eskort samsun

ÜNYENETHABER

ADD 23 NİSAN AÇIKLAMASI

ADD 23 NİSAN AÇIKLAMASI
22 Nisan 2015 - 8:42

23 Nisan 2015, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 95. yıldönümünüdür.

CCCZ

23 Nisan 1920, ulusumuzun babadan oğula geçen saltanat yönetimini terk ederek halkın kendisini, seçtiği temsilcileri aracılığı ile yönetmeye başladığı günün adıdır.

Batılı emperyalist devletlerin Anadolu’yu işgal etmeleri sonrasında Mustafa Kemal’in önderliğinde Kurtuluş Savaşı başlatılmış ve bu mücadele sırasında 23 Nisan 1920’de Türk ulusunun egemenliğini eline aldığı, TBMM’nin açılması ile tüm dünyaya gösterilmiştir.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK bugünü ulusumuza ve aynı zamanda geleceğimiz olan çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir. Bu davranışı O’nun eşsiz bir lider olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Aynı zamanda O:

“Küçük Hanımlar, Küçük Beyler!

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz; Kızlar, Çocuklar! “ sözleriyle çocuklarımızı ne kadar önemli bulduğunu,

onlara ne kadar değer verdiğini de göstermiştir . Yine aynı zamanda O çocuklara ve gençlere bayram armağan eden tek liderdir.

Devletimizin yönetim sisteminde 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasıyla başlayan tarihsel değişim 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilanı ile taçlandırılmıştır. Böylece ‘ulusu ilgilendiren tüm kararların alındığı ve uygulandığı en yüksek merci’nin oluşması ile demokrasi inancı perçinlenmiştir. 92 yıl önce kurulan Cumhuriyetimiz bu geçen süre içinde pek çok güçlüklere karşın tüm kurum ve kuralları ile yerleşmiş ve Türk ulusu ATATÜRK ilke ve devrimlerini, Cumhuriyetin temel niteliklerini özümsemiş ve yaşam biçimi olarak benimsemiştir. Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “ Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir. “ ilkesi ülkemizi ilgilendiren siyasal, ekonomik, iç ve dış her türlü kararların sadece Türk ulusuna ait olduğunu, başkaca hiçbir ülkenin veya yabancı kuruluşların bu kararlarda hükümranlık hakkının olamayacağını ve egemenlik haklarından kısmen veya tamamen vazgeçme anlamına gelen her türlü teslimiyetçi siyasal anlayışlara kesinlikle izin verilemeyeceğini ifade eder.

Bugün Cumhuriyetimizin içerden ve dışarıdan kuşatılma çabaları üst düzeye ulaşmıştır. Cumhuriyet karşıtlarının ve halkın egemenliğini hazmedemeyenlerin ülkemizi ortaçağ karanlığına sürükleme çabalarını endişe ile izlemekteyiz. Ekonomimizin dışa bağımlı hale getirilmesi, Türk tarım ve sanayisinin çökertilmesi, 4+4+4 diye adlandırılan kesintili eğitim uygulaması ile eğitimi kesintili hale dönüştürüp, 8 yıllık zorunlu uygulama ile %90’lara varan okullaşma oranının önünü kesip çocuk işçi, çocuk gelin ortamının oluşmasının yolunu açacak uygulamalara fırsat tanınması, eğitimi dincileştirme vb. kısaca dış güçlerin isteği doğrultusunda ülkemizi yarı sömürge bir ülke haline getirme çabaları artarak sürmektedir. Bu durumun sorumluları Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini anlayamayanlar ya da anlamak istemeyenlerdir. Türk halkı bu oldubittiyi asla kabul etmeyecek, atalarımızın bin bir güçlükle, kanlarıyla sulayarak kurtardıkları bu vatanı bölüp parçalamaya kalkışanlardan mutlaka hesap soracaktır.Anayasamızın değiştirilemez ilkeleri çerçevesinde bağımsız bir ülke olarak amacımız akıl ve bilimin rehberliğinde çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onu da aşmaktır. Binlerce yıllık ortak bir tarih ve kültür birikiminin yarattığı Türk ulusu bütün sorunlarına çözüm bulacak ve uygulayacak güç ve yetenektedir. Her kuşak kendisinden sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumundadır. Bu ülkemize ve yarının büyükleri çocuklarımıza karşı en büyük sorumluluğumuzdur.

Atatürkçü Düşünce Derneği Fatsa Şubesi olarak tüm sorunlarımızın çözüme kavuştuğu bir Türkiye özlemi ile tüm halkımızın ve sevgili çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutluyoruz. Bize bu Cumhuriyeti emanet eden Büyük ATATÜRK ve O’nun silah arkadaşlarının aziz anıları önünde saygı, minnet ve şükranla eğiliyor, onları rahmetle anıyoruz. Yüreklerimizden bayram sevincinin hiç eksik olmamasını diliyoruz.

  1. Kemal ERKEN – Şube Başkanı. – ADD Fatsa Şubesi Ynt. Krl. A.

 

 

 

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-