eskort samsun

ÜNYENETHABER

HİÇ HAMSİ BAKLAVASI YEDİNİZ Mİ?

HİÇ HAMSİ BAKLAVASI YEDİNİZ Mİ?
25 Temmuz 2015 - 9:58

Adsız

Gülyalı ilçesinde pastaneci Umur Şahin, Karadeniz’in olmazsa olmazı olan hamsiyi baklavayla buluşturuyor. Rizeli Şahin, 20 yıl önce farklı lezzet arayışı içerisine girerek memleketinde yaygın olarak tüketilen hamsinin baklavasını yaptı. Şahin yaptığı açıklamada,  bir otelin pastane bölümünde çalışırken hem görsel hem de lezzet bakımından farklı çalışmalar aradık dedi.

Şahin, ” Giresun’da pastane açtım. Burada hamsili baklavayı tezgaha koydum. O dönemde bayağı satış yaptım. Günlük 8 tepsi yapıyordum. Daha çok il dışından sipariş alıyordum” dedi.

Şahin, hamsili baklavanın daha çok kışın rağbet gördüğüne işaret ederek, yazın hamsi olmadığı için baklavasının çok fazla tüketilmediğini anlattı. Görünümü ve yapımının normal baklava gibi olduğunu ifade eden Şahin, “Baklavayı yedikten sonra hamsinin tadı alınıyor. Yapımı sırasında hamsi kokusu oluyor ancak fırından baklavayı çıkarınca koku gelmiyor” diye konuştu.

 

Hamsili baklava nasıl yapılıyor

Bir kilogram hamsiden bir tepsi baklava yaptığını aktaran Şahin, şunları kaydetti: “Öncelikle hamsinin kılçığını ayıklıyoruz. Daha sonra fırında hamsiyi yakmayacak şekilde güzelce kurutuyorum. Hamsiyi mikserle çekiyorum ve un şekline getiriyorum. Hamurunu yoğururken bir miktar içerisine katıyorum. Bir miktar da iç malzemesine ekliyorum. İç malzemesi de pirinç ve kuş üzümü. Üçünü harmanlıyorum. Pirinç ilk başta haşlanıyor, ardından kuru üzüm koyuyorum. Bu karışım soğuduktan sonra un şeklindeki hamsiyi karıştırıyorum. Ceviz niyetine hamsiyi koymuş oluyoruz. Normal şekilde baklavamızı yapıyoruz ve kesiyoruz.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-