eskort samsun

ÜNYENETHABER

450 Yıllık Gelenek Ordu’da Da Yaşatılıyor…

450 Yıllık Gelenek Ordu’da Da Yaşatılıyor…
24 Haziran 2015 - 14:18

BAŞKAN YILMAZ; “MAHYALAR GÖRSEL BİR DAVETTİR…”

manset

Ordu Büyükşehir Belediyesi yüzyılların geleneği olan mahyaları bu Ramazanda da hizmete sundu. Ramazan ayının simgesi olan mahyalar vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Osmanlı’da ilk olarak Sultan 1. Ahmet Dönemi’nde Sultanahmet Camii’ne dini sözlerin yazılı olduğu kandillerin asılmasıyla başlayan, yaklaşık 450 yıldır her Ramazan ayında minareleri süsleyen mahya geleneğiyle şehrimiz ayrı bir güzelleşiyor.

YAĞ KANDİLLERİNDEN LED AYDINLATMALARINA UZANAN BİR GELENEK…

Osmanlı Dönemi’nde yağ kandiliyle yapılan mahyalar Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren ampul, son dönemlerde ise led aydınlatmalarla minarelerdeki yerini alıyor. Camilerin gerdanlığı olarak ifade edilen mahyalar, akşam ve imsak vakitleri arasında camilerle birlikte Müslümanların gönüllerini de aydınlatıyor.

yunus_emre-21-214x30041İKİ CAMİYE MAHYA YERLEŞTİRİLDİ…

Ordu Büyükşehir Belediyesi de 450 yıllık mahya geleneğini Ordu’ya taşıyarak, Altınordu ilçesinde ve Gürgentepe ilçesinde 1’er adet olmak üzere toplam 2 camiye mahya yerleştirdi.  Altınordu ilçesi Karşıyaka Mahallesi’nde bulunan Ensar Camii ile Gürgentepe ilçesindeki Merkez Camii’ne yerleştirilen mahyalar vatandaşlardan yoğun ilgi görürken, Başkan Enver Yılmaz mahyaların kurtuluş ayı olarak gönderilen Ramazan ayının bir simgesi olduğunu ve 2 camide bu görsel şöleni sunmaya çalıştıklarını söyledi.

MAHYA, “HAYAT VE CANLILIK” ANLAMINA GELİYOR…

Mahya kelimesinin Arapçada “hayat ve canlılık” anlamına geldiğini ifade eden Başkan Enver Yılmaz, mahyaların camiye asılı olmasının ise “Bu mekanda hayat var, bu mekanda canlılık var. Bu mekanda diriliş var”  manasını taşıdığını söyledi.  Mahyaların insanlara Ramazan-ı şerifi hatırlattığına vurgu yapan Başkan Enver Yılmaz, “Mahyalar canlılığı, diriliği hatırlatıyor. Allah’ın rahmetini aklımıza getiriyor. Mahya bir nevi görsel bir davettir. İnsanları Ramazana ve kurtuluşa çağırıyor. Allah’ın sınırsız sevap verdiği oruca çağırıyor. Mahyalar adeta ‘Karanlıkta Allah’ın evleri böyle aydınlatıldığı gibi gönülleriniz de böyle aydınlansın. Bu ay gönüllerin nurlanacağı ay, günahlardan arınılacak bir mevsim’ şeklinde mesajlar veriyor” dedi.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-