eskort samsun

ÜNYENETHABER

”Ordu’da, Eko-turizm Açısından Büyük  Bir Potansiyel Mevcut”

”Ordu’da, Eko-turizm Açısından Büyük  Bir Potansiyel Mevcut”
28 Temmuz 2015 - 19:50

IMG_2374

 Vali İrfan  Balkanlıoğlu, eko-turizm kapsamında Altınordu ilçesi Kayabaşı mahallesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret ederek, düzenlenen kahvaltı programına katıldı.

“Gecenin Işıltısı, Oksijen Diyarı Ordu’nun Kayabaşı Mahallesine Hoş Geldiniz” sloganıyla yola çıkılan Kayabaşı Mahallesi’nde  eko-turizm  kapsamında hizmet veren ‘Fadik Ananın Yeri” adlı işletmede gerçekleştirilen  programa Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Garip Gümüş, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Altınordu Belediye Başkanı  Engin Tekintaş, Belediye Başkan Yardımcıları Aydın Şaşmaz, Fatih Evli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Kayabaşı Mahalle Muhtarı Cengiz Güzelhan, Kayabaşı Eko-turizm Derneği Başkanı Pervin Özcan, işletme sahibi Ayşegül Toksoy katıldı.

Doğal kaynakların sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanı sıra yerel halkın ekonomik kalkınmasına destek olma imkanı sunan, sosyal ve kültürel bütünlükleri koruyup gözeten bir yaklaşım olan eko-turizm’in Ordu’da yaygınlaştığını söyleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, ”Eko-turizm temiz havanın, suyun, biyo çeşitliliğin, geleneklerin, yerel kültür ve hayatın korunmasına yardımcı oluyor. Ordu, eko-turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli değerlendirip geliştirmek  için  Valilik olarak gereken desteği veriyoruz” dedi.

Vali Balkanlıoğlu, ”Ordu’nun doğal potansiyeli, doğa turizmi türleri açısından büyük bir şanstır. Özellikle eko-turizmden gelir sağlayacak olan bölge halklarının, sahibi ve bekçisi oldukları doğal ve kültürel zenginliklerin bilincine varmaları, bunları koruyarak, insanlığa ve kendilerine fayda sağlayacaklarını kavramaları çok önemli” diyerek, işletme  sahibi Ayşegül Toksoy’u kutladı ve teşekkür etti.

Vali İrfan Balkanlıoğlu daha sonra, Kayabaşı mahallesinde ilk eko-turizm çalışmasını başlatan ‘Ormancının Yeri’ olarak hizmet veren  Eko-turizm Derneği Başkanı Pervin Özcan’ı da ziyaret ederek, faaliyetlerle ilgili bilgi aldı.

          Eko-turizm çalışmaları ile ilgili Vali İrfan Balkanlıoğlu’na bilgiler veren Kayabaşı Eko-turizm Derneği Başkanı Pervin Özcan, Ordu’da ilk olarak Fatsa’nın Kabakdağı mahallesinde başlayan eko-turizm faaliyetlerini, Altınordu ilçesine bağlı Kayabaşı mahallesinde de hayata geçirdiklerini ve 19 Kasım 2012 tarihinden buyana eko-turizm çalışmalarını sürdüklerini ifade etti.

        Eko-turizmin uygulandığı Kayabaşı mahallesine bugüne kadar  çok sayıda yerli ve yabancı turist geldiğini belirten Özcan, gösterdiği yakın ilgi ve destekten dolayı Vali İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkür etti.

 yunus_emre-21-214x30044 img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-