eskort samsun

ÜNYENETHABER

46  Engelli Genç, Temsili Askerlik Yaptı

46  Engelli Genç, Temsili Askerlik Yaptı
12 Mayıs 2015 - 1:09

Ordu’da fiziksel ve zihinsel engelleri nedeniyle askere gidemeyen 46 kişi, bir günlük temsili askerlik görevlerini yerine getirerek terhis belgelerini aldı.

Adsız

Ordu il Jandarma Komutanlığı’nda engelli vatandaşlara yönelik olarak 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası süresince icra edilen “Temsili Askerlik Uygulaması” törenine,  Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcısı Engin Avcı, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Şaşmaz, daire müdürleri, askeri erkân ve engelli askerlerin aileleri katıldı.

Engelli vatandaşlar ve ailelerinin kısa sürelerle de olsa kışla ortamını yaşama ve bu hazzı tatmalarına imkan sağlayan bir günlük temsili askerlik töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Biz Türkler asker milletiyiz. Askerlik bizde önemlidir.  Bu değerli kardeşlerimizin bu üniformaları giymeleri  ailelerini mutlu etmiştir. Bu anlamda Türk Silahlı Kuvvetlerini tebrik ediyorum. Çok güzel bir karar vermişler. Engelli kardeşlerimiz, bu memleketin haklarından en az bizler gibi istifade etmek zorundalar. Toplum olarak herkesin sahip çıkması lazım. Gençlerimiz bu mutluluğu unutmayacaktır” diyerek, hayırlı tezkereler diledi.yunus_emre-21-214x300

Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şeref Çakmak ise yaptığı konuşmada, ”Askerliğini yapamayan vatanlarımıza yönelik olarak hazırlanan 2015 yılı yemin törenine katılıp bizi onurlandırdığınız için teşekkür ederiz. Sizlerle bu duyguyu paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Askerlik, dünyada her gencin yapması gereken yegane bir görevdir. Ulusumuz için bir onur meselesidir. Askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu yaşamaktadır.  Askerlik kanunu kapsamında silah altına alınması mümkün olmayan vatandaşlarımızın bu görevi sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bu günü düzenledik.  Sizler bu üniformalarla edeceğiniz yeminle asker olacaksınız. Bugün sizlere kısada olsa bu askerlik gururunu yaşatmaktan onur duyuyor  ve şanlı Ordumuzun şerefli  görevlileri olarak sizleri  aramızda görmekten dolayı mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Askerlikle ilgili eğitim verilen 46  engelli genç, silah başında yemin etti.

Yemin töreninde asker arkadaşları adına duygularını dile getiren temsili asker Jandarma Er Ertuğrul Gürsoy, ”Bizler bu kutsal görevi yerine getiremedik. Şerefli elbiseyi giymek, kutsal görevi yerine getirmek istedik. Bir gün de olsa bu tarifi imkansız mutluluğu yaşadık” diye konuştu.

Daha sonra, Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından bir günlük temsili askerlik görevini yerine getiren  46 engelli gence  temsili terhis belgesi, künye ve tezkeresi teslim edildi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-