eskort samsun

ÜNYENETHABER

Bomba Açıklamalar

Bomba Açıklamalar
12 Nisan 2015 - 13:12

İdris Naim Şahin ve Hakan Kırmacı’dan

idris-naim-sahin-ve-hakan-kirmacidan-carpici-aciklamalar

Emekli Emniyet Müdürü Hakan Kırmacı, kapatılan Polis Koleji ve Polis Akademisi öğrencilerine tasdikname verilmesine tepki göstererek, “Polis Akademisi’ne geçmek isteyen gençlerimiz kapının önüne atılıyorlar. Elbette muktedirlerin iktidarında olan bir polis dizayn edilmek isteniyor. Bilimin, aklın, vicdanın emrinde olan polis teşkilatı mensubu istenmiyor. Hiçbir kurumda istenmiyor.” dedi. İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin, Polis Koleji’nde okuyan öğrenciyi bavulunu eline vererek yola göndermenin, genç yaşta bir çocuğa yapılabilecek en ağır cinayet olduğunu vurguladı.

Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi’nin (GÜSAM) düzenlediği ‘Sinsi Terör Uyuşturucu ‘ konulu panel öncesinde Emekli Emniyet Müdürü Hakan Kırmacı, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin Ankara Yenimahalle’de kapatılan Polis Koleji ve Polis Akademisi öğrencilerine tasdikname verilmesini birlikte değerlendirdi. Yapılanların kendilerini hiç şaşırtmadığını söyleyen Kırmacı, “Yıllardır zaten bu türlü projeler, konular gündeme gelmişti. Fakat bu hükümete bunları tatbik etmek, bu vazifeyi yerine getirmek onlara nasip oldu. Üç öğün yemeğimi Polis Koleji’nde yedim. 1987 yılında mezun oldum. O günden itibaren 2014 Ağustos’una kadar da hizmet verdim. Polisi akademisine geçmek isteyen gençlerimiz kapının önüne atılıyorlar. Bunları yapan zihniyeti ekibi, herkes birbirini tanıyor. Elbette muktedirlerin iktidarında olan bir polis dizayn edilmek isteniyor. Bilimin, aklın, vicdanın emrinde olan polis teşkilatı mensubu istenmiyor. Hiçbir kurumda istenmiyor. SPK’da ya da Merkez Bankası’nda ya da x bakanlığında. Aklın vicdanın sesin değil de o ildeki parti teşkilatının başındaki ya da siyaseten istihdam edilmiş kişilerin emirlerine uyacak polis profili isteniyor. Bu bugün en sağda muhafazakar bir hükümetin valisi ya da emniyet müdürü olabilir. Yarın öbür gün daha radikal bir sol bir şeyler olabilir. İstenen arzu edilen bu. Muktedirler ne istiyorsa bizatihi onu yerine getiren polis profili isteniyor. Hatta bir çok olumsuzlukta da sussan onları soruşturmayan, araştırmayan, incelemeyen polis profili isteniyor.” ifadelerini kullandı.

“NİTELİKLİ SUÇLARLA MÜCADELE ÇOK KARARLI, İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE TERK EDİLDİ”

Kırmacı şöyle devam etti :”Nitelikli suçlarla mücadele etme onuşu Türkiye’de yaklaşık terk edildi. Şişirilmeye çalışılmasına rağmen, geriye doğru rakamlara bakıldığında nitelikli suçlarla mücadele çok kararlı, istikrarlı bir şekilde terk edildi. Aynı zamanda gündelik olaylarla örgütlü olmayan çok da nitelik taşımayan konularla ilgili de kolluk kuvvetleri son derece mütereddid bu vazifeleri yerine getirmekten, adliyelik olmaktan, şüpheliyle sanıkla yaka paça olmaktan imtina ettikleri için de maalesef görevlerini bihakkın yerine getiremiyorlar. Elbette belli bir süre sonra evimizin kapısına kadar gelecek, hanemize yansıyacak. Maalesef tencerede pişen yemeğe kadar yansıyacağı, ekonomik manada sıkıntıları da çok uzak değil. Zaten bu sürece de girdik.”

“HUKUK RAFA KALDIRILMIŞ DURUMDA”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da, Polis Kolejleri’nin kapanmasının tüm toplumu etkilediğini belirterek, “Bir iktidar eğer hukuku hiçe sayıyorsa aslında terör örgütünden farkı kalmaz. Çünkü iktidar kendisini anayasaya bağlı saymıyor. Bu öğrencilerin güvencesi anayasanın 2. Maddesi hukuku güvenlik ilkesidir. Burada maalesef mahrum bırakılmışlar bu kabul edilebilir bir durum değil.” diye konuştu.

Tanal, konuşmasına şöyle devam etti: “Hukuk kalmadı. Öğrencilerin üniversite sınava girecek ve çocuğunun mezuniyetine 2 ay kalacak bu çocuğa kalkıp başka okullara göndereceksin. Burada hukuk yok. Paspas edilmiş durumda. Hukuk rafa kaldırılmış durumda. Dönemim İçişleri Bakanı Efkan Ala Eğer bu ülkede kapı kırmak suçsa biz kanun çıkarırız, kapı kırmayı suç olmaktan çıkarırız dedi. Böyle yapan bir iktidarın hukukla alakası, ilkesi yok. Hukuk pas pas edilmiş durumda.”

Okulların kapatılmasının insani, siyasi bir yönünün olmadığını kaydeden Tanal, “Ne bir insani yönü var, ne siyasi yönü var. artık bu yaptıklarını hepsinin bedelini hesabını 7 haziranda seçimlerde sorması lazım. Bir sporcu oyunda agresif davranırsa hakem kırmızı kart gösterir. Burada artık halkın kesinlikle kart göstermesi lazım.”

“İNSANA KARŞI İŞLENEN BU CİNAYET TELAFİSİ İMKANSIZ BİR OLAY”

İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin ise şöyle konuştu: “Bu süreç Türkiye’de yönetimde aklın tatile çıktığı bir süreç. İhanetin kendisinin bütün ağır yüzüyle gösterdiği bir süreç Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir ifadesi var. ‘Kadına karşı şiddet insanlığa karşı ihanettir.’ Polis Koleji’nde okuyan öğrenciyi bavulunu eline vererek yola göndermek, genç yaşta bir çocuğa yapılabilecek en ağır cinayettir. Burada da işlenen budur. Bunu dışarıda görüyoruz. Bunu yapanlarda en kısa zamanda farkında olacaklar ama insana karşı işlenen bu cinayet telafisi imkansız bir olay olarak tarihte yerini alacak. Doyumsuz bir kinini nefretin, intikam hırsının açığa vurulmasından başka bir şey değildir.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-