eskort samsun

ÜNYENETHABER

FINDIKTA ÇAĞIN VAMPİRİNE DİKKAT

FINDIKTA ÇAĞIN VAMPİRİNE DİKKAT
22 Mart 2019 - 14:00

Fındıkta ‘kahverengi- yeşil kokarca’ tehdidi

Türkiye’nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta, ‘kahverengi- yeşil kokarca’, fındık kurdu ve küllenme tehdidi sürüyor. ‘Kahverengi- yeşil kokarca’ adı verilen ve günde 30 kilometre yol kateden böceğin, fındık ağaçlarının kökünü 20 günde kuruttuğu belirlendi. 2 yılda 500 milyon dolarlık ekonomik zararın oluştuğu fındıkla ilgili hazırlanan ‘Acil Eylem Planı’ kapsamında, ithal edilecek sinek türüyle biyolojik mücadele uygulanacak. Türkiye Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, “Vatandaşlarımız bu böcek türü ile karşılaşırsa mutlak suretle bizi arasın. Fotoğraflarını çekip, ihbar hattına atsınlar.” dedi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, son yıllarda görülen farklı böcek türleri, tarım ürünlerine zarar veriyor. Çaya zarar veren ve yörede ‘vampir’ olarak bilinen ‘ricania simulans’ adlı kelebek türünün ardından fındık bahçelerinde görülen ‘turunçgil uzun antenli teke böceği’ ile mücadele yürütülüyor. Türkiye’nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta, ‘drakula’ olarak adlandırılan ‘turunçgil uzun antenli teke böceği’nin ardından tehlikeli yeni bir tür daha ortaya çıktı. ‘Kahverengi- yeşil kokarca’ adı verilen ve günde 30 kilometre yol kateden böceğin, fındık ağaçlarının kökünü 20 günde kuruttuğu belirlendi. Gürcistan’dan Türkiye’ye geldiği belirtilen böcek türü için harekete geçilirken, yurt dışından ithal edilecek sinek türü ile de biyolojik mücadele yapılması kararlaştırıldı.

İHBAR HATTI OLUŞTURULDU

Fındıkta ‘kahverengi- yeşil kokarca’, fındık kurdu ve küllenme tehdidine karşı biyolojik mücadele için gerekli olan finansmanın sağlanması adına, sektördeki temsilcilerin de katılımıyla toplantı düzenlendi. Özellikle sahil kesimlerinde görülen ‘kokarca’ için ihbar hattı da kuruldu. Üreticilerden böceğe rastlamaları halinde ‘444 02 08’ numaralı hatta ihbarda bulunması istendi.

‘FINDIKTA 2 YILDA 500 MİLYON DOLAR ZARAR VAR’

UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk, ‘kahverengi-yeşil kokarca’, ‘fındık kurdu’ ve ‘külleme’ riski altındaki fındıkla ilgili “Son yıllarda canlı zararlıları ve diğer hastalıklar had safhaya çıktı. Özellikle son 2 yılda; 2017 mahsulünde 200 milyon dolar civarında bir kayıp, 2018 mahsulünde ise 300 milyon dolarlık bir kayıp var. Küllenme hastalığı, yeşil kokarca, fındık kurtları gibi hayvansal hastalıkların yanında iklimsel değişikliklere bağlı olarak diğer bakteri zararlılarının verdiği hasar neticesinde bu noktaya gelindi. Fındıkta, tehlike çanları iyice çalmaya başladı” diye konuştu.

`ULUSAL MÜCADELE BAŞLATMAMIZ LAZIM’

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-