eskort samsun

ÜNYENETHABER

18  Mayıs Müzeler Günü Çeşitli Programlarla Kutlandı

18  Mayıs Müzeler Günü Çeşitli Programlarla Kutlandı
19 Mayıs 2015 - 1:03

Adsız

UNESCO tarafından dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla tüm dünyada 18 Mayıs’ta kutlanan Müzeler Günü, Ordu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalar ilk olarak, Düz Mahallede bulunan Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi’nde resim sergisi’nin açılışıyla  başladı.

Serginin açılısına Vali Yardımcısı Fatih Görmüş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın, Müze Müdürü Neşe Öncül ve vatandaşlar katıldı.yunus_emre-21-214x300

Müzenin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Yardımcısı Fatih Görmüş ve diğer protokol üyeleri basın müzesinde sergilenen resim sergisini gezdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak yaptığı  konuşmada, ”Bugün kutladığımız ’Dünya Müzeler Günü’ etkinliklerimizi Ordu’nun önemli mekanlarından olan Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi’nde düzenledik. Bu mekanın özelliği ilimizin kültür ve turizmini bu güne taşıyanların bir arada olduğu bir mekandır. Geçmişte ahşaptan birleştirerek matbaa yapan ve Türkiye’nin ilk köy gazetesini çıkaran Bilal Köyden anısına yapılan mekanda farkındalık oluşturmak adına ’Müze Günü Resim Sergisini’ bu mekanda gerçekleştiriyoruz. Resim sergimizde Türkmenistanlı sanatçıların ilimize gelerek yaptığı resimler yer alıyor. Amacımız değerlerimizin geleceğe aktarılması ve bu kültür hafızasının bütün Orduluların bilmesidir” dedi.

18 Mayıs Müzeler Günü kutlama programı, Ordu Kültür Sanat Merkezi Büyük Salon’da düzenlenen program ile devam etti.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-