eskort samsun

ÜNYENETHABER

TEDES’TE İMALATLAR TAMAMLANIYOR…

TEDES’TE İMALATLAR TAMAMLANIYOR…
23 Temmuz 2015 - 17:11

MANSET

Çalışmaları devam eden ve kısa bir süre içerisinde uygulamaya geçirilecek olan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kapsamında birçok farklı uygulama hizmete giriyor.

Proje kapsamında; Kent Yönetim Sistemi (KGYS), Plaka Tanıma Sistemi (PTS), Emniyet Müdürlüğü Ekip Araçları Araç İçi Güvenlik Kameraları, Akıllı Kavşak Sistemi, Ücretsiz İnternet Sistemi ve Kent Kameraları gibi birçok uygulamanın da aktif hale getiriliyor.

BÜYÜKŞEHİR VE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ PROJE PAYDAŞI…

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 2013/9 sayılı Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı Genelgesi doğrultusunda trafik kazaları ile etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı. Protokol doğrultusunda 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu çerçevesinde yap-işlet- devret modeli ile yapılan proje, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 01.04.2015 tarihinde aldığı kararla 5 yıl süreliğine gelir paylaşımlı olarak ihale edildi.

img288
PROJEDE AMAÇ CAN VE MAL GÜVENLİĞİ…

Muhammen bedeli 19.915,054,84 TL + KDV olan projede sistemin, İl Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak kullanılacak olan proje, 5 yıl süre ile sistemin bakım onarım ve işletme giderlerinin yüklenici firma tarafından karşılanacak. Projede, TEDES’in İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kullanılması sonucu kesilecek idari trafik ceza gelirlerinin % 70’inin devlet hazinesinin , % 17,5’inin Büyükşehir Belediyesi’nin, % 12,95’inin ise yüklenici firmanın geliri olacak.

Projedeki amacın vatandaşları cezalandırmak değil, trafik kurallarına uyulmasını sağlayarak kazaları önlemek, can ve mal kaybının önüne geçmek, asayiş ve güvenliği sağlayarak daha güvenli ve daha mutlu bir şehir olma yolunda önemli bir mesafe kat etmek amaçlanıyor.

TEDES Projesiyle birlikte hizmete girecek uygulamalar ise şöyle:

  • TRAFİK ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMİ (TEDES):

Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından, yoğun olarak kaza meydana gelen ve aşırı hız yapılarak trafik güvenliğini olumsuz etkileyen noktalarda; elektronik olarak hız ve kırmızı ışık ihlali, hız koridoru uygulaması yapılacak. Sistem tarafından elektronik olarak tespit edilen ihlaller izleme merkezine aktarılacak, gerekli cezai işlemler uygulanacak. Ayrıca, Elektronik Denetleme Sistemi’nin kurulduğu yerlere yerleştirilecek tabelalar ile sürücüler uyarılacak.

  • KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMİ (KGYS):yunus_emre-21-214x300

Emniyet Müdürlüğü tarafından kullanılan ve MOBESE olarak tarif edilen, mevcutta 18 noktada güvenlik kameraları ve proje kapsamında kurulu bulunanlar da tamamen yenilenerek, ilave 19 nokta daha kurulup toplam 37 noktaya çıkmış olacak. Böylece güvenlik hizmetlerinde verimliliği artırmak, algılanması zor güvenlik tehditlerini algılayarak, adli soruşturmalarda ihtiyaç duyulabilecek kanuni delilleri üretip, kişinin hak ve hürriyetlerine dokunulmadan genel asayiş ve huzurun temin edilmesi amaçlanıyor.

 

  • PLAKA TANIMA SİSTEMİ (PTS):

Altınordu, Ünye, Fatsa ilçelerimizde konuşlandırılacak 9 adet sistem ile ilimizdeki araç hareketleri izlenerek, güvenlik hizmetlerinden yararlanılacak.

 

  • EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ EKİP ARAÇLARI ARAÇ İÇİ GÜVENLİK KAMERALARI:

Emniyet Müdürlüğümüz hizmetinde bulunan 50 ekip aracına yerleştirilecek kameralar ile emniyet görevlilerimizin müdahale ettiği olaylar kayıt altına alınacak.

 

  • AKILLI KAVŞAK SİSTEMİ;

Trafik algılayıcıları sayesinde, kavşaklar trafik yoğunluğuna göre ve birbirleri ile haberleşerek, sinyalizasyonu optimize edecek ve trafik akışında rahatlama sağlanacak. Bu sistemle; şehrin trafiğindeki yayaların, araç sürücülerinin ve trafikten etkilenen bütün vatandaşların en rahat şekilde ulaşıma dâhil olması amaçlanıyor. Ayrıca sistem gereği, Akıllı Kavşak Trafik Kontrol Merkezi kurulacak. Akıllı kavşaklarda sinyalizasyon direkleri de LED direkler ile değiştirilerek, karayolu trafiğinde olan sürücü ve yayaların sinyalizasyon direklerindeki ışıkları net bir şekilde görmeleri ve buna göre hareket etmeleri sağlanarak, trafikte can ve mal güvenliğini korunması sağlanacak.

 

  • ÜCRETSİZ İNTERNET SİSTEMİ:

Altınordu, Fatsa, Perşembe, Ulubey, Ünye ilçelerimizdeki belirlenmiş park ve meydanlarda süreli olarak internet hizmeti verilecek. İnternetin sonsuz bir bilgi kaynağı ve günümüzün vazgeçilmezleri arasında olması, vatandaşlarımızın her ortamda bilgiye rahatlıkla ulaşmalarının sağlaması amacıyla, internete tamamen güvenli bir şekilde girilebilecek.

 

  • KENT KAMERALARI:

Özellikle gurbette yaşayan Orduluların talebi üzerine planlanan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi web sitesinde izlenecek sistem ile gurbetçilerin özlemi bir nebze olsun giderilmiş olacak. Altınordu, Fatsa, Perşembe, Ulubey ve Ünye’deki ücretsiz internet noktalarına yerleştirilecek kameralar, ayrıca kent güvenliğine de katkıda bulunacak.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-