eskort samsun

ÜNYENETHABER

SU YOKSA TEYEMMÜM ALIN

SU YOKSA TEYEMMÜM ALIN
10 Temmuz 2015 - 5:34

Adsız

Son zamanlarda Ünye’de sıkça rastlanan su kesintileri günlük hayatın her alanını etkiledi.İnsanların temizlik,özel ihtiyaç ve ibadetleri için su vazgeçilmez olduğu ,yaşanan sıkıntıyla gün yüzüne çıktı.Bize gelen en büyük şikayetlerden biri su olmayınca abdest alamıyoruz ve ibadet edemiyoruz dediler.Bizde sizlere su olmayan durumlarda alternatif abdest var mı ve nasıl alınır ile alakalı araştırma yaptık.Ünye Müftümüz Vedat Başsan’a sorduk .

Ünye Müftüsü Vedat BAŞSAN;

”Teyemmüm, bazı durumlarda abdest ve gusül yerine geçen istisnai bir uygulama olup, ancak belli bir mazeretin bulunması halinde yapılabilir. Abdest ve gusül için su bulunmaz veya bulunur da kullanma imkanı olmazsa her ikisi yerine geçmek üzere teyemmüm yapılır.

Teyemmümün su bulunmadığında yapılabileceği ayet-i kerimlerde açıkça belirtilmiştir (Maide, 5/6; Nisa, 4/43). Teyemmümle ilgili hadisler de su bulunamadığında teyemmümün yapılabileceği yönündeki Kur’an hükmünü teyit etmektedir. Nitekim bir kenara çekilip duran, cemaatle namaza iştirak etmeyen birini gören Rasulüllah;

“-Ey falan! Neden cemaate iştirak etmiyorsun? “ diye sorduğunda adam:

“-Ey Allah’ın Resulü, cünüp oldum; su da yok” deyince Peygamber (s.a.s.):

“Toprağı kullan, o sana yeterlidir” buyurdular (Buhari, Teyemmüm, 9).

Ayrıca teyemmüm;

Abdest veya gusle yetecek miktarda su bulunamaması durumunda, Su bulunduğu halde, suya ulaşma imkanının olmadığı hallerde, Su bulunduğu halde, havanın çok soğuk oluşu, banyo yapacak yerin bulunmayışı gibi engellerle suyu kullanma imkanının bulunmadığı hallerde, Sağlık açısından kullanılmasının sakıncalı olması durumunda, Vücudun veya abdest organlarının yarısından fazlasının yara, yanık vb. sebeplerle yıkanamaması durumunda edilir.

Bu durumda teyemmüm, abdest ve guslün yerine geçer. Uzuvlarının yarısından azında yara olan bir kimse ise, sağlam olan organlarını yıkar, yaralı olanları mesh eder.

Konu ile ilgili bir rivayette ifade edildiğine göre, cünüp olan yaralı bir kişiye gusletmesi söylenmiş, o da yıkanmış ve bu sebeple ölmüştür. Haber Rasulüllah’a ulaşınca, -”O’nu öldürmüşler Halbuki o’na, teyemmüm yeterliydi.” buyurmuştur (Ebu Davud, Taharet, 125 ).

Yıkandığı veya abdest azalarını yıkadığı takdirde hastalanması, hastalığının artması veya uzaması söz konusu olan kimse de teyemmüm eder.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

images

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-