıracak, Ünyelilerin içini sıcacık edecek çok ciddi bir çalışmamız var ve Mayıs ayının sonlarında Ünye bununla tanışmış olacak. Turizmin gelişmesi için ne kadar iyi ne kadar lüks şeyler üretirseniz üretin insan emeği olmadan bir anlamı olmuyor. O nedenle yetişmiş ara eleman çok önemli” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer

casino siteleri