eskort samsun

ÜNYENETHABER

3,5 hektarlık ormanlık alan kül oldu

3,5 hektarlık ormanlık alan kül oldu
03 Mayıs 2013 - 15:37

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, yangınlara anında müdahale edebilmek için kadrosunu oluşturdu. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yangınlara anında müdahale edebilmek için hazırlıklarını tamamladı. Sezon öncesi önemli tedbirler aldıklarını ifade eden orman mühendisi Hasan Altınbağ, hazırlıklarını şöyle anlattı: “Orman yangınları sezonu 1 Mayıs’ta başladı. Bölge müdürlüğümüzde 80 arazöz, 33 su tankeri, 42 ford ranger dediğimiz araçlar, 17 dozer, 4 helikopter, 5 uçakla bu sezon hazırlığımızı tamamladık.”

İzmir ve Manisa’da sezon başlamadan 15 yangın çıktığını, 3,5 hektarlık (yaklaşık 5 futbol sahası büyüklüğünde) alanın kül olduğunu belirten Altınbağ, bu sezon sıcakların fazla olacağı kanaati ve otların uzun olmasından dolayı sıkıntılı bir sezonun kendilerini beklediğini söyledi.

TESCİLLİ PİKNİK ALANLARINDA PİKNİK YAPIN

Yangınların sezon başlamadan çıkmasının genellikle insan kaynaklı olduğunu vurgulayan Altınbağ, özellikle piknikçiler ve yazlıkçıların dikkatli olması gerektiğini hatırlattı. Altınbağ, uyarılarını şöyle sıraladı: Piknikçilerden ricamız, bu tescilli piknik alanlarında piknik yapmaları. Gelişigüzel ormana gidip mangal yakmasınlar. Çünkü bunlar daha sonra büyük felaket doğurabiliyor. Yangınların birçoğu bu yüzden meydana geliyor.” Yaz sezonu başladığını anlatan Altınbağ, yazlıkçılardan beklentilerini şöyle anlattı: “Geçen senelerde çok büyük yangın tehlikeleri atlattık.

Yangın çıkmaması için yazlıkçıların evlerinin etrafındaki otları bir an önce temizlemesi gerekiyor. Sezon boyunca herhangi bir ateş yakmamaları gerekiyor. Çünkü; kuvvetli rüzgar alan bir bölgede görev yapıyoruz. Oldukça uzun bir sahilimiz var. Bu sahillerde hem kuzey rüzgarları hem güney rüzgarları çok etkili olmakta. Bu yüzden yazlıkçıların temizliklerini bir an önce yapması gerekiyor.”

ALO 177 YAŞAM KURTARIYOR

Orman yangınlarına karşı vatandaşların hassas davranması gerektiğini belirten Altınbağ, sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşlardan bizim beklentimiz orman yangınlarına karşı gerekli hassasiyeti göstermeleri. Herhangi bir duman, yangın gördüklerinde Alo 177 ücretsiz yangın hattımızın olduğunu bilmeli ve bu numarayı aramalarını rica ediyoruz. Her türlü yangına en geç 10 – 15 dakika içerisinde hem havadan hem karadan olmak üzere müdahale edebiliyoruz. O yüzden telefon ihbarları hayati önem taşıyor.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-