eskort samsun

ÜNYENETHABER

KENT KONSEYİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

KENT KONSEYİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
16 Temmuz 2015 - 9:05

VİDEO HABER 

 11758787_830729743701276_759224726_n

 

“Kent konseyleri tüm sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşudur.“

Ünye Kent Konseyi, 03.06.2014 tarihinde, 165 sayılı belediye meclisi kararıyla 28 Haziran 2014 tarihinde yapılan ve 124 sivil toplum örgütü temsilcisinin hazır bulunduğu genel kurulla görevine başlamıştır.

15.07.2015 tarihinde Ünye Kent Konseyi bünyesinde gerçekleştirilmiş veya gerçekleşmekte olan projeler hakkında basın açıklaması yapan Dr.Ayşe YALIN,

Kent Konseyinin önerileriyle başlanmış olan pek çok proje bulunduğunu söyleyerek devam etti;

“Halkımızdan gelen öneriler üzerine Orta Çarşı zemininin değiştirilmesi, sokak bina  giydirmesi, kent genelinde sahil boyunca oluşan kokunun giderilmesi gibi. Ünye Belediyesine ve Büyükşehir belediyesine yaptığımız başvurular sonucu çalışma yapılmış ve yapılmaktadır.

Madde bağımlılığını önleme, kadına ve çocuğa şiddet konularında seminerler düzenlenmiştir.

Kent Konseyi Çocuk meclisi oluşturulmuş, 23 nisanda “çocuk gözüyle Ünye”  resim, şiir ve kompozisyon sergisi yapılmıştır. Şehir içinde bulunan ahırların ıslahı ve kaldırılması konusu ele alınmıştır.

“Kent Konseyi mahalleleri dinliyor” projesinin 18 mahalle muhtarı ile yaptığımız toplantılarla alt yapısı oluşturulmuştur.

Liseler mahallesi ve Fevzi Çakmak mahallelerini birbirine bağlayan köprüye korkuluklu yaya kaldırımı konulması, Türk Japon Dostluk Anıtı önündeki caddenin adının Oşima olarak konulması ve güvenliği için kamera sistemi oluşturulması, kent mobilyaları kapsamına giren billboardların azaltılması, şehir içi trafik ve parkmetre düzenlemesi için  Büyükşehir Belediyesine yazılı ve sözlü olarak başvuru yapılmış, bayramdan sonra Büyükşehir Belediyesiyle tekrar görüşmeler yapılacaktır.

Şehrimizde hava kirliliğine sebep olan bacalara filtre takılma uygulaması başlatılması ve şehrin genel temizliği konularında görüş bildirilmiş, Çevre günü etkinliklerine katılarak destek verilmiştir.

img288Kent konseyi şehrin sosyo-kültürel zenginliği adına gündem maddeleri oluşturup tartışmaktadır. Şehrin gündemine katkıda bulunan birçok konu gündemimizi oluşturmaktadır.

Yalı kilisesinin kültürel etkinlik alanı olarak kullanımına destek verilmesi, sinema etkinliği projesi ve şehitler anıtının yapılması konuları bu çalışmalara örnektir.

Son günlerde çed raporu başvuruları ile tekrar gündeme getirilen Akçay Kömürlü Termik Santralinin çed raporu onayı almaması konusunda Terme Kent Konseyi ile işbirliği yaparak,  kampanyaya Ünye kent konseyi olarak destek verilmiştir.

Şehrimize döküldüğü belirtilen Büyükşehir ve çevre ilçelerden gelen çöplerin, Ünye çöplüğüne dökülmemesi için yaptığımız girişimler sonuç vermiş, belediyemizle yaptığımız görüşmeler sonucunda çöpün artık Ünye’ye dökülmeyeceğini ve Ünye Fatsa arasına kurulacak olan ayrıştırma tesisiyle bu bölgenin çöp sorununun 2 ay içerisinde yani eylül sonuna kadar halledileceği sözü alınmıştır.”

Son olarak sözlerinde Ünye Kent Konseyi olarak bütün çabalarının Ünye’nin daha sorunsuz bir şehir olası yönünde olduğunu belirten YALIN,

“Tüm Ünyelileri gözü, kulağı ve sözü olmak için desteğinize gereksinimimiz var. “ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-