eskort samsun

ÜNYENETHABER

UZ.DR. ORTAÇ “KANSERLE MÜCADELE ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİDİR”

UZ.DR. ORTAÇ “KANSERLE MÜCADELE ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİDİR”
02 Nisan 2019 - 16:47

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olarak dikkat çekiyor.

Erken teşhis edildiğinde tedavisi ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri göz önüne alındığında korunmanın önemi de artıyor.  Bu kapsamda erken teşhisin önemine vurgu yapmak amacıyla her yıl 1-7 Nisan arasında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Bu kapsamda Hastanemiz tarafından Halkımızı ve çalışanlarımızı bilgilendirmek amacıyla bir program düzenlendi.  

Halka açık olarak yapılan programa katılım oldukça yüksek oldu.

Programda açış konuşmasını Hastane Başhekimimiz Op.Dr. Güray Yılmaz yaptı. 

Dünyada her yıl yaklaşık 14 milyon kişinin kansere yakalandığını ve Sağlık Bakanlığı verilerine göre de her yıl ülkemizde 163.500 kişiye kanser tanısı konmakta olduğunu söyleyen Op.Dr. Güray Yılmaz, “Kanser, Önlenebilir ve Erken Teşhisle Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır. Erken tanı ve tedavi kanserli hastalarda önemli oranda iyileşme mümkün olabilmektedir. Bilgi eksikliği, korku, ihmal gibi nedenlerle tanı geciktiğinde tedavi de güçleşmektedir. Kansere karşı alınacak önlemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde her yıl Nisan ayının ilk haftası, “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” olarak belirlenmiştir. Toplumsal farkındalığın sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmekte olup, her yıl yapılan “1- 7 Nisan Kanser Haftası” etkinlikleriyle halkımızın kansere karşı sağlıklı yaşam davranışları kazanmaları hedeflenmektedir. Halkımızı kanser taramalarını yaptırmak üzere (Aile Hekimlikleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve KETEM’ lerimize bekliyoruz”dedi.

Programda daha sonra Ünye Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Arzu Sümer Ortaç “Meme ve Serviks kanderi” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Sümer, “Meme kanseri sıklığının giderek artması önemli bir sağlık sorunu oluşturmasına rağmen erkenden tanı konulduğunda bu hastalıktan yüzde 95 kurtulma şansı vardır. Meme kanserinde erken tanı için 20 ile 30 yaş arası her ay kendi kendinizi kontrol etmeniz ve 3 yılda bir doktor muayenesi olmak lazım. 40 ile 49 yaş arasında ise kendi kendimize muayenemizi her ay, doktor muayenesini ise yılda bir defa, mamografiyi de 2 yılda bir defa yapılmalıdır. 50 yaştan sonraysa her ay kendi kendimize muayenemizi, doktor muayenesini ise yılda bir defa, mamografiyi yılda bir defa yapmamız gereklidir. Meme kanseri kitlelerinin yüzde 70’i hastaların kendisi, yüzde 20’si doktor, yüzde 5 ile 10’u arası mamografiyle tespit edilmektedir. 20 yaşından sonra her kadın kendi kendisine muayenesine mutlaka başlamalıdır. Kendi kendisine muayenesine en uygun zaman adet kanamasının başlangıcından itibaren 8’inci gündür. Menopoza girmiş kadınlarda ise her ayın aynı günüdür. Her ay yapılan kendi kendisine muayene ile kişi memesinin doğal yapısını daha iyi tanır ve memede gelişecek olan olağan bir gelişmeyi kolayca ayırt edebilir” dedi.​

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-