eskort samsun

ÜNYENETHABER

Yaşlılar Unutulmuyor

Yaşlılar Unutulmuyor
12 Haziran 2015 - 17:33

Vali Balkanlıoğlu, 104 Yaşındaki Yaşlıları Evlerinde Ziyaret Etti

Adsız

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ulubey ilçesinde yaşayan 104 yaşındaki  Mehmet Naz ile Muhlis Tekşan adlı yaşlıları evlerinde ziyaret etti.

Vali  İrfan Balkanlıoğlu, beraberinde Ulubey Kaymakamı  Emrullah Temizkan  ile birlikte İlk ziyaretini ilçenin Fındıklı mahallesinde yaşayan 104 yaşındaki Mehmet Naz adlı yaşlıya gerçekleştirdi.

6 çocuk ve 30’un üzerinde toruna sahip olan, torununun torununu da gören 104 yaşındaki Mehmet Naz ile bir süre sohbet eden Vali Balkanlıoğlu, “Mehmet dedeyi böyle dinç ve sağlıklı görmek beni çok mutlu etti” dedi.

 1948 yılında Ulubey ilçesinin Fındıklı mahallesine yerleştiğini ve 2002 yılında eşini kaybettiğini anlatan Mehmet Naz, ”Küçük yaşlarda babamı kaybettim, annemle yaşam mücadelemizi sürdürdük. O, yıllarda buralarda fındık yoktu. Tarlaya ektiğimiz mısırla geçimimizi sağlardık. Yarı aç, yarı tok yaşadık” diyerek, 3 yıl yaptığı askerlik anılarını da Vali İrfan Balkanlıoğlu ile paylaştı.

yunus_emre-21-214x300“Yaşlısına hürmet etmeyen toplumlar, geleceğinden de emin olamaz. Bizim en büyük görevimiz yaşlımıza, engellimize sahip çıkmak, onların hayır duasını almak” diyen Vali  Balkanlıoğlu, ”Kaymakam arkadaşlarımıza bulunduğunuz yerlerde en yaşlı insanlar kimler, nüfustan da tespit edin, ziyaret edelim, ellerini öpelim, hayır dualarını alalım diye soruyorum. Ulubey ilçemizde yaşayan Mehmet Naz ile Muhlis Tekşan’ı evlerinde ziyaret ediyor, bizlerden bir istekleri olup olmadığını soruyoruz. Mehmet Naz dedemiz, 104 yaşında sağlığı yerinde. Eski tarihi, askerliğini ve komutanlarının isimlerini sayabiliyor. Hatta buradan Ulubey’e birkaç kilometrede yürüyerek gidip gelebiliyor” şeklinde konuştu.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Mehmet  Dede’nin hayır duasını alalım, evinde ziyaret edelim, halini hatırını soralım istedik. Bu tür ziyaretlerimiz devam edecek.  Büyüklerimizi, Allah başımızdan eksik etmesin, hayır dualarını üstümüzden eksik eylemesin.  Kendi çocukları 70-80 yaşlarında. torunları var ve çocuklarının da torunları var. Kendisinin de torunlarının torunu var. Mehmet Dedeye bundan sonraki yaşamında da sağlıklı bir ömür diliyorum” dedi.

Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren 104 yaşındaki Mehmet Naz, “Sayın Valimin evime kadar gelerek  ziyaret etmesi beni çok duygulandırdı, çok memnun oldum. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sağlığımı bu temiz havaya, yürüyüşe ve bol yoğurt yemeye borçluyum. Herhangi bir sağlık sorunum yok” diye konuştu.

Vali İrfan Balkanlıoğlu ikinci ziyaretini ise Ulubey İlçesinin Kadıncık mahallesinde  hayatını sürdüren 104 yaşındaki  Muhlis Tekşan’a  yaptı.

Eski Ordu evlerini yansıtan mimariye sahip evini bugüne kadar hiç bozmayan ve yaşamını eşi ile birlikte bu evde sürdüren Muhlis Tekşan’da son derece sağlıklı dinç bir görünüme sahip.

Fındıklı Mahallesinde yaşayan Mehmet Naz gibi oda askerlik anılarını, yaşadıklarını hiçbir şey atlamadan yeniden yaşarmışçasına Vali Balkanlıoğlu ile paylaştı.

104 yaşındaki Muhlis Tekşan “Hayatımın çocuğunu buralarda, ormanlarda geçirdim. Orman demek temiz hava demek. Şimdi temiz hava bulmak çok zor. Ben öncelikle uzun yaşamamın sırrını buralara ve temiz havaya borçluyum. Süt ve yoğurt çok tüketiyorum.  Vücuduma zarar verecek hiçbir şey almadım. Hayatımda büyük bir rahatsızlık geçirmedim. Hala çok dincim” diyerek, uzun ve sağlıklı yaşamanın sırlarını anlattı ve semaverde demlediği çaylardan ikram etmeyi de unutmadı.

Muhlis Tekşan  ile sohbet eden, sorunlarını dinleyen, bir isteği olup olmadığını soran Vali Balkanlıoğlu, ”Muhlis dedemiz 104 yaşında. Geçmişte yaşadıklarını çok iyi hatırlıyor. Nasıl fındık ve mısır yetiştirdiğini, yaşadığı zorlukları bizlerle paylaştı. ’Bedenen çalışırsanız, mutlu bir aileniz  de varsa uzun yaşarsınız’ diyor. Ordu’nun doğası, yeşili, bol oksijeni uzun yaşamada önemli bir faktör. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı ömürler diliyorum” diye konuştu.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-